Yaşlı Bakım Evleri Devlet Desteği Nedir, Nasıl Alınır?


71
737 Paylaşım, 71 points

Yaşlıların kendilerini güvende hissetmeleri ve son yıllarını daha rahat geçirmek için tercih ettikleri yerlerin başında yaşlı bakım evleri geliyor. Belirli bir ücret karşılığında yaşlıların konakladıkları bu bakım evleri, devlet tarafından da destekleniyor. Bu yazımızda, yaşlı bakım evlerine verilen devlet desteklerini detaylı şekilde inceleyeceğiz.

Yaşlı Bakım Evi Nedir?

Yaşlı bakım evleri, özellikle günlük hayatını idame ettirecek gücü kendisinde bulamayan yaşlıların her türlü sağlık hizmetlerinin karşılandığı ve yaşlıların yaşıtları ile birlikte huzurlu bir ortamda yaşamasını amaçlayan merkezlerdir. Bu merkezlerde yaşlıların hem konforlu konaklaması hem de sağlık sorunlarının takipte tutulması sağlanır.Yaşlı Bakım Evlerinde Aranan Şartlar Nelerdir?
Yaşlı bakım evlerinde kalmak isteyenlerde belirli şartlar aranmaktadır. Yaşlı bakım evi şartları şunlardır;

  • 60 yaş üzerinde olmak
  • Bedensel ya da zihinsel olarak sürekli ya da süreli olarak özel ilgi ve desteğe ihtiyaç duymak.
  • Bulaşıcı hastalığı bulunmamak
  • Bağımlı olmamak
  • Ruh sağlığı yerinde olmak

Yaşlı Bakım Evleri Başvurusunda İstenen Belgeler Nelerdir?

Yaşlı bakım evi şartlarına uyan kişilerden kayıt için talep edilecek olan belgeler şöyledir;

  • Kayıt için dilekçe
  • C. kimlik numarası
  • Gelir durumunu gösteren belge
  • Sağlık raporu

Yaşlı Bakım Evleri devlet Desteği Nedir?

Devlet, her konuda olduğu gibi yaşlılar için de bazı destek paketleri hazırlamaktadır. Bilindiği gibi yaşlı bakım evleri ücret talep eden yerlerdir. Ancak herhangi bir geliri ya da üzerine kayıtlı malı bulunmayan yaşlılar, bu merkezlerden yararlanamazlar. İşte böyle durumlarda devlet desteği devreye girmektedir. Devlet tarafından yapılan araştırma sonucunda maddi durumu elverişli olmadığı belirlenmiş olan yaşlılardan yaşlı bakım ücreti talep edilmemektedir.
Ücretsiz yaşlı bakım evlerinden yararlanmak için devlet tarafından açılmış bakım evlerini tercih etmek gerekir. Özel bakım evleri her durumda ücret talep edecektir.

Özel Bakım Evlerine Devlet Desteği

Devlet, son dönemde yaşlı bakım evlerine verdiği desteğe özel bakım evlerini de ekledi. Devlet bakım evlerinde yaşanan yoğunluğun önüne geçmek ve yaşlıların açıkta kalmasını önlemek için özel yaşlı bakım evlerini de desteklemeye başladı. Bu kapsamda özel yaşlı bakım evlerinden hizmet satın alınacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından başlatılan destek programı kapsamında 65 yaş üzeri olan kişilerin özel bakım evi masrafları devlet tarafında karşılanacak. Normal şartlarda bir yaşlının devlet bakım evindeki bakım ücreti 3 bin TL’yi bulurken, devlet destekli özel bakım evlerinde bu ücret 900 TL’ye kadar düşüyor. Özel bakım evlerine devlet desteği almak isteyen yaşlıların 65 yaş üzeri olması ve başvuruda bulunması yeterli oluyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

71
737 Paylaşım, 71 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
20
Şaşkın
Başarısız Başarısız
99
Başarısız
Komik Komik
86
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
13
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
37
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
15
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
101
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir