Yurt Dışı Konsolosluk Başvurularında Nasıl Dilekçe Hazırlanmalıdır?


91
895 Paylaşım, 91 points

Yurt dışında sunulan iş fırsatlarının birçoğu konsolosluklar üzerinden olmaktadır. Konsolosluklarda görev almak için başvuru sırasında ve yurt dışı ziyaretleri öncesinde bir dilekçe doldurmak gerekir. Bu yazımızda yurt dışı konsolosluk başvurularında nasıl dilekçe doldurulması gerektiğini anlatacağız.

Konsolosluk Nedir?

Konsolosluk, yabancı ülkelerde bulunan ve bu ülkede yaşayan kendi vatandaşlarının işlerini kolaylaştırmak, ülkesini temsil etmek ve bulunduğu ülke hükümetine kendi ülkesinin ticari ve siyasi durumu ile ilgili bilgi vermek amacı ile kurulmuştur. Resmi daire olarak bilinen bu kurumlarda çalışan ve işleri yöneten kişiye konsolos denmektedir. Konsolosluklarda görevlendirilecek olan konsoloslar Dışişleri Bakanlığı tarafından atanmaktadır.

Yurt dışında en fazla iş imkânı sunan yerlerin başında konsolosluklar gelmektedir. Konsoloslukta çalışmak için çok fazla talep vardır. Özellikle Türk vatandaşları yurt dışı iş seçenekler arasında konsoloslukları daha fazla tercih etmektedir.Konsolosluk İş Başvurusunda Ne Gereklidir?

Konsolosluklarda çalışmak için iş başvurusunda gerekli belgeleri hazırlamak gerekmektedir. Bu belgelerin başında dilekçe gelir. Konsoloslukta çalışmak isteyenlerin öncelikle doğru şekilde dilekçe doldurması gerekmektedir.

Konsolosluğa Dilekçe Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Konsolosluk başvurularında doldurulması gereken dilekçe, en önemli konulardan birisidir. Konsolosluklar, devlet kurumlarından çok daha farklı niteliklere sahiptir. Bu nedenle başvuru sırasında doldurulacak olan dilekçeye çok dikkat etmek gerekmektedir. Konsolosluk başvurularında doldurulacak olan dilekçe sırasında dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

  • Talep çok kısa ve açıklayıcı şekilde yazılmalıdır. Uzun ve çok dolaylı anlatımla hazırlanmış olan dilekçeler konsolosluklar tarafından kabul edilmemektedir.
  • Dilekçe yazarken imla kurallarına, imzaya, tarihe ve talep kısımlarının doğru şekilde yazılmasına özen gösterilmelidir.
  • Dilekçenin yanında başvuru için sunulacak olan belgeleri gösteren ortak bir dosya oluşturmak gerekmektedir.
  • Konsolosluğun bulunduğu ülkeye gitme fikri olanların bu ziyaretteki amacını net şekilde anlatması gerekmektedir.
  • Ziyaret amaçlı olan dilekçelerde ziyaret aralığını gösteren tarih mutlaka yazılmalıdır.

Konsolosluk Başvurusunda Nasıl Dilekçe Hazırlanmalıdır?

Konsolosluk başvurularında hazırlanan dilekçe ne kadar kurallara uygun şekilde hazırlanırsa, işe kabul edilme olasılığı da o oranda artacaktır. Dilekçe yazan kişinin belirlenmiş kurallara mutlaka dikkat etmesi gerekmektedir. Gerekli özen gösterilmemiş olan dilekçeler, konsolosluk tarafından değerlendirmeye layık bile görülmeyecektir. Bu tür dilekçeler ne yazık ki olumsuz şekilde sonuçlanır.

Konsolosluğa dilekçe hazırlarken belirli adımların takip edilmesi gerekmektedir. Adımların doğru atılması, dilekçenin olumlu sonuçlanması anlamına gelmektedir. Dilekçe yazarken takip edilmesi gereken adımlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Dilekçeye konsolosluğun ismini yazarak hitap edecek şekilde başlanmalıdır.
  • Konsolosluk dilekçesinde kişinin talebini net ve kısa bir şekilde yazması gerekmektedir.
  • Talebin kısa ve net şekilde yazılmasının ardından imza ve dilekçe oluşturma tarihinin mutlaka eklenmesi gerekmektedir.
  • Dilekçeye ek olarak hazırlanacak olan belgelerle birlikte konsolosluğa sunulacak olan referansların bulunduğu belgelerin mutlaka ortak bir dosyada toplanması Derli toplu bir başvuru, konsolosluk tarafından dikkate alınacaktır.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

91
895 Paylaşım, 91 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
73
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
13
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Hatice

37 Yaşında Bilgisayar Mühendisiyim. Bilgi birikimimi negatif.net kullanıcılarına sunmaktan grur duyuyorum!

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir