Yavru Köpek Nasıl Beslenir, Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar


76
744 Paylaşım, 76 points

Köpek beslemek, özen gösterilmesi gereken bir konudur. Hele bu yavru köpekse bakımına çok daha özen göstermek gerekir. Bu yazımızda yavru köpek nasıl beslenir, yavru köpek beslerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sorularına cevap vereceğiz.

YAVRU KÖPEK NASIL BESLENİR?

Köpekler çok gelişmiş bir sindirim sistemine sahiptir. Ancak yavru köpeklerde bu sistem tam olarak yerine oturmaz. Bu nedenle yavru köpeklerin beslenmesine çok dikkat etmek gerekir. Her köpeğin kendisine özel bir beslenme şekli vardır. Bu nedenle yavru köpek beslenmesinde öncelikle köpeğin türünü tespit etmek gerekir. Yanlış bir beslenme şekli, köpek için zararlı durumlara yol açabilir.YAVRU KÖPEKLERDE İLK 6 HAFTA BESLENME NASIL YAPILIR?

Yavru köpeklerde ilk 6 hafta beslenme çok önemlidir. Bu önemin başlıca nedeni köpeğin sindirim sisteminin yeni oluşmaya başlaması ve diğer organların da gelişme döneminde olmasıdır. Yavru köpekler ilk 6 ay çok iyi değerlendirilmelidir. Yavru köpeğin annesi yok ise süt ile beslenmesi gerekir. Piyasada yavru köpeklere uygun biberonlar satılmaktadır. Çok sıcak ya da çok soğuk olmamak şartıyla süt takviyesi yapılabilir. 6 haftalık köpeğe süt içirirken biberonu 45 derecelik açı ile tutmak gerekir. Sütün basınçlı şekilde gitmemesi, akciğerlerine dolma ihtimalini azaltacaktır.

YAVRU KÖPEKLERDE 2 – 3 AY BESLENME NASIL YAPILIR?

Yavru köpeklerde 2 – 3 aylık beslenme durumunda sütten ziyade kuru mamaya geçiş yapılmalıdır. Normal şartlarda süt köpekler için zararlı bir besindir. 2 – 3 aylık bebeklerde mamaya biraz süt verilebilir. Bir süre sonra tamamen suya geçmek gerekir. Fazla süt tüketimi 2 – 3 aylık yavru köpeklerde ishale neden olabilir.

YAVRU KÖPEKLER 4 – 6 AY BESLENME NASIL YAPILIR?

Yavru köpeklerde 4 – 6 ay beslenme durumunda sütün tamamen bırakılması ve yavru köpek mamasına geçiş yapılması gerekir. Yavru köpeğe zaman zaman et ve kemik verilebilir. Köpek bu tür yiyecekleri daha çok sever. Bu aylarda yavru köpeklere kuru mama vermek zararlı olacaktır.

YAVRU KÖPEKLERDE 6 AY ÜZERİ BESLENME NASIL YAPILIR?

Yavru köpeklerde 6 ay üzeri beslenme durumunda artık yetişkin köpeklerle aynı şekilde beslenme yapmak doğru olandır. Özellikle 9 aya geldikten sonra yavru köpeklerin normal yaşam koşullarına ayak uydurması gerekir.

YAVRU KÖPEKLERİN BESLENME ALIŞKANLIKLARI NASILDIR?

Yavru köpeklerin beslenme alışkanlıklarında dikkat edilmesi gereken bazı detaylar bulunur. Her canlıda olduğu gibi köpeklerin de belli bir beslenme alışkanlığı bulunur. Özellikle yavru köpeklerde beslenme kurallarına mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir. Yavru köpekler için seçilen mamalar küçük taneli olmalıdır. Aksi halde yavru köpeğin mama tüketimi oldukça zor olacaktır. Yavru köpeklerin beslenme alışkanlıkları şu şekildedir;

  • Yavru köpekleri günde bir kere beslemek yeterli olmaz. En az 2 – 3 kez aralıklarla beslemek gerekir.
  • Yavru köpekler 6 haftalık olduktan sonra günlük beslenme öğün sayısı 4’e çıkartılmalıdır.
  • Yavru köpekler 3. Aydan 6. Aya kadar olan sürede günde 3 öğün tüketmelidir.
  • 6 – 2 ay arasında olan yavru köpekler 2 öğün beslenir.
  • 1 yaşından büyük köpeklerde günlük sadece 1 öğün yeterli olacaktır.

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

76
744 Paylaşım, 76 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir