Yeşil Çay Zayıflatır mı, Yeşil Çay’ın Vücuda Faydaları Nelerdir?


88
866 Paylaşım, 88 points

Yeşil çay, hemen herkes tarafından bilinen oldukça sağlıklı bir çaydır. Özellikle zayıflamak isteyenler sıklıkla yeşil çaydan yardım alırlar. Yeşil çayın tek faydası zayıflamak ile ilgili değildir. Bu yazımızda yeşil çay zayıflatır mı, yeşil çayın vücuda faydaları nelerdir sorularına cevap vereceğiz.

YEŞİL ÇAY NEDİR?

Yeşil çay, Camellia Sinensis isimli bitkinin yapraklarından elde edilen bir çaydır. Yeşil çay, yaprakların toplanır toplanmaz kavrulup hızla kurutulmasıyla oluşur. Bu sayede fazla işlem görmesi engellenmiş olur. yeşil çayın antioksidan miktarı oldukça fazladır.YEŞİL ÇAYIN ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Yeşil çayın birçok farklı çeşidi vardır. Yeşil çay çeşitleri şu şekildedir;

 • Japon Yeşil Çayları: Gyokuro , Matcha, Sencha, Kamairicha, Bancha,
 • Çin yeşil çayları: Gunpowder (GP), Imperial, Young Hyson (YH), Hyson, Twankay, Hyson Skin, Chunmee (CH), Sowmee (SW)

YEŞİL ÇAY ZAYIFLATIR MI?

Yeşil çay, tüketen kişide metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Bu özelliği sayesinde yeşil çay tüketen kişiler daha çabuk kilo verebilir. Yağ hücrelerinin de harekete geçmesini sağlayan yeşil çay, içerdiği alktif bileşikler sayesinde yağ yakma hormonlarını hareketlendirecektir.

YEŞİL ÇAYIN VÜCUDA FAYDALARI NELERDİR?

Yeşil çayın vücuda çok sayıda faydası bulunur. Yeşil çayın vücuda faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Diyabetin ilerlemesini önler
 • Kötü kolesterolü düşürür
 • Cilt ve saç sağlığını korur
 • Ağız bakımı sağlar
 • Tansiyona iyi gelir
 • Damar tıkanıklığını önler
 • Kanseri önler
 • Bağışıklığı artırır
 • Sindirim sağlığını korur
 • Parkinson ve Alzheimer hastalıklarından korur
 • HIV virüsünün yayılmasını engeller
 • Alerjiye iyi gelir

YEŞİL ÇAY DİYABETİN İLERLEMESİNİ ÖNLER

Diyabetin ilerlemesini engelleyen yeşil çay, özellikle Tip 1 diyabette faydalıdır. Yeşil çayın tüketimi, kandaki glikoz değerinin kontrol altına alınmasını sağlar. Diyabet ilacı kullananların doktor kontrolünde yeşil çay tüketmesi gerekir.

YEŞİL ÇAY KÖTÜ KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜR

Kötü kolesterolü düşüren yeşil çay, içerdiği antioksidanlar sayesinde kolesterolün bağırsaklar tarafından emilimini engeller. Bu sayede kolesterol vücuttan hızlı bir şekilde uzaklaştırılmış olur. Yeşil çay tüketimi kötü kolesterolü düşürürken iyi kolesterolün ise yükselmesini sağlar.

YEŞİL ÇAY SAÇ VE CİLT SAĞLIĞINI KORUR

Saç ve cilt sağlığı için yeşil çay, içerdiği antioksidanlar sayesinde vücuttaki hasar görmüş hücreleri yeniler, hasar görmelerini engeller. Bu sayede cilt yaşlanmalarını geciktirir ve saç derisinde görülen kuruluğu engeller.

YEŞİL ÇAY AĞIZ BAKIMI SAĞLAR

Ağız bakımı için yeşil çay, içerdiği polifenol sayesinde diş çürümelerini ve diş eti iltihaplanmasını engeller. Ağız kokusunu da gideren yeşil çay, ağız içinde gelişen kötü hücre oluşumunun da önüne geçilmesini sağlar.

YEŞİL ÇAY TANSİYONA İYİ GELİR

Tansiyona iyi gelen yeşil çay, içerdiği anjiyotensin sayesinde kan damarlarının daralmasını ve kan basıncı – sıvı dengesinin korunmasını sağlar. Böbreklerden salgılanan renin hormonu nedeniyle yükselen tansiyonun normal değerlerine inmesine yardımcı olur.

YEŞİL ÇAY DAMAR TIKANIKLIĞINI ÖNLER

Damar tıkanıklığına karşı yeşil çay, düzenli olarak tüketilerek kötü kolesterol düzeyinin düşmesini ve damarlarda oluşan tıkanıklık riskinin engellenmesini sağlar. Damar sağlığını koruyan yeşil çay, koroner arter hastalığı riskinin önlenmesi yönünden önemlidir.

  YEŞİL ÇAY KANSERİ ÖNLER

Kanser önleyen yeşil çay, içerdiği polifenoller sayesinde hücrelerin temizlenmesini ve yenilenmesini sağlar. Tümörlerin büyümesini engelleyen yeşil çay, özellikle ultraviyole radyasyondan kaynaklanan hasarın ortadan kalkmasını sağlar. Yeşil çayın önlediği kanser türleri şu şekildedir;

 • Meme kanseri
 • Mide kanseri
 • Cilt kanseri
 • Yumurtalık kanseri
 • Mesane kanseri
 • Yemek borusu kanseri
 • Pankreas kanseri

YEŞİL ÇAY BAĞIŞIKLIĞI ARTIRIR

Bağışıklığı artıran yeşil çay, antioksidan içeriği sayesinde serbest radikallere karşı mücadele verilmesini sağlar. Yeşil çayda bol miktarda bulunan EGCG düzenleyici hücrelerin sayısını artırırken bağışıklık sisteminin de güçlenmesi konusunda etkilidir.

YEŞİL ÇAY SİNDİRİM SAĞLIĞINI KORUR

Sindirim sağlığını koruyan yeşil çay, içerdiği antioksidanlar sayesinde sindirim enzimlerinin aktivitesini artırır. Bu sayede sindirim sisteminin sağlığı korunmuş olur.

YEŞİL ÇAY PARKİNSON VE ALZHEİMER JASTALIKLARINA KARŞI KORUR

Parkinson ve Alzheimer hastalıklarına karşı yeşil çay, günce en az 2 fincan içilmelidir. Yeşil çayda bulunan antioksidanlar özellikle Parkinson ve Alzheimer hastalıklarına karşı beyin korur. Bu hastalıklara neden olan dopamin maddesinin üretilmesini engelleyen yeşil çay, nöronların ömrünü koruma görevini üstlenir.

YEŞİL ÇAY HIV VİRÜSÜNÜN YAYILMASINI ENGELLER

HIV virüsünün yayılmasını engelleyen yeşil çay, içerdiği EGCG maddesi sayesinde HIV virüsünün bağışıklık hücrelerine yapışmasına engeller. Bu özelliği sayesinde vücutta bulunan HIC virüsünün ilerlemesi önlenmiş olur.

YEŞİL ÇAY ALERJİYE İYİ GELİR

Alerjiye iyi gelen yeşil çay, düzenli olarak kullanılmalıdır. Yeşil çay içerisinde bulunan antioksidanlar, alerji belirtilerini hafifletir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

88
866 Paylaşım, 88 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
120
Şaşkın
Başarısız Başarısız
84
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
120
Helal Olsun!
lol lol
36
lol
Aşk Aşk
24
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
120
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Pinar

Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir