Yatırım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?


69
674 Paylaşım, 69 points

Bir miktar birikmişiniz var ve yatırım yapmak istiyorsanız, ‘yatırım yaparken dikkat edilmesi gerekenler başlıklı bu yazımızı, dikkatle okumanızı tavsiye ederiz. Zira atılacak yanlış adımlar, kar edeyim derken yatırım bütçenizin kaybına neden olabilir.

Risklere Karşı Bütçeniz Yeterli mi?

Yatırım yapmak için dikkat edilmesi gerekenler arasındaki ilk şey, bütçenizin düşündüğünüz yatırım için ne kadar uygun olduğunu hesaplamak olacaktır. Yatırım yaptıktan sonra karşılaşabileceğiniz riskleri hesaplayarak adım atmak, en az yapacağınız yatırım kadar önemli bir unsurdur.

  • Yatırım karakterinizi tespit edin

Yatırım karakteri, kişilerin yapacakları yatırımlarda ne kadarlık bir risk alabileceklerini analiz etmeleridir. Risk iştahınız fazlaysa, riski ve getirisi bol olabilecek bir yatırım aracını seçebilirsiniz. Şayet kayıp yaşadığınızda psikolojik olarak çökecek bir karakteriniz varsa, ikinci bir hamle yapamayacağınız için getirisi de riski de az yatırım kanallarına yönelmeniz daha sağlıklı olacaktır.  • Planlama

Yatırım yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında, hiç şüphesiz ki iyi bir planlama önemli bir yer tutacaktır. Bu nedenle bütçenize uygun yatırım alanını belirlemeli, o alan için detaylı bir planlama yapmalısınız. Aksi halde yaşanacak kayıp, zannettiğinizden çok daha büyük olabilir. Psikolojik olumsuzluklar yaşamakta, beklenmeyen kayıplar için işin cabasıdır!

  • Neye Yatırım Yapacaksınız?

Yatırım alanınızı, yukarıda bahsi geçen kriterlerin ışığında net bir şekilde belirlemeniz gerekir. Aksi halde, yanlış yatırım neticesinde kaybınız hızlı bir şekilde gerçekleşebilir. Hatta kazanma hırsıyla aynı alana ikinci bir yatırım yapmak gibi hataya düşebileceğiniz için, bildiğiniz ya da en azından az da olsa tecrübe sahibi olduğunuz bir alanda yatırım yapmak, çok daha sağlıklı olacaktır.

  • Disiplin

Her şey tamam ve yatırım yapmaya karar verdiniz. Hatta yatırım yapmaya başladınız. Bu noktada unutulmaması ve kesinlikle taviz verilmemesi gereken konulardan birisi, disiplin içinde hareket etmektir. Ne kadar yatırım yaptığınız alanda tecrübe sahibi olursanız olun, disiplini elden bıraktığınız an sizin sonunuzu getirecek an olabilir. Bu nedenle, disiplin yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken faktörler arasında önemli bir yer tutmaktadır.

  • Sabır

Disiplinin olduğu yerde olması gereken bir diğer unsur, elbette ki sabırdır. İkisini bir arada yürüttüğünüz ve doğru alanı seçtiğinizde, kazanmanız için önünüzde fazla engel kalmamış demektir. Bu nedenle, disiplin ve sabrı birlikte yürütmelisiniz.

  • Strateji Belirlemek

Her zaman kazanmak için hamle yapmak ve hırsla hareket etmek, mutlaka bir gün daha fazlasını kaybedeceğiniz bir nokta demektir. O nedenle kar elde ettikten sonra doğru zamanı kollamak ve buna göre strateji belirlemek, karlı yatırım yapmak için yapılması gerekenler arasında yer almaktadır.

  • Ücretsiz Denemeler Yapın

Şayet yatırım yapmak istediğiniz alan Forex ya da benzer yatırım araçlarıysa ve ücretsiz deneme imkanı sunuyorsa, gerekirse uzun bir süre ücretsiz denemeler yaparak kendinizi yoklayın. Bu denemeler esnasında yaptığınız tüm hamleleri, daha sonra incelediğinizde anlayabileceğiniz şekilde detaylıca not alın. Bu notlar eşliğinde belirleyeceğiniz strateji ve doğru adımlar, daha fazla kazanmanıza yarayacak bir ayrıntıdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

69
674 Paylaşım, 69 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir