Yüzmenin Faydaları Nelerdir, Yüzmenin Vücuda Etkisi


69
674 Paylaşım, 69 points

Yüzme, suyun tüm gücüne karşı yapılan ve vücuttaki tüm kasları çalıştıran oldukça yararlı bir spordur. Birçok spor dalından daha üstün görülen yüzme, insan vücudu için çok sayıda fayda sağlar. Bu yazımızda yüzmenin faydaları nelerdir, yüzmenin vücuda etkisi hakkında bilgi vereceğiz.

İnsanların yapabilecekleri çok sayıda spor çeşidi vardır. Bunlarla birlikte en fazla tercih edilenlerden birisi yüzmedir. Yüzme, hem fizyolojik hem de patolojik durumlarda tavsiye edilen bir spor türüdür. Form tutmanın yanı sıra kasların rahatlaması yönünden de oldukça etkilidir.YÜZMENİN FAYDALARI NELERDİR?

Yüzmenin insan sağlığı için çok fazla faydası bulunur. Yüzmenin faydaları şu şekildedir;

 • Yüzme organların görevini azaltır. Böylece kas, eklem ve kemiklerin bağımsız hareket etmesini sağlar.
 • Kemik iltihabı sorunu yaşayan kişiler için etkili bir tedavi yöntemidir.
 • Yüzme vücuttaki tüm kas gruplarının eşit şekilde hareket etmesini sağlar.
 • Yüzme, vücudun esnekliğini artırarak uzuvların daha geniş ve rahat açılmasını sağlar. Özellikle hamile kadınlarda kolay doğum sağlamaktadır.
 • Kalp hastaları için önerilen en doğru spor yüzmedir. Yüzme, nefes kontrolünün sağlanması ve kalbin yorulmaması açısında önemlidir.
 • Yüzme, tüm kasları senkronize şekilde çalıştırdığı için kolay kilo vermeyi sağlar, vücudun şekillenmesine yardımcı olur.
 • Yüzme, vücutta bulunan enerjinin ve yağın tüm kaslara eşit şekilde dağılmasını sağlar.
 • Yüzme, kolesterol seviyesini dengeler.
 • Depresyon ve stres gibi ruhsal rahatsızlıklarda zihinlerin açılmasını ve daha rahat düşünmeyi sağlar.

YÜZMENİN VÜCUDA ETKİLERİ NELERDİR?

Yüzme sporu vücutta oldukça etkili bir spor türüdür.  Yüzmenin vücuda etkileri şu şekilde sıralanabilir;

 • Yüzmenin fiziksel etkileri
 • Yüzmenin mental etkileri
 • Yüzmenin sağlık yönünden etkileri

YÜZMENİN VÜCUDA FİZİKSEL ETKİLERİ NELERDİR?

Yüzmenin vücuda fiziksel etkileri oldukça fazladır. Yüzme, tüm vücudu çalıştıran bir spor türüdür. Yüzen bir kişi aynı anda vücudunun tüm bölgelerinden kalori harcar. Yüzmenin birçok farklı stili vardır. Hangi stilde yüzülürse yüzülsün her zaman tüm kaslar çalışacaktır. Yüzme ile aynı zamanda boyun, omuz, kol ve bacakların esnekliği de sağlanır.

YÜZMENİN VÜCUDA MENTAL ETKİLERİ NELERDİR?

Yüzmenin vücuda mental etkileri dikkat çekicidir. Kişi mutsuz halde havuza girdiğinde bir anda moralinin yükseldiğini görecektir. Fibromiyalji konusunda şikayetçi olan kadınlarda durumdan kaynaklı sinirlilik ve depresyonun etkilerini oldukça azaltacaktır. Bununla birlikte yüzmenin kadınlarda mental sağlığını geliştirdiği de belirlenmiştir.

YÜZMENİN VÜCUDA SAĞLIK YÖNÜNDEN ETKİLERİ NELERDİR?

Yüzmenin vücuda sağlık yönünden etkileri oldukça fazladır. Özellikle kalp hastası olan kişilerin yüzme sporu ile ilgilenmesi kalp krizi riskini azaltacak ve kişilerin daha uzun yaşamasını sağlayacaktır. 32 yaşındaki 40 bin erkekle yapılan çalışmalar sonucunda yürüyüş ile spor yapanların yüzme sporu ile uğraşanlardan daha fazla ölüm yüzdesine sahip olduğu ortaya çıkmıştır.

Yüzme, akciğer fonksiyonlarının gelişmesinde etkilidir. Kemik ve eklem hastalıklarının riskini ortadan kaldırmaktadır. Kolesterolü düşürme etkisine sahip olan yüzme, kan basıncını da azaltmaktadır. Özellikle eklem ağrısı şikayeti ile uğraşan kişilerin yüzerek bu rahatsızlıklarından kolayca kurtulma ve rahatlama yaşamaları çok yüksek ihtimaldir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

69
674 Paylaşım, 69 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
120
Şaşkın
Başarısız Başarısız
84
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
120
Helal Olsun!
lol lol
36
lol
Aşk Aşk
24
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
120
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir