Yüzdeki Siyah Lekeler (Noktalar) Nasıl Geçer? Bitkisel Öneriler


81
794 Paylaşım, 81 points

İnsanların yüzleri ile ilgili yaşadıkları en büyük sıkıntılardan birisi siyah noktalardır. Oldukça çirkin görüntüye neden olan siyah noktalar, bazen insanların kabusu haline gelebilir. En sık görülen cilt problemlerinden birisi olan siyah noktalardan kurtulmak için birçok farklı yöntem kullanılabilir. Bu yazımızda yüzdeki siyah lekeler (noktalar) nasıl geçer sorusuna cevap verirken, yüzdeki siyah noktalara bitkisel öneriler vereceğiz.

YÜZDEKİ SİYAH NOKTA NEDİR?

İnsanların cildi milyonlarca gözenekten oluşur. Bu gözenekler zamanla çevresel etkenlerden dolayı tıkanmaya başlar. Gözeneklerin tıkanması ile siyah noktalar ortaya çıkar. Siyah noktaların en sık görüldüğü yerlerden birisi yüzdür.YÜZDE SİYAH NOKTA OLUŞMASININ NEDENLERİ NEDİR?

Yüzde siyah nokta oluşmasının birçok farklı nedeni olabilir. Genel olarak bakıldığı zaman yüzde siyah nokta oluşma nedenleri şu şekilde sıralanır;

 • Cildin aşırı yağlı olması
 • Hormonal değişiklikler
 • Sağlıksız beslenme
 • Fondöten ve pudra gibi ürünlerin aşırı kullanımı
 • Hava kirliliği
 • Cildin yeterince temizlenmemesi

SİYAH NOKTALAR NASIL TEMİZLENİR?

Evde siyah nokta temizliğinde en sık başvurulan hata, siyah noktanın tırnaklar yardımı ile sıkılmasıdır. Siyah noktalı bölgenin sıkılması, cildin deforme olmasına neden olur. Siyah noktaların temizlenmesi için çok daha zararsız birçok yöntem vardır.

Siyah nokta oluşumunu engellemek için öncelikle cildin sürekli temiz tutulması gerekir. Oluşmuş bir siyah noktaya müdahale için ise yine öncelikle cildin hazırlanması ve gözeneklerin açılması sağlanmalıdır. Gözenekler ne kadar açılırsa, siyah noktanın temizlenmesi o kadar kolay olacaktır.

YÜZDEKİ SİYAH LEKELERİ (NOKTALARI)  TEMİZLEME DE BİTKİSEL ÖNERİLER NELERDİR?

Yüzdeki siyah lekeleri (noktaları) temizlemede bitkisel öneriler şu şekilde sıralanabilir;

BUHARLA SİYAH NOKTA TEMİZLEME NASIL YAPILIR?

Buhar yardımı ile siyah noktalardan kurtulmak için öncelikle bir kabın içine kaynamış su doldurulur. Sıcak su dolu kabın üzerine eğildikten sonra buharın uzun süre cilde temas etmesi sağlanır. Bu işlem, gözeneklerin açılmasını sağlayacaktır. Gözenekler açıldıktan sonra siyah nokta temizleme aparatları ile sorunlu bölge kolaylıkla temizlenebilir. Aparatın bulunmaması durumunda temiz bir şırınga ucu da aynı görevi görecektir.

YOĞURT VE LİMON SUYU İLE SİYAH NOKTA TEMİZLEME NASIL YAPILIR?

Yoğurt ve limon karışımı, siyah nokta temizliği konusunda oldukça etkilidir. Yoğurt ve limon suyu ile siyah nokta temizleme işlemi için bir miktar yoğurdun içine biraz limon suyu eklenir ve karıştırılır. Hazırlanan karışım göz çevresi hariç tüm yüze uygulanır. Kuruması beklendikten sonra ılık su ile yıkanarak temizlenir. Bu maske haftada bir kere kullanılabilir.

YUMURTA AKI VE TUVALET KAĞIDI İLE SİYAH NOKTA TEMİZLEME NASIL YAPILIR?

Yumurta akı ve tuvalet kağıdı ile siyah nokta temizleme işlemi, oldukça sık kullanılan ve en etkili yöntemlerden birisidir. Öncelikle tuvalet kağıdı kesilip küçük parçalar haline getirilir. Yumurta akları iyice çırpıldıktan sonra siyah noktaların olduğu yerlere fırça yardımı ile bir kat sürülür. Üzerine hızlıca tuvalet kağıdı yapıştırıldıktan sonra üzerine tekrar yumurta a akı sürülür bu işlem üst üste üç defa tekrarlandıktan sonra kurumaya bırakılır. Kuruduktan sonra tuvalet kağıdı maske gibi yüzden çıkartılır ve cilt yıkanarak temizlenir. İşlem sonrası nemlendirici uygulanmalıdır.

KARBONAT İLE SİYAH NOKTA TEMİZLEME NASIL YAPILIR?

Karbonat ile siyah nokta temizleme işlemi ile hem siyah noktalardan hem de ölü deriden kurtulmak mümkündür. Karbonatın içerisine birkaç damla limon suyu damlattıktan sonra bu karışım ile siyah noktanın olduğu bölgelere hafifçe masaj yapılır. Beş dakika beklettikten sonra ılık su ile yüz durulanır. Bu yöntem haftada bir kere uygulanmalıdır.

KİL MASKESİ İLE SİYAH NOKTA TEMİZLEME NASIL YAPILIR?

Kil maskesi ile siyah nokta temizleme işlemi için aktarlardan ham kil alınmalıdır. Ham kilin içine evde limon suyu, elma sirkesi ve su eklenerek macun kıvamında bir karışım elde edilir. Karışım, buhar banyosunun ardından yüzün tamamına uygulanır ve yirmi dakika böyle beklenir. Yirmi dakikanın sonunda yüz temizlenir.

DİŞ MACUNU İLE SİYAH NOKTA TEMİZLEME NASIL YAPILIR?

Diş macunu ile siyah nokta temizleme işlemi için kullanılacak diş macununu beyazlatma özelliğine sahip, hassas dişler için üretilmiş ve nane aromalı olması gerekir. Uygun diş macunu, yıkanmış olan yüze sürülür ve kuruması beklenir. Kuruduktan sonra ılık su ile yüz yıkanır. Diş macununun etkisini artırmak için içerisine tuz ya da karbona t da eklenebilir.

BAL MASKESİ İLE SİYAH NOKTA TEMİZLEME NASIL YAPILIR?

Bal maskesi ile siyah nokta temizleme işlemi için anti bakteriyel özelliği bulunan bir bal kullanılmalıdır. Bal, ciltteki ölü hücreleri arındırarak yenilenmesini sağlar. Bir çorba kaşığı balın üzerine bir tatlı kaşığı ılık süt eklendikten sonra karışım yüze sürülür ve on dakika bekletilir. Bir başka karışımda ise bal ve limon suyu karıştırıldıktan sonra benmari usulü eritilerek yüze sürülerek on dakika bekletilir. Her iki uygulamanın da sonrasında yüze nemlendirici sürülmelidir.

TARÇIN İLE SİYAH NOKTA TEMİZLEME NASIL YAPILIR?

Tarçın ile siyah nokta temizleme işlemi için toz tarçın ve balın macun kıvamına gelene kadar karıştırılması gerekir. Bu karışım yüze sürüldükten sonra bir saat bekletilir. Ardından yüz temizlenir. Bu maske haftada bir kere kullanılabilir.

YEŞİL ÇAY MASKESİ İLE SİYAH NOKTA TEMİZLEME NASIL YAPILIR?

Yeşil çay maskesi ile siyah nokta temizleme işlemi için, temizlenmiş cilde yeşil çay yaprakları ve limon suyu karışımından oluşan macun sürülür. Yirmi dakika bekletilen karışım ardından soğuk su ile temizlenir.

ZERDEÇAL VE NANE İLE SİYAH NOKTA TEMİZLEME NASIL YAPILIR?

Zerdeçal ve nane ile siyah nokta temizleme işlemi için bir su bardağı su ile nane çayı hazırlanır. Ardından bir yemek kaşığı çayın içerisine macun olacak kadar zerdeçal eklenir. Bu karımı yüze sürüldükten sonra yirmi dakika beklenir ve soğuk su ile yıkanır. Cildin temizlenmesinin ardından kalan çay cilde sürülebilir.

YÜZDE SİYAH NOKTA OLUŞUMU NASIL ENGELLENİR?

Yüzde siyah nokta oluşumunu engellemek için günlük hayatta bazı şeylere dikkat etmek gerekir. Yüzdeki siyah noktaları engellemek için yapılacaklar şu şekildedir;

 • Gece yatmadan önce varsa makyaj mutlaka çıkartılmalıdır.
 • Makyaj temizliğinde uygun bir ürün kullanılmalı ve tamamen temizlediğinden emin olunmalıdır.
 • Aşırı yağlı yiyecekler tüketilmemelidir.
 • Yüz her gün bol su ile yıkanmalıdır.
 • Düzenli olarak cilt maskesi yapılmalıdır.
 • Yüzle ilgili bir işlem yapmadan önce ellerin temizliği mutlaka yapılmalıdır.
 • Yüz bölgesi soğuk su ile yıkanmalıdır. Soğuk su gözeneklerin küçülmesini sağlayacaktır.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

81
794 Paylaşım, 81 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
25
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir