Yulafın Faydaları Nelerdir, Yulaf Nasıl Tüketilmelidir?


73
714 Paylaşım, 73 points

Yulaf en sağlıklı tahıllardan birisidir. Dengeli beslenmek isteyenlere tavsiye edilen ilk besinlerden olan yulaf, glüten içermez. Besin değeri oldukça yüksek olan bu tahıl birçok tahıllı ürününü içeriğinde de yer aldır. Bu yazımızda yulafın faydaları nelerdir, yulaf nasıl tüketilmelidir gibi sorulara cevap vereceğiz.

YULAF NEDİR?

Yulaf sağlıklı bir tahıl çeşididir. Bilimsel olarak adı Avena Sativa olan yulaf, vücut için gerekli olan vitamin, mineral, lif ve antioksidanları içinde barındırır. Sağlık açısından oldukça faydalıdır. Yulaf içeriğinde sağlık için çok faydalı olduğu bilinen beta – glukan bulunur.Saf olarak tüketilen yulafın içeriğinde gluten bulunmaz. Ancak işlemlerden geçmiş olan yulafın içerisinde az da olsa buğday bulunabilir. Bu nedenle gluten tüketmemek zorunda olanlar için “Saf” ve “Glutensiz” şeklinde farklı paketler halinde satışı gerçekleştirilir.

YULAFIN İÇERİĞİNDE NELER VARDIR?

Oldukça dengeli bir besin bileşenine sahip olan yulaf, önemli vitaminleri, mineralleri ve antioksidanları içerisinde barındırır. Bir porsiyon yulaf yaklaşık olarak 30 gram gelmektedir. Ve 117 kalori içerir. Yulafın içeriğinde bulunanlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Manganez
 • Fosfor
 • Magnezyum
 • Bakır
 • Demir
 • Çinko
 • Folat
 • B1 vitamini
 • B5 vitamini
 • Kalsiyum
 • Potasyum
 • B6 vitamini
 • B3 vitamini

YULAFIN FAYDALARI NELERDİR?

Yulaf tüketimi insan sağlığı için oldukça fayda sağlamaktadır. Kalp sağlığından sindirim sistemi sağlığına kadar oldukça yararlı olan yulaf, kilo vermek için de doğru seçeneklerden birisidir. Yulafın faydaları şu şekildedir;

ENERJİYİ ARTIRIR

Yulaf, karbonhidrat bakımından oldukça zengin bir besindir. Sabahları tüketildiği zaman kan şekeri seviyesini düşürmeden uzun süre enerji sağlar. Yulaf tüketenler gün boyu bitmeyen bir enerji içerisinde olacaklardır.

KALP SAĞLIĞINI KORUR

Kalp rahatsızlığı dünya genelinde en sık görülen rahatsızlıktır. Kalp sağlığının başlıca nedenleri arasında kötü kolesterol olan LDL değerinin yüksek olması yer alır. Yulaf, içerdiği beta – glukan sayesinde kötü kolesterolün düşürülmesini sağlar. İçindeki antioksidanlar C vitamini ile alındığı zaman harekete geçerek felç ve kalp krizi riskini azaltacaktır.

BAĞIŞIKLIĞI ARTIRIR

Yulaf, içerdiği beta – glukan sayesinde bağışıklık seviyesinin artmasını sağlar. Vücutta bulunan beyaz kan hücrelerinin hareketini artıran yulaf, hastalıklara karşı koruyucu etkiye sahiptir. Yaraları da çabuk iyileştiren yulaf, bazı zamanlarda antibiyotikten çok daha etkilidir.

KRONİK YORGUNLUĞU GİDERİR

Yulaf tüketimi zamanla oluşan kronik yorgunluğun giderilmesinde etkilidir. Fiziksel ve ruhsal stres altında olan insanlarda bağışıklığın güçlenmesini sağlar. Özellikle kemoterapi ve radyoterapi gören kişilerde sağlam bir bünye oluşumunda etkilidir.

ÇOCUKLARDA ASTIM ORANINI AZALTIR

Yulafın bebeklerde tüketilmesi, çocukluk çağında sıklıkla görülen astım riskini azaltmaktadır. İlk 5 aylık sürede beslenmeye eklenen yulaf, astım ihtimalini 3/2 oranda azaltacaktır.

DİYABET OLUŞUMUNU AZALTIR

Yulaf, içerdiği beta – glukan sayesinde mide ve bağırsaklarda jelimsi bir çözelti oluşturur. Bu çözelti sayesinde sindirim çok daha yavaş gerçekleşir. Böylece kan şekerinin düşmesi ve diyabetin engellenmesi sağlanmış olacaktır. Yulaf tüketimi özellikle fazla kilolu kişilerde şeker hastalığından koruma özelliğine sahiptir.

KOLON KANSERİ RİSKİNİ AZALTIR

Yulaf, içerdiği antioksidanlar sayesinde kanserle mücadele konusunda oldukça etkilidir. Yulaftaki lifler sayesinde özellikle rektal ve kolon kanserlerini önlemek mümkündür. Yulafın içerisinde bulunan avenantramidler sayesinde sağlıklı olan hücrelere zarar vermeden kanserli hücrelerin büyümesi engellenir.

KABIZLIĞI ÖNLEMEYE YARDIMCI OLUR

Yulaf, zengin liflere sahip bir tahıldır. Düzenli olarak tüketilmesi, bağırsakların düzenli hareket etmesi ve kabızlığın önlenmesi anlamına gelecektir. Yulaf, dışkının ağırlığını ve su miktarını artırdığı için bağırsaklardan kolay geçmesini sağlar. Vücutta bulunan faydalı bakterilerin sayısını da artıran yulaf, bu sayede ishal ve kabızlık gibi sorunların yaşanmasını engeller.

ZAYIFLAMAYA YARDIMCI OLUR

Yulaf, oldukça doyurucu bir besindir. Tüketen kişilerde uzun süre tokluk hissi sağlar. Kişide tokluk hissi yarattığı için gereksiz yemenin ve kilo almanın önüne geçecektir. İştah bastırma özelliği bulunan yulaf, düzenli tüketildiği zaman kilo verdirmektedir.

YULAF NASIL TÜKETİLMELİDİR?

Yulaf farklı şekillerde işlenmektedir. Bu neden e farklı formlarda bulmak mümkündür. Her formu farklı bir özelliğe sahiptir. Kabuğu çıkartılmış ya da kesilmiş olan türü daha uzun sürede sindirilir. Yulaf nasıl tüketilmelidir sorusunun cevabı türlerine göre şu şekilde verilebilir;

YULAF KEPEĞİ

İşlenmiş yulaf tanelerinin ilk kısmı yulaf kepeğidir. Dış kabuğunun öğütülmesi ile elde edilir. Sindirimi oldukça zor olan yulaf kepeği, kalorisi düşük olmasından dolayı diyet listelerinde sıklıkla görülür. Genel olarak taze meyve sularının içerisinde tüketilmektedir.

KABUĞU ÇIKARTILMIŞ YULAF

Yulafın dış kabuğunun tamamen çıkartılması ile elde edilen türüdür. Tane şeklindeki bu yulaf, pirinç benzeri bir görüntüye sahiptir.

KESİLMİŞ YULAF

Kabuğu çıkartılmış olan yulafın bıçak kullanılarak iki ya da üç parçaya bölünmüş halidir. İrlanda yulafı olarak da bilinir.

İSKOÇ YULAFI

Kesilmiş olan yulafın (İrlanda yulafı) öğütülmüş halidir. Pişirilerek tüketilebilen bu yulaf türü daha çok lapaya benzemektedir.

YULAF EZMESİ

Kabuğu çıkartılmış olan yulafların buharda pişirilmesi ve ezilmesi ile ortaya çıkan şeklidir. Genel olarak marketlerde bulmak mümkündür. Yulaf ezmesi, tüketilmeye hazır bir haldedir. Daha lezzetli olması için kuru meyveler ve tatlandırıcılar ilave edilebilir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

73
714 Paylaşım, 73 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir