Yurt Dışından Emekli Olanlar Türkiye’den Emekli Maaşı Alabilir mi?


87
864 Paylaşım, 87 points

Yurt dışında çalışan Türk vatandaşları, belirlenmiş süre çalışmaları karşılığında emekli olma hakkına sahip olurlar. Yurt dışından emekli olup maaş alanların aklına gelen ilk sorulardan birisi Türkiye’ye geldiklerinde bu maaşı alıp alamayacaklarıdır. Bu yazımızda, yurt dışından emekli olanların Türkiye’de emekli maaşı alıp alamayacakları sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Yurt dışında çalışarak emekli olan kişilerin Türkiye’de maaş alabilmeleri için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlara uygun olan tüm emekliler, Türkiye’ye geldiklerinde de emekli maaşı alma hakkına sahip olacaklardır.

Yurt Dışından Emekli Olanların Türkiye’de Maaş Alma Şartları Nelerdir?Yurt dışında çalışmış ve emekli olmuş bir kişinin Türkiye’ye kesin dönüş yapması durumunda maaş almaya devam etmesi için uyması gereken şartların başında kesin dönüş şartı yer almaktadır. Kesin dönüş şartlarını yerine getiren bir kişi, ülkeye dönüş yaptığında da emekli maaşı almaya hak kazanacaktır.

Yurt dışında emekli olmak için çalışan bir kişinin Türkiye’de de emekli maaşı alabilmesi için öncelikle yurt dışındaki sigortalı çalışmasını durdurması gerekmektedir. Ancak Türkiye’de emekliliğe yetecek kadar prim birikmemesi durumunda yurt dışı sigortalı işte çalışmaya devam etmek mümkündür.

Türkiye’den Emekli Olduktan Sonra Yurt Dışında Çalışabilir miyim?

Yurt dışından belirlenmiş olan sosyal yardımları (kira yardımı, sosyal yardım, adrese dayalı yardım, işsizlik maaşı gibi ) alan bir kişinin Türkiye’de maaş alma şansı yoktur. Türkiye’de emekli olan bir kişinin emekli maaşını hak ettikten sonra yurt dışında çalışmaya karar vermesi mümkün olacaktır. Bunun için emeklilik sonrasında yurt dışına çıkma talebinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmesi gerekir. Bildirimin ardından kişinin Türkiye’de aldığı emekli maaşı ödemesi durdurulur ve yurt dışı çalışma imkânı sunulur. Yurt dışında çalışmak tamamlandıktan sonra tel bir dilekçe ile tekrar emekli maaşı almaya başlamak mümkündür.

Yurt Dışında Çalışırken Borçlanma yapabilir miyim?

Yurt dışında çalışmaya başlayan bir kişinin Türkiye’de SSK’lı bir işe girmesi ya da yurtdışından borçlanma yapması tamamen yasaldır. İstek dâhilinde bu işlem gerçekleştirilebilir.

Yurt Dışı Emeklilik İşlemleri Nasıl yapılır?

Yurt dışından emekli olmak isteyenlerin gerekli tüm işlemleri doğru şekilde yapması gerekmektedir. Kanun dışına çıkılarak yapılacak her işlem, emekliliği tehlikeye sokacaktır. Emekli olmak isteyen kişinin öncelikle emekliliği hak ettiğine dair aldığı belgeyi gerekli kurumlara sunması gerekir. Bunun yanında talep edilmiş olan tüm belgelerin de hazırlanması gerekecektir. Yurt dışından emeklilik hakkı kazanan bir kişi, Türkiye’den de hak ettiği emekli maaşını alabilmektedir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

87
864 Paylaşım, 87 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
61
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
15
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir