Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi, Hangi Yüze Hangi Gözlük Alınmalıdır?


94
924 Paylaşım, 94 points

Gözlük alırken dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır. Bunların başında gözlüğün yüz şekline uyup uymadığı gelir. İster güneş gözlüğü olsun ister numaralı gözlük olsun göz şekline uyması çok önemli bir ayrıntıdır. Bu yazımızda yüz şekline göre gözlük seçimi, hangi yüze hangi gözlük alınmalıdır gibi konular hakkında bilgi vereceğiz.

Günümüzde birçok insan gözleri bozuk olduğu için güneş gözlüğü kullanıyor. Bunun yanı sıra güneşli günlerde de güneş gözlüğü kullanımı oldukça fazla. Gözlük alırken insanlar genel olarak gözlüğün şekline, markasına ya da fiyatına bakarlar. Ancak birçok insan gözlüğün yüzde nasıl durduğu ayrıntısına dikkat etmezler.YÜZ ŞEKLİNE GÖRE GÖZLÜK SEÇİMİ NASIL YAPILMALIDIR?

Yüz şekline göre gözlük seçimi aslında ilk dikkat edilmesi gereken şeydir. Bir kişi markası ya da fiyatı ne olursa olsun yüzüne yakışmayan bir gözlük alırsa bir süre sonra kullanmak istemeyecektir. Gözlüğün güzel durması, yüze uygun olmasından geçer. Yüz tipine uygun olmayan bir gözlük kullanmak çirkin hatta komik görüntüye neden olabilecektir. Doğru gözlük modeli ile çok daha havalı ve güzel bir görüntü elde edilebilir.

HANGİ YÜZE HANGİ GÖZLÜK ALINMALIDIR?

Gözlük seçimi yaparken öncelikle yüz tipine bakmak gerekir. Her yüz tipine farklı bir modelde gözlük gidecektir. Yüz tipleri şu şekildedir;

  • Oval yüz
  • Yuvarlak yüz
  • Kare yüz
  • Elmas şekilli yüz
  • Uzun yüz
  • Üçgen yüz

Hangi yüze hangi gözlük alınmalıdır sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir;

OVAL YÜZE HANGİ GÖZLÜK ALINMALIDIR?

Oval yüz hatlarına sahip olan kişiler, gözlük konusunda çok şanslıdır. Oval yüze hemen her gözlük tipi yakışır. Yumuşak köşeleri olan ve şakaklara doğru yükselen gözlükler, oval yüzlere en fazla yakışan gözlük türüdür.

Oval yüze alınması gereken gözlük: Her gözlük türü olabilir.

YUVARLAK YÜZE HANGİ GÖZLÜK ALINMALIDIR?

Yuvarlak yüz hatlarına sahip olan kişilerin genel olarak yüzü uzun ve ince gösteren türden gözlükleri tercih etmesi gerekir. Geniş çerçeveler. Özellikle yüksek şakaklı çerçeveler yüzde çok daha güzel bir görüntü sağlayacaktır. Yuvarlak yüzlerde kalın ve belirgin çerçeveler kullanılmalıdır. Kalın çerçevenin üst kısımda kullanılması gözlerin çekik görünmesini sağlar.

Yuvarlak yüze alınması gereken gözlük: köşeli – dikdörtgen – geniş  gözlükler

KARE YÜZE HANGİ GÖZLÜK ALINMALIDIR?

Kare yüz hatlarına sahip olan kişiler kuvvetli çene çizgisine ve geniş bir alına sahiptir. Elmacık kemikleri belirgin olan bu kişilerin köşelerin sertliğini yumuşatmak adına yumuşak kıvrımlı gözlükler seçmeleri gerekir. Klasik oval çerçeveler, kare yüz tipi için en uygun çerçevelerdir.

Kare yüze alınması gereken gözlük: oval – yuvarlak gözlükler

ELMAS ŞEKİLLİ YÜZE HANGİ GÖZLÜK ALINMALIDIR?

Elmas şekilli yüz hatlarına sahip olan kişilerde geniş ve yüksek elmacık kemikleri, dar bir alın ve çene bulunur. Bu tür yüz tipinde oval çerçeveli gözlükler kullanmak gerekir. Oval gözlükler yüz hatlarını yumuşatır. Bu kapsamda gözlük çerçevesinin elmacık kemiklerinden daha geniş olmamasına dikkat etmek gerekir.

Elmas şekilli yüze alınması gereken gözlük: oval – kare – çerçevesiz gözlükler

UZUN YÜZE HANGİ GÖZLÜK ALINMALIDIR?

Uzun yüz hatlarına sahip kişilere yüzün en geniş kısmından daha geniş olmayacak bir gözlük seçimi yapılmalıdır. Geniş çerçeveli gözlükler, yüzün uzunluğunun biraz olsun saklanmasına yardımcı olur. Bu tür yüze sahip kişiler yuvarlak ve kare gözlükleri tercih edebilirler.

Uzun yüze alınması gereken gözlük: yuvarlak – kare gözlükler

ÜÇGEN YÜZE HANGİ GÖZLÜK ALINMALIDIR?

Üçgen yüz hatlarına sahip olan kişilerde göz bölgesinin vurgulanması ve alt kısımda vurgunun azaltılması gerekir. Şakak kısmına doğru incelen çerçeveler, üçgen yüzlerde dengenin sağlanmasına yardımcı olur. Bu tür hatlara sahip kişilerin metal çerçeve kullanması daha akıllıcadır.

Üçgen yüze alınması gereken gözlük: üst hatları güz olan gözlükler

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

94
924 Paylaşım, 94 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
61
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
97
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
97
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
61
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir