Yeni Mezunlara Yurt Dışı İş İmkânları Nelerdir?


66
674 Paylaşım, 66 points

Yeni mezun olmuş birçok kişi, iş hayatına yurt dışında atılmak ister. Yurt dışı imkânlarının çok daha fazla olması ve kariyer açısından büyük bir avantaj sağlaması, birçok yeni mezunun bu konuya eğilmesine neden olmaktadır. Bu yazımızda yeni mezun olanların yurt dışında yapabilecekleri işler ile ilgili detaylı bilgi vereceğiz.

Eğitim, günümüzde herkesin iyi bir hayat sürmesi için çok önemlidir. Bir kişi ne kadar fazla eğitim görmüşse, o kadar iyi şartlarda yaşayacak demektir. Bu nedenle okul hayatını sonuna kadar sürdürmek ve mutlaka bir üniversiteden mezun olmak gereklidir. Üniversite mezuniyeti sonrası eğitimde yükselmeye devam etmek tamamen kişinin tercihine bağlıdır.

Yeni mezunlar Neden Yurt dışını Tercih Eder?Üniversite mezuniyetinin ardından hayata atılacak olan gençlerin birçoğu yurt dışı imkânlarından yararlanmayı düşünür. Yurt dışında bir iş sahibi olmak, çok daha fazla imkân sağlamasının yanı sıra yüksek maaş almak anlamına da gelmektedir. Kariyer yönünden de büyük avantajlar sunan yurt dışı iş imkânları, gelecek açısından da ayrıcalık tanıyacaktır. Tüm bu sebeplerden dolayı birçok yeni mezun yurt dışında çalışmayı tercih etmektedir.

Yeni Mezunların Yurt Dışında İş Bulması Mümkün müdür?

Yeni mezunlar yurt dışında çalışmak isterler elbette ancak yurt dışı işlerde tecrübeli mi yoksa yeni mezun mu aranmaktadır bu önemli bir noktadır. Genel olarak bakıldığı zaman yurt dışı iş ilanlarında birçok ülke deneyimli personel aramaktadır. Bu nedenle yeni mezunların yurt dışında iş bulması daha zor olacaktır. Yeni mezun olmuş bir kişinin yurt dışında iş bulmasının en kolay yolu düşük maaş talep etmesidir.

Hangi Üniversiteden Mezun Olman Yurt Dışından İş Bulmayı Kolaylaştırır?

Üniversite mezunlarının yurt dışında kolaylıkla iş bulabilmesinin bir yolu da belirli üniversitelerden mezun olmaktır. Çok bilindik bazı üniversitelerden mezun olanlar, yurt dışında iş bulma konusunda daha şanslı olacaktır. Bu konuda şanslı olan üniversiteler şu şekilde sıralanabilir;

  • ODTÜ
  • Boğaziçi Üniversitesi
  • İTÜ

Söz konusu bu üç üniversite dünya standartlarında eğitim vermektedir. Bu sayede yurt dışı firmaları tarafından da çok iyi tanınmaktadır. Bu üniversitelerden mezun olan öğrencilere yurt dışı firmalarından daha fazla güven duyulmaktadır. Bununla birlikte bu üniversitelerin son sınıflarında okuyan öğrencilere de yerli ve yabancı yurt dışı üniversitelerinden davet gitmektedir. Böylece öğrenciler daha mezun olmadan yurt dışına çıkışı garantilemiş olurlar.

Yeni Mezunların Yurt Dışında Çalışması için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Yeni mezun olanların yurt dışına çıkışını kolaylaştıran meslek grupları da yer almaktadır. Özellikle mimarlık ve mühendislik gibi bölümlerden mezun olmuş olan adaylar, çok daha kolay yurt dışı işi bulacaktır. Bununla birlikte akıcı şekilde yabancı dil konuşmak da ayrıcalık sağlamaktadır.

Yeni Mezunların En Fazla Çalıştığı Ülkeler Hangileridir?

Yeni mezun olanların en fazla çalışma fırsatı bulduğu ülkeler şu şekilde sıralanabilir;

  • Rusya
  • Kazakistan
  • Azerbaycan
  • Bulgaristan

Bu ülkeler, iş bulma konusunda yeni mezunlara en fazla fırsat sunanlardır. Bunun dışında Amerika ya da Almanya’da da iş bulma şansına sahip olunmaktadır. Ancak bu ülkeler daha riskli konumdadır. Yeni mezunların yurt dışında garantili iş bulması için bu dört ülkeden birisini seçmesi daha akıllıca olacaktır.

Yeni Mezunların Yurt Dışı Maaşları Nasıldır?

Üniversiteden yeni mezun olmuş adayların yurt dışında iş bulması sonrasında sıradaki önemli konu maaş olacaktır. Yeni mezun olan adaylar, tecrübeli adaylara göre çok daha düşük maaş alacaklardır. Ancak yurt dışında dolarla maaş alıyor olmak, yine de ülkemiz şartlarından daha iyi maaş almak anlamına gelecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

66
674 Paylaşım, 66 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
36
Şaşkın
Başarısız Başarısız
120
Başarısız
Komik Komik
108
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
36
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
60
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
36
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
120
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir