Yurt Dışında Kullanılacak Kredi Kartları Hakkında Bilgiler


78
764 Paylaşım, 78 points

Yurt dışına seyahat eden kişilerin en merak ettikleri konuların başında kredi kartlarını gittikleri ülkelerde kullanıp kullanamayacakları gelir. Kredi kartının yurt dışında kullanılabilmesi için bazı özellikleri taşıması gerekmektedir. Bu yazımızda yurtdışında kullanılacak kredi kartları hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Yurt Dışında Kredi Kartı Kullanımı

Yurt dışında kredi kartını kullanmak isteyen bir kişinin ilk dikkat etmesi gereken nokta, kredi kartının yurt dışı kullanımına açık olup olmadığıdır. Yurt dışı kullanımına açık olmayan kredi kartları ile hiçbir işlem yapılamaz. Bu nedenle yurt dışı seyahati öncesinde kişinin kartının yurt dışı kullanımına açık olup olmadığını mutlaka banka yolu ile teyit etmesi gereklidir. Kapalı olan kartlar banka üzerinden açık hale getirilebilir.Hangi Kredi Kartları Yurt Dışında Geçerlidir?

Ülkemizde alınmış olan kredi kartının yurt dışında kullanılabilmesi için Mastercard ya da Visa uyumlu olması gerekmektedir. Bu tür kartlar sorunsuz şekilde kullanılabilir. American Express destekli kredi kartları ise her bölge ile uyumlu olmadığından sıkıntı çıkartabilir.

Yurt Dışında Kredi Kullanımı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yurt dışında kredi kartını kullanacak olan kişilerin öncelikle bütçelerini dikkatli şekilde planlaması gerekmektedir. Yapılan harcamaların hepsinin geri dönüşte ödenmek zorunda olduğu akıldan çıkartılmamalıdır. Bunun için bir tatil bütçesi belirlemek ve yurt dışında bu bütçenin dışına çıkmamak akıllıca olacaktır.

Yurt Dışında Kredi Kartı Kullanımı Ücretli midir?

Yurt dışında hizmet veren bazı mağazalar, kredi kartı kullanımlarında komisyon almaktadır. Yapılan alışverişlerde mağazalara komisyon ödemek zorunda kalınabilir. Bu tamamen mağazalar ve bankalar arasında yapılmış olan anlaşmalara bağlıdır. Yurt dışında alışveriş yapmadan önce mağaza görevlilerine komisyon alıp almayacaklarını sormak doğru olacaktır.

Yurt Dışı Harcamaları Ekstreye Nasıl Yansır?

Yurt dışında kredi kartı ile yapılan harcamalar hesap dökümüne TL, Euro ya da USD para cinsinden yansıyabilir. Kredi kartı kullanıcısının hesap döküm tercihi TL üzerinden ise, yurt dışında yapılmış olan alışverişler USD’ ye çevrildikten sonra hesap dökümüne yansıtılacaktır. Bu çevirme işleminde kredi kartı kullanılan bankanın satış kuru tutarının %2’lik fazlası ile çarpılarak tutar belirlenecektir.

Kişinin kredi kartı hesap özeti seçimi Euro ya da USD ise, yapılan harcamalar yapıldığı şekli ile döküme yansıtılacaktır. Döviz ödemeli hesap dökümlerinde asgari ödeme tutarı bulunmaz. Alışveriş yapan kişi, dökümde yazılı olan tutarın tamamını ödemek zorundadır. Tamamının ödenmemesi durumunda kalan tutar üzerinden günlük faiz işletilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

78
764 Paylaşım, 78 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
24
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir