Yurt Dışında Çalışmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?


75
734 Paylaşım, 75 points

Yurt dışında çalışmak birçok kişinin hayalleri arasındadır. Bu hayali gerçeğe döndürmek ve daha iyi şartlarda yaşayabilmek adına, yurt dışı iş ilanlarına başvuru yapılır. Yurt dışında çalışmak için öncelikle belirlenmiş olan belgeleri hazırlamak gerekir. Bu yazımızda yurt dışında çalışmak isteyenlerin ne tür belgeler hazırlaması gerektiğini anlatacağız.

Yurt dışında çalışmak genel olarak bakıldığında birçok avantaj sağlamaktadır. Kişi, hem yeni bir ülke ve kültür görecektir hem de daha rahat şartlarda daha yüksek maaşla çalışma fırsatı bulacaktır. Avantajları göz önünde bulundurulduğu zaman birçok Türk vatandaşı, yurt dışında çalışmak için adım atmaktadır.

Yurt Dışında Çalışmak için Ne Gereklidir?Yurt dışında çalışabilmek için öncelikle yurt dışı iş ilanlarının yakından takip edilmesi gerekmektedir. Yurt dışında çalışmak isteyen kişiler, yurt dışı istihdamı sağlayan büyük şirketlerin bünyesine girerek bu hayalini gerçekleştirebileceği gibi bireysel olarak da başvuru gerçekleştirebilir.Yurt dışında kendisine uygun şartlarda bir iş bulanların ise yapması gereken ikinci şey başvuruda istenilecek olan belgeleri hazırlamasıdır. Yurt dışı başvurularında ilk istenecek olan belge kuşkusuz pasaport olacaktır. Pasaport işlemlerini tamamlayan kişi, ülkenin talep etmesi durumunda vize de almak zorunda kalabilir. Vize günümüzde birçok ülke tarafında istenmektedir. Bu belge, kişinin yurt dışındaki kimliği görevini üstlenmektedir.

Bunun yanı sıra yurt dışında çalışabilmek için oturum izni de almak çoğunlukla gerekecektir. Bu durum gidilen ülkeye göre değişiklik gösterebilir.

Yurt Dışına Gitmek için Sağlık Raporu Gerekli midir?

Yurt dışında çalışmak için istenilen belgelerin başında sağlık raporu gelmektedir. Başvuruda bulunan kişinin sağlık durumunun bilinmesi, işe alınması için önemli bir detaydır. Yurt dışında farklı şartlarda çalışma koşulları sunulacaktır. Başvuruda bulunanların tüm bu olumlu ya da olumsuz şartlarda çalışmaya elverişli bir sağlık durumunun olması gerekmektedir. Bu nedenle başvuru yapan kişilerden sağlıklı olduğunu gösteren bir belge talep edilecektir.Yurt Dışında Her İş İçin Aynı Belgeleri Mi Hazırlamalıyım?

Yurt dışında çalışmak isteyen kişilerin hazırlaması gereken belgeler, ülkelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Ancak genel olarak bakıldığında tüm ülkelerin başvurularda talep edecekleri belgeler şu şekilde sıralanabilir;

  • Başvuru dilekçesi
  • Kişinin sağlıklı olduğunu ve her iklim koşulunda sorunsuz çalışabileceğini gösteren sağlık raporu
  • Erkek adaylar için askerlik tercih belgesi ya da askerlikle ilişiğinin kesildiğini gösteren belge
  • Mezun olunan son okuldan alınmış olan diplomanın aslı ya da onaylı fotokopisi
  • Kişinin herhangi bir suçtan dolayı ceza almadığını gösteren adli sicil kâğıdı
  • Nüfus cüzdanı ve pasaport gibi belgelerin aslı ya da onaylı fotokopisi

Tüm bu belgeler, ülkelerin başvurularda ortak talep ettiği belgelerdir. Bu belgelerin yanı sıra ülkelere ve yapılacak işe göre farklı belge taleplerinde de bulunulabilmektedir. Belgelerin tamamını öğrenmek için işe girilecek olan ülkenin taleplerinin araştırılması gerekecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

75
734 Paylaşım, 75 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
37
Şaşkın
Başarısız Başarısız
128
Başarısız
Komik Komik
109
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
36
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
63
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
38
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
122
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

4 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Yararlı oldu bana daha fazla yardımcı olurmusunuz ben lise son dayım gidebilebilrmiyim ve gidebiliyorsam pasaport vize fiyatları ne kadar olabilir

  2. Bende italyaya gitmek istiyorum ve nas gide bilirim 50 yaşındayım lütfen banada yardımcı ola bilirmisiniz tr şoförüyüm ama yurtdışına çıkmadım

  3. bende yurt dişina gitmek istiyorum banada yardımcı olurmususnuzz bir türlü gitmek istiyorum gidemiyorum iş olamadıgı için bişi yapamıyorum lütfen yardımcı olur musunuz olursanız seviniirim