Zoom Uygulaması Nasıl Kullanılır?


51
494 Paylaşım, 51 points

Dünya genelinde etkili olan Corona virüs, ne yazık ki hala ülkemizde de hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Olumsuz etkilenen yerlerin başında elbette eğitim geldi. Corona virüs salgını, okulların açılmasına engel oldu. Bu engel nedeniyle öğrenci ve öğretmenler uzaktan eğitim yapmak zorunda kaldılar. Uzaktan eğitim dendiğinde akla ilk gelen uygulama kuşkusuz Zoom uygulaması oluyor. Bu yazımızda Zoom Uygulaması Nasıl Kullanılır? Sorusuna cevap vereceğiz.

Corona virüs, Mart ayından bu yana etkilerini sürdürmeye devam ediyor. Ülkemizde de çok sayıda vaka ve ölüme neden olan bu virüs salgını ne yazık ki okulların açılmasına da engel oldu. Okulların açılamaması nedeniyle milyonlarca öğrenci ve öğretmen, uzaktan eğitim yapmak zorunda kaldı.UZAKTAN EĞİTİMDE HANGİ UYGULAMA KULLANILIR?

Uzaktan eğitim dendiği zaman akla ilk gelen uygulamalardan birisi kuşkusuz Zoom uygulaması olarak gösterilebilir. Uzaktan eğitimde birçok uygulama kullanmak mümkündür. Ancak en kolay kullanıma sahip ve sorunsuz uygulama olarak Zoom uygulamasını göstermek doğru olacaktır.

Zoom uygulaması, uzaktan eğitim yapan tüm eğitimciler tarafından tercih edilen uygulamalardan birisi. Son dönemde EBA üzerinden de bağlanma şansı sunulan Zoom uygulaması sayesinde öğrenciler uzaktan dahi olsa eğitimlerini devam ettirebiliyorlar.

ZOOM UYGULAMASI NEDİR?

Zoom Uygulaması, dokuz yıl kadar önce Çin kökenli Amerikan bir iş adamı olarak bilinen Eric Yuan tarafından kurulmuştur.  Teknoloji devi olarak bilinen Cisco System’in mühendislik biriminde başkan yardımcısı olan Yuan, iş toplantılarının rahat yapılabilmesi adına bir görüntülü konuşma uygulaması hazırlamıştır. Zoom adı verilen bu uygulama üzerinden 2015 yılında 40 milyon çalışan iş görüşmelerini canlı yayında yüz yüze gerçekleştirmiştir.

Zoom uygulaması, kuruluş amacından da anlaşılacağı gibi bir canlı yayın üzerinden insanların bir araya gelebileceği ve görüşme gerçekleştireceği bir uygulamadır. Genel olarak iş toplantıları için kullanılan bu sistem, son dönemde uzaktan eğitim için de sıklıkla tercih edilmektedir. Zoom uygulaması üzerinden bir canlı bağlantı kuran öğretmenler öğrencilerine görüntülü olarak kolaylıkla ders anlatabilmektedir.

ZOOM UYGULAMASI NASIL KULLANILIR?

Zoom Uygulaması Nasıl Kullanılır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; Zoom uygulaması, kendi resmi internet sitesi üzerinden indirilerek kullanılabilir. Zoom uygulamasını indirmek için izlenmesi gereken yol şu şekilde sıralanır;

 • Birinci Adım

Zoom uygulamasını indirmek için öncelikle zoom.us internet sitesine giriş yapılır.

 • İkinci Adım

İnternet sitesine giriş yaptıktan sonra sitede yer alan Download bölümünden uygulama indirilmelidir.

 • Üçüncü Adım

Uygulamanın indirilmesinin ardından bilgisayar üzerinden kurulum adımları takip edilmelidir.

 • Dördüncü Adım

Kurulum işleminin tamamlanmasıyla birlikte Zoom uygulaması kullanılmaya başlayabilir.

 • Beşinci Adım

Zoom uygulamasına giriş yapmak için üye girişi yapmadan direkt bağlantı için “Join a meeting” yazan seçenek işaretlenerek toplantının ID numarası ve şifresi girilerek katılım sağlanabilir.

ZOOM UYGULAMASINA NASIL ÜYE OLUNUR?

Zoom uygulamasına üye olarak da kullanmak mümkündür. Zoom uygulamasına nasıl üye olunur sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • Birinci Adım

Zoom.us sitesine girilir ve açılan ekranda yer alan “Sing Up Free” seçeneğine basılır.

 • İkinci Adım

Açılan ekran üzerinden e – mail yazılarak doğrulama linki istenir. Mail adresine gönderilecek olan doğrulama linkine tıkladıktan sonra Zoom uygulaması indirilmeye başlanmalıdır.

 • Üçüncü Adım

Zoom uygulamasına üye olan kullanıcılar ekranda yer alan “New Meeting” seçeneği üzerinden istedikleri zaman görüntülü görüşme başlatabilirler. Başlatılacak görüntülü görüşme için istenilen kullanıcılar davet edilebilir.

 • Dördüncü Adım

Zoom uygulamasına davet edilen kullanıcılara yapılacak görüşmenin ID numarası ve şifresi verilerek katılımları sağlanabilir.

ZOOM UYGULAMASI AYARLARI NASIL YAPILIR?

Zoom uygulaması üzerinde her türlü ayarlamayı yapmak mümkündür. Kullanıcılar, uygulamayı istedikleri gibi değiştirebilirler. Zoom uygulaması ayarları nasıl yapılır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • MUTE: görüşme başladıktan sonra sesin karşı tarafa girmemesi istenilen dürümlerde Mute seçeneğine tıklanarak ses kapatılabilir. Aynı şekilde sesin tekrar açılması için de bu tuşa basmak gerekmektedir.
 • STOP VİDEO: Zoom uygulamasında görüntüyü kapatmak ya da açmak için kullanılan tuştur. Bu tuşa basarak istenildiğinde kamera açılıp kapatılabilir.
 • CHOOSE VİRTUAL BACKGROUND: Bu tuş, Zoom uygulamasının arka planını değiştirmek için kullanılır. Özellikle arka planını göstermek istemeyen kullanıcılar bu seçenek üzerinden farklı görselleri kullanabilirler.
 • MUTE ALL – UNMUTE ALL: Bu tuş, görüntülü görüşme açan kişinin kullanıcılar ile ilgili toplu ayar yapmasını sağlar. Mute all özelliği ile tüm katılımcıların sesini kapatmak ya da açmak mümkündür.
 • SHARE SCREEN: Bu tuş, görüşmeyi başlatan kişinin ekrana dosya açmasını sağlar. Açılan dosya tüm katılımcılar tarafından görüntülenebilir. Özellikle canlı ders için sıklıkla kullanılmaktadır.

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

51
494 Paylaşım, 51 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
48
Şaşkın
Başarısız Başarısız
12
Başarısız
Komik Komik
120
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
48
Helal Olsun!
lol lol
84
lol
Aşk Aşk
72
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
48
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir