Yeni Nesil Televizyon: IPTV Nedir, Nasıl Kullanılır?


69
674 Paylaşım, 69 points

Televizyon izleme alışkanlığına bambaşka bir boyut getiren IPTV son dönemin en popüler yeni nesil televizyonlarından birisidir. İnternet üzerinden televizyon izlemek isteyenlerin tercihi olan IPTV, birçok kişinin merak ettiği teknolojik konular arasında yer almaktadır. Bu yazımızda Yeni Nesil Televizyon: IPTV Nedir? Nasıl Kullanılır? Sorularına cevap vereceğiz.

Teknolojinin her geçen gün biraz daha gelişmesi ile birlikte artık hemen her iş internet üzerinden yapılmaya başladı. Yeni nesil televizyon olarak nitelendirilen IPTV sayesinde artık televizyon izleme keyfi de internet üzerinden yapılabiliyor.IPTV NEDİR?

IPTV, açık adı ile internet protokolü televizyonu anlamına gelmektedir. IPTV sayesinde kullanıcılar anten, uygu alıcısı ya da fiber optik kablolar ile mücadele etmek zorunda kalmadan internet üzerinden televizyon izleme keyfine sahip olmaktadır.

IPTV, videoları, grafikleri, sesleri, medya içeriklerini ve canlı televizyon yayınlarını IP ağı üzerinden sunmaktadır. Şifreli ve şifresiz tüm kanallar IP üzerinden izlenebilmektedir. IPTV sayesinde televizyon hizmetleri uydu sinyali ya da kablolu televizyon formatları yerine LAN ya da internet ağı üzerinden sağlanmaktadır.

IPTV NASIL KULLANILIR?

IPTV nasıl kullanılır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; IPTV’ nin çalışma sistemi yerel alan ağını ya da geniş alan adını çevirme yöntemi ile gerçekleşmektedir. Bu sistem sayesinde televizyon cep telefonundan, tabletten, diz üstü bilgisayardan ya da masaüstü bilgisayardan da rahatlıkla izlenebilmektedir.

IPTV’ de geleneksel televizyon programları öncelikle radyo dalgalarına dönüştürülerek antene gönderilmektedir. Burada dalgalar elektrik sinyallerine dönüştürülerek ses ve görüntü şeklinde izleyicinin yayınına aktarılmaktadır. Burada verilerin tamamı internet üzerinden sağlanmaktadır.

IPTV ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

IPTV üç farklı formatta izleyicilere sunulmaktadır. Kullanıcılar istedikleri formatı kullanarak internet üzerinden televizyon izleme keyfini yaşayabilirler. IPTV çeşitleri şu şekilde sıralanır;

  • VOD (Video On Demand): VOD, isteğe bağlı video formatıdır. Bu formatta kullanıcılar, sisteme belirli bir ücret karşılığında abone olduktan sonra istedikleri zaman istedikleri yerden video arşivine ulaşma şansına sahip olurlar. Bu sistemin başlıca örnekleri arasında Netflix, Hulu, Exxen ve Amazon Prime Video gelmektedir.
  • Canlı IPTV: Canlı IPTV, kullanıcıların geleneksel televizyon şeklinde kullanabilecekleri bir formattır. Bu format üzerinden gerçek zamanlı olarak televizyon yayınları seyredilebilmektedir. Canlı TV formatı daha çok spor etkinlikleri, konserler, konferanslar ve festivallerin canlı olarak yayınlanması ve izlenebilmesi amacıyla kullanılmaktadır.
  • Zaman Kaydırmalı IPTV: Zaman kaydırmalı IPTV formatı, televizyon izleme olarak da söylenebilir. Bu format sayesinde kullanıcılar, televizyon programlarını istedikleri ileri bir tarihte tekrar izleme şansına sahip olmaktadır. Zaman kaydırmalı IPTV sayesinde yayınlanmış olan televizyon programları, izleyiciler için sınırlı bir süre saklı tutulmaktadır. Bu süre içerisinde izleyici istediği zaman daha önceden gösterilmiş olan programlardan istediğini izleyebilecektir.

IPTV KURULUMU NASIL YAPILIR?

IPTV kurulumu nasıl yapılır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; IPTV kullanmak isteyen bir kişinin öncelikle internet bağlantısına sahip olması gerekmektedir. Günümüzde birçok kişi IPTV yayınlarını bilgisayar yerine televizyon ekranı üzerinden izlemek istemektedir. Bunun için IPTV desteği sağlayan bir cihaza sahip olmak gerekmektedir. Bu cihaz, ilgili firmalar tarafından abonelere sunulmaktadır ve istenildiği zaman satın alınabilmektedir.

IPTV kurulum işlemi için HDMI kablosunun cihaza takılması ve kanal listesinin aktarılması gerekmektedir. IPTV kurulumu için aktif bir internet bağlantısı ile birlikte Smart TV özelliğine sahip bir televizyon da olması gerekmektedir. Bununla birlikte IPTV cihazının ya da uydu alıcısının wifi destekli ya da Ethernet bağlantılı olması gerekmektedir. Aksi halde televizyon üzerinden IPTV kullanımı mümkün olmayacaktır.

IPTV AVANTAJLARI NELERDİR?

IPTV, kullanıcılarına birçok avantaj ve ayrıcalık sunduğu için sıklıkla tercih edilmektedir. IPTV avantajları şu şekilde sıralanır;

  • IPTV hizmetlerinden yararlanmak için tek ihtiyacınız olan şey İPTV box satın alarak bunu televizyonunuza bağlamak olacaktır. Ayrıca yeni modellerin sahip olduğu wi-fi bağlantısı bu süreci önemli ölçüde basitleştirir.
  • Dünya, gelişen teknolojiyle beraberinde her geçen gün geçtikçe daha dijital odaklı hale geliyor, bu nedenle dijital TV’ye geçiş, gelecek ve yeni teknoloji için mükemmel bir temel oluşturuyor.
  • IPTV hizmetleri, kullanıcıların aynı anda farklı cihazlar üzerinden hizmet almasına olanak sağlamaktadır.
  • IPTV, hemen her izleyicinin zevkine uygun çok sayıda yayın olanağı sunmaktadır.
  • IPTV, internet veya televizyon yayınlarında sıklıkla karşımıza çıkan ve izleyicinin yayın esansında tüm dikkatini dağıtan reklamları hızlıca atlama imkanı sağlar.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

69
674 Paylaşım, 69 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
84
Şaşkın
Başarısız Başarısız
48
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
84
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
108
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
84
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir