Yiyecek İşletmesi Nasıl Kurulur?


49
474 Paylaşım, 49 points


İnsan ihtiyaçlarının en önemlilerinden biri olan beslenme ve bağlı bulunduğu yiyecek sektörü ile ilgili iş fikirleri çoğu platformda önümüze çıkmaktadır. Bir sanat olarak da görülen yemek yapmaktan zevk alıyorsanız, insanların yemekleriniz hakkında söyledikleri sizin için değer taşıyorsa, restoran kurma işi size göre olabilir. Boyutu ne olursa olsun, yeme dürtüsü insan ihtiyaçları göz önünde bulundurulduğunda, olmazsa olmaz eylemlerden biridir. Bu açıdan asla sonu gelmeyecek bir sektör olarak sayılabilir. Yiyecek sektöründe asıl önemli olan şey ise özgünlük ve marka tanıtımıdır. Eğer benzersiz ve lezzetli yemekler yapabiliyorsanız, bu işte başarılı olma şansınız yüksek.

  • Rakipler Neler Yapıyor? İşletmemi Nerede Kurabilirim? Nasıl Bir İş Planına Sahip Olmalıyım?

Her işletmede olduğu gibi, yiyecek sektöründe rakiplerin neler yaptığı önemlidir. Aynı bölgede farklı tatlar sunan işletmeler, rekabeti arttırabileceği gibi, diğer işletmenin müşteri portföyünü ele geçirebilir. İnsanların yoğun olarak yaşadığı, okul, iş yeri, banka, hastane gibi mekanların yakınında açılması satışları arttırabilir. İnsanlar yemek yemek için öğle molalarında ya da diğer mola saatleri dahilinde çok uzaklara gitmek istemezler. Yakın yerlerdeki restoranlardan bu ihtiyaçlarını kısa sürede karşılamak isterler. Ayrıntılı bir iş planına sahip olmak, yapılan işin ve verilen hizmet kalitesinin yükselmesini sağlayacaktır. Olası krizlerde, durumu yönetebilecek kapasitede bir planın varlığı, işletmeye uzun ömür sağlayacaktır. Maddi kaynakları ve gelir/gider analizini iyi yapabilen bir işletmeci, işletmesine performans katabilir.

Teşvik, Destek ve Kredi Kullanımı

Her işletme, kuruluşunda sermaye gerektirir. Maddi kaynaklar sırasıyla ortaya konularak toplam destek miktarı belirlenir. Arta kalan eksikler, Kredi ve teşviklerden sağlanır. Geri ödemeli olabilen bu destekleri geri ödeyebilmek için, kurulacak işin kendini amorti edebilmesi ya da 1 sene boyunca gelir kaygısı olmaksızın ayakta kalabileceği öz sermayesinin olması gerekmektedir. İş fikirleri, KOSGEB gibi kuruluşlara sunularak ek teşviklerin alınması mümkündür.

  • Mekan Dizaynı, Tanıtım Unsurları

Renkler ve aksesuarlardan da yardım alarak, kurulacak işletmenin hizmetine uygun bir şekilde mekanı dizayn edilmelidir. İştah açan renkler kullanılarak, mekanın konseptine uygun döşenmelidir. Ziyaretçi profili, önceden tespit edilip buna uygun hazırlıklar yaptırılmalıdır. İleride geliştirilebilir düzeyde olan modüler dizaynlar tercih edilmesi, işletmenin giderlerini düşürecektir. Kuruluş öncesi ve sonrası yapılacak tanıtım, işletmenin ve pazarlanan ürünlerin kullanıcıya ulaştırılmasının önünü açacaktır.

  • Servis Edilecek Ürünlerin Seçimi

İş planı dahilinde, işletme kurulmadan önce belirlenmesi gerekenlerden biri de ürünlerin tedariğidir. İnsan sağlığı ile birebir ilişkide olan durum, işletmenin devam edebilmesi için önemli bir yere sahip. Taze, temiz, mevsiminde kullanılan yiyecek ürünleri, genel olarak menü kalitesini belirler. Ek olarak kaliteli baharatlar, yardımcı yemek ürünleri kullanarak bu kaliteyi arttırabilirsiniz. Yoğun zamanlarda, tedariğinizin yetersiz kalması durumunda, bir B planınızın mutlaka hazır olduğundan emin olmalısınız.

  • Ürettiğiniz Ürünleri Sadece Dükkandan Satmaya Bağlı Kalmayın

Artık çoğu hizmet internet üzerinden pazarlanıp, kullanıcının beğenisine sunuluyor. Yoğun iş yaşamı ve zaman yetersizliği sebebiyle, internet üzerinden satış yapan sitelere üye olunarak, yemeklerinizi sistem üzerinden son kullanıcıya ulaştırmak mantıklı olacaktır. Ya da kendi web sitenizi kurarak bir online satış ağı kurmalısınız. Çağa ayak uyduramayan işletmelerin ömürlerinin kısa olacağını asla unutmayın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

49
474 Paylaşım, 49 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
84
Şaşkın
Başarısız Başarısız
48
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
84
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
108
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
84
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (Henüz Oy Verilmedi İlk Oyu Sen Ver!)
Loading...

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir