Yeni Normalleşme Kararları Nelerdir?


52
504 Paylaşım, 52 points

Corona virüsle mücadele kapsamında ülkemizde yavaş yavaş hayat normalleşmeye başlıyor. Vaka ve vefat sayılarının azalması ile birlikte hükümet yeni normalleşme kararlarını açıklamaya başladı. Bu yazımızda Yeni Normalleşme Kararları Nelerdir sorularına cevap vereceğiz.

Corona Virüs, Mart ayından bu yana ülkemizi etkisi altına almış durumda. Virüs salgınında pik seviyesine ulaşılmasının ardından yavaş yavaş vaka sayılarının gerilemesi ve ekonomik olarak vatandaşların sıkıntı yaşamaya başlaması üzerine hükümet normalleşme sürecine girilmesi kararı aldı. Bu kapsamda birçok alanda normalleşme adımları atılmaya başladı.CORONA VİRÜS NORMALLEŞME ADIMLARI ATILMAYA BAŞLADI

Geçtiğimiz günlerde bir açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkemizde görülen Corona virüs vakalarındaki azalmaya bağlı olarak hayatı yavaş yavaş normale döndürme kararı alındığını açıkladı. Açıklama kapsamında birçok alanda bir süredir faaliyetlerini durduran sektörlere yeniden faaliyetlerine başlama yolu açılmış oldu.

Yeni normalleşme sürecinde birçok alanda konulmuş olan yasaklar kaldırılırken, hayat gerekli önlemleri alma koşulu ile eski haline dönmeye başlayacak. Corona virüs normalleşme süreci kapsamında hükümet tarafından alınan yeni normalleşme kararları tek tek açıklandı.

YENİ NORMALLEŞME KARARLARI NELERDİR?

Hükümet, normalleşme adımları kapsamında vatandaşlara hangi alanlarda izin verileceğini açıkladı. Bu açıklama için bir normalleşme takvimi oluşturuldu. Geneli 1 Haziran tarihinden geçerli olmak üzere birçok alanda hayat normale döndürülmeye başladı.

Yeni Normalleşme Kararları Nelerdir sorusuna şu şekilde cevap vermek mümkün;

 • Şehirlerarası seyahat sınırlaması 1 Haziran’dan itibaren tamamıyla sona erecek.
 • 1 Haziran itibarıyla restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçeleri, dernek lokali, yüzme havuzu, kaplıca türü işletmeler belirlenen kurallar dahlinde saat 22.00’ye kadar hizmet vermeye başlayacak.
 • Bar, pavyon, meyhane, gece kulübü gibi eğlence mekanları ile nargile kafelerin yasağı ise sürecek.
 • İdari izinde bulunan veya esnek çalışma sistemine dahil olan kamu personeli, 1 Haziran itibarıyla normal mesailerine başlayacak.
 • Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak’ta haftalardır uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması sonlandırılacak ve hafta sonları da hayat normal seyrinde devam edecek.
 • Kreşler ve gündüz bakım evleri 1 Haziran’da hizmet vermeye başlayacak.
 • 20 yaş altını kapsayan sokağa çıkma kısıtlaması 18 yaşa çekildi. 0-18 yaş grubunun tamamı sadece çarşamba ve cuma günleri, 14.00-20.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek.
 • 65 yaş ve üstü vatandaşlara uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması devam edecek. Bu yaş grubundakiler pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek.
 • Plajlar, milli parklar, müze ve ören yerleri, kütüphaneler, millet kıraathaneleri, gençlik merkezleri, gençlik kampları 1 Haziran itibarıyla açılacak.
 • Hipodromların 10 Haziran’da açılmasıyla Türkiye Jokey Kulübü at yarış oynatmaya devam edecek.
 • Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri, sürücü kursları 1 Haziran’dan itibaren hizmet verebilecek. Yine aynı tarihte hayvan satış yerleri de açılacak
 • Spor tesisleriyle içlerindeki tesisler 00.00’a kadar hizmet verebilecek.
 • Açık havada oturma alanları bulunan mekanlarda, saat 00.00’da sona erdirilmesi şartıyla konser düzenlenebilecek

Söz konusu normalleşme kararları, şu anki düzelen Corona virüs vaka tablosu göz önünde bulundurularak alınmış durumda. Normalleşme süreci, bilim kurulunca yakından incelenerek bu sürecin vaka sayısına etkilerine bakılacak.

Normalleşme sürecinde yaşanan vaka artışı durumunda bazı normalleşmelerin durdurulması ve yasakların tekrar gündeme gelmesi de söz konusu. Bu anlamda hükümetten ve Sağlık Bakanlığı’ndan vatandaşların maske ve sosyal mesafe kuralına mutlaka uyarak normalleşmesi yönünde talepler geldi. Normalleşme adımlarının seyri, vatandaşların kurallara ne kadar uyduğu ile ilgili olarak değişiklik gösterebilecek.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

52
504 Paylaşım, 52 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
60
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
97
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir