Zekât Kimlere Verilmez, Zekât Kimlere Verilmemelidir?


69
674 Paylaşım, 69 points

Zekat, zengin olan Müslümanların fakir olan Müslümanlara verdikleri mallarına orantılı olarak belirlenen yardımdır. Durumu olan her Müslümanın mutlaka zekat vermesi gerekir. zekatın verilebileceği kişiler, İslam dinine belirlenmiştir. Bazı kişilere ise zekat verilmesi mümkün değildir. Bu yazımızda zekat kimlere verilmez, zekat kimlere verilmemelidir sorularına cevap vereceğiz.

Zekat, sadece İslam çerçevesi altında belirlenmiş olan kişilere verilmelidir. Zekat verme ölçüsü, verecek kişinin sahip olduğu mala göre değişiklik gösterir. İslam dinine göre zengin sayılabilecek kişiler zekat vermekle yükümlüdür. Borcu olan kişiler, borçları bitene kadar zekat vermek zorunda değildir. Borçlarını bitirdikten sonra sahip oldukları ölçüsünde zekat vermeye başlarlar. Dinimizce bazı kişilere zekat verilmesi mümkün değildir. Söz konusu kişilere verilen zekat geçerli olmayacaktır.ZEKAT KİMLERE VERİLMEZ?

Zekatın verilemeyeceği kişiler İslam hukukunda açık şekilde belirtilmiştir. Zekat kimlere verilmemelidir sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir;

ANNE – BABA – EŞ VE ÇOCUKLARA ZEKAT VERİLMEZ

Bir kimse zekatını anne babasına, eşi ve çocuklarına veremez. Bunun başlıca nedeni, verilen zekatın bir şekilde kendi cebine de girmiş olmasıdır. Kişi, anne babasına eş ve çocuklarına bakma yükümlülüğündedir. Bu nedenle onlara verdiği zekatı kendisine vermiş gibi kabul edilir. Bu nedenle anne – babaya, eşe ve çocuklara zekat verilmez.

MÜSLÜMAN OLMAYANA ZEKAT VERİLMEZ

Zekat, İslam dini kuralları içerisinde geçerli olan bir yardım şeklidir. İslam dinine göre zengin Müslümanlar fakir Müslümanlara yardım etmek zorundadır. Bu kapsamda zekatın Müslüman olmayan kişilere verilmesi doğru olmayacaktır. Zekat, fakir Müslümanların hakkıdır. Zekatın farz olduğu bir dine mensup olmayanların bu dinle ilgili bir yardımı almaya da hakkı olmayacaktır.

ZENGİNLERE ZEKAT VERİLMEZ

Zekatın temel amacı, fakir olan Müslümanları rahatlatmaktır. Bu nedenle zekat, zengin olan kişilere verilmez. Tam tersine zengin olan Müslümanların sahip oldukları malın nisap miktarını fakirlere vermesi gerekmektedir.

BABASI ZENGİN OLAN FAKİR ÇOCUĞA ZEKAT VERİLMEZ

Zekat, babası zengin olan fakir çocuğa verilmez. Babanın parası çocuğun da parası olarak görülür. Bu durumda babanın zenginliği oğula da ait olacağından verilen zekat geçerli olmaz. Ancak zengin olan anne ise o zaman çocuğa zekat vermek mümkün ve yerinde olacaktır. Annenin zenginliği çocuğu etkilemez.

HAYIR KURUMLARINA ZEKAT VERİLMEZ

Müslümanlar hayır kurumlarına zekat veremez. Bir zekatın verilmesi için muhtaç bir kişinin olması gerekir. Hayır kurumları bir kişi olarak görülemez. Kişi illaki bir hayır kurumuna zekat vermek istiyorsa o zaman öncelikle bir fakirden velaket almak zorundadır. Fakirin vekaleti ile hayır kurumundaki ihtiyaç sahiplerine zekat vermek mümkün olacaktır.

RASTGELE KİŞİLERE ZEKAT VERİLMEZ

Zekat verilmesi için öncelikle kişinin araştırılması gerekir. Rastgele zekat vermek doğru değildir. Zekat verilecek olan kişinin gerçekten zekata muhtaç olduğu, ailesinden varlıklı olmadığı, Müslüman olup olmadığı mutlaka öğrenilmelidir. Tüm şartlar uygun olmadığı durumlarda zekat geçerli olmayacaktır.

YAKINDA FAKİR VARKEN UZAKTAKİNE ZEKAT VERİLMEZ

Zekat vermeye öncelikle yakın çevreden başlamak gerekir. bir kişinin yakınında fakir Müslüman var ise zekatını öncelikle ona vermesi gerekir. Yakınında ihtiyaç sahibi varken uzakta olana verilen zekat mekruhtur. Eğer uzakta olan kişi akraba ise o zaman zekatı vermekte bir sakınca yoktur. Çünkü zekat vermekte öncelik akrabalarındır.

FAKİRİ ZENGİN EDECEK KADAR ZEKAT VERİLMEZ

Bir fakire verilen zekat miktarı oldukça önemlidir. Borcu olmayan ancak geçim derdi çeken bir fakire nisap miktarda yani 96 gram ve üzerinde zekat vermek mekruhtur. Fakiri ferahlatacak ancak onu zenginleştirmeyecek kadar zekat vermek gerekir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

69
674 Paylaşım, 69 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir