Yüz Temizliğinde Yapılan 7 Hata


48
464 Paylaşım, 48 points

Yüz temizliği sağlıklı bir cilde ve görünüme sahip olmak için oldukça önemlidir. Ancak yüz temizliği sırasında farkında olmadan birçok hata yapılabilir. Bu hatalar cildin temizliğinin yanı sıra bazı sıkıntıların yaşanmasına da neden olabilir. Bu yazımızda Yüz Temizliğinde Yapılan 7 Hata hakkında bilgi vereceğiz.

Sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmanın ilk adımı cildin temizliğine dikkat etmektir. Özellikle yüz bölgesinin temizliği güzel bir görüntü için oldukça önemlidir. Yüz temizliği sırasında farkında olmadan birçok hata yapılmaktadır.YÜZ TEMİZLİĞİNDE YAPILAN 7 HATA NELERDİR?

Yüz Temizliğinde Yapılan 7 Hata şu şekilde sıralanabilir;

  • Cildi fazla yıkamak
  • Aşırı peeling yapmak
  • Sıcak su kullanmak
  • Yüzü havlu ile silmek
  • Nemlendirici sürmek
  • İyice durulamamak
  • Yanlış ürün kullanmak

YÜZ TEMİZLİĞİNDE CİLDİ FAZLA YIKAMANIN ZARARI NEDİR?

Yüz temizliğinde cildi fazla yıkamak, yapılan en büyük hatalardan birisidir. Cildin sağlıklı olması için doğal bir yağ dengesine sahip olması gerekmektedir. Yüzün sık sık yıkanması, bu yağ dengesinin bozulmasına neden olmaktadır. Yağ dengesi bozulan bir cildin tahriş olması kolaylaşır ve ortaya oldukça kötü bir görüntü çıkabilecektir. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için her akla geldiğinde yüzün yıkanmamasına özen göstermek gerekmektedir.

YÜZ TEMİZLİĞİNDE AŞIRI PEELİNG YAPMANIN ZARARI NEDİR?

Yüz temizliğinde aşırı peeling yapmak, yapılan en büyük hatalardan birisidir. Peeling uygulanmasının amacı, ciltteki ölü derinin soyulması ve sağlıklı bir cilde kavuşmaktır. Sağlıklı bir cilt için peeling yönteminin haftada en fazla 2 kere uygulanması gerekmektedir. Daha fazla peeling yapılması durumunda cildin zarar görmesi kaçınılmaz olacaktır. Peeling için kullanılan kese ya da kremlerin sadece 2 defa uygulanması, sağlıklı bir cilde kavuşmak için yeterli olacaktır.

YÜZ TEMİZLİĞİNDE SICAK SU KULLANMANIN ZARARI NEDİR?

Yüz temizliğinde sıcak su kullanmak, yapılan en büyük hatalardan birisidir. Birçok kadın gözeneklerinin açılacağı düşüncesi ile aşırı sıcak su ile yüzlerini yıkamaktadır. Ancak aşırı sıcak su, cildin yağ dengesinin bozulmasına neden olmaktadır. Bu durumda da cildin zarar görmesi kaçınılmaz bir durumdur. Sağlıklı bir cilde sahip olmak için yüzü ılık su ile yıkamak gerekmektedir.

YÜZ TEMİZLİĞİNDE YÜZÜ HAVLU İLE SİLMENİN ZARARI NEDİR?

Yüz temizliğinde yüzü havlu ile silmek, yapılan en büyük hatalardan birisidir. Birçok kadın yüzünü temizlemek amacı ile yıkadıktan sonra havlu ile ovuşturarak kurulamaktadır. Bu hareket cildin sağlığı için oldukça yanlış bir harekettir. Havlu ile yüz kurulama işlemi yaparken yavaş hareketler ile cildi ovuşturmadan kurulamak gerekmektedir.

YÜZ TEMİZLİĞİNDE NEMLENDİRİCİ SÜRMENİN ZARARI NEDİR?

Yüz temizliğinde nemlendirici sürmek, yapılan en büyük hatalardan birisidir. Cilt temizliği yapan birçok kadın, temizleme işlemi sonrasında cildinin biraz rahatlaması ve hava alması için nemlendirici sürmeyi geciktirmektedir. Oysa ki bu hareket oldukça yanlıştır. Cilt temizliği sonrasında nemlendiricinin hemen uygulanması, cilde daha hızlı şekilde nüfuz etmesini sağlamaktadır. Bu nedenle yüz temizliği sonrasında hemen nemlendirici uygulanmalıdır.

YÜZ TEMİZLİĞİNDE İYİCE DURULAMAMANIN ZARARI NEDİR?

Yüz temizliğinde iyice durulamamak, yapılan en büyük hatalardan birisidir. Yüzü temizlemek için sıklıkla temizleyici ürünler kullanılmaktadır. Ancak önemli olan bu ürünlerin kullanımı sonrasında cildin iyice durulanmasıdır. Cilt temizliği sonrasında cildin yeteri derecede durulanmaması, kullanılan ürünün gözenekleri tıkaması ve cilde zarar vermesine neden olmaktadır. Yüzün durulanması sırasında özellikle alın, çene ve yanak kenarlarının iyi durulandığına emin olmak gerekmektedir.

YÜZ TEMİZLİĞİNDE YANLIŞ ÜRÜN KULLANMANIN ZARARI NEDİR?

Yüz temizliğinde yanlış ürün kullanmak, yapılan en büyük hatalardan birisidir. İyi bir yüz temizliği için iyi bir yüz temizleyici kullanmak gerekmektedir. Yüz temizleyici ne kadar iyi ise ciltteki kirin, yağın ve makyaj kalıntılarının temizlenmesi o kadar iyi olacaktır. Bu nedenle yüz temizleyici seçerken cilde en uygun ve kalitede ürünleri seçmek sağlıklı bir cilde sahip olmak için oldukça önemlidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

48
464 Paylaşım, 48 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
24
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir