Yasal Takip Nedir, Süreç Nasıl İşler?


56
544 Paylaşım, 56 points

Tüketiciler ne yazık ki kredi kartı ve kredi kullanımında sanki hiç geri ödeme olmayacakmış gibi geleceğini düşünmeden harcamalar yapabiliyor. Ödeme zamanı geldiğinde ise birçok tüketici büyük bir mağduriyet yaşıyor. Ödenemeyen borçlar, kısa sürede tüketici hakkında yasal takip sürecinin başlatılmasına neden oluyor. Bu yazımızda yasal takip süreci hakkında detaylı bilgi verirken, bu süreçte neler olacağı ile ilgili aklınızdaki soru işaretlerini de gidermeye çalışacağız.

Yasal Takip Nedir?

Yasal takip, bankaların yönetmeliğinde yer alan ve müşterilerin ödemesi gereken taksiti üst üste 2 defa ödememesi durumunda devreye giren sistemdir. Bankalar belirlemiş olduğu kıstaslar doğrultusunda tüketiciye ödeme yapmadığı için yasal takip başlatma hakkına sahip olduğu gibi, bu takip sonrasında ödenecek tutarın tamamını dahi isteyebilmektedir.

Yasal Takip Hangi Durumlarda Başlar?Bankadan alınan kredi kartı ya da çekilen kredi ödemelerinde yaşanan aksaklıkların ardından başlayan bu sürece düşmemek için ödemelerin çok dikkatli ve zamanında yapılması gerekmektedir. Yasal takip sürecinin başladığı durumlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Kredi taksitini art arda 2 kere ödememeniz durumunda banka kredinizi iptal etme ve yasal takip başlatma hakkına sahiptir. Yasal takip ortalama olarak 90 günlük bir sürecin sonrasında başlayacaktır. Bu durum iki taksit ödememiş ve 3. Taksit dönemine girdiğiniz süre olarak açıklanabilir.
  • Yasal takip başladığı anda kredi ve kredi kartınız iptal edilecektir. Yasal takip ile birlikte artık banka borcun tamamını talep etme hakkına sahip olur. Maaş aldığınız bankadan kredi aldıysanız, bu durumda maaşınıza haciz gelmesi şeklinde ödeme alınacaktır. Banka, yasalar doğrultusunda maaşın tamamına el koyamayacağı için 4’te 1’i şeklinde kesinti ile borcunu tahsil edecektir. Maaşınızın tamamına icra gelmesi durumunda İcra Müdürlüğü’ne itirazda bulunma hakkınız bulunmaktadır.
  • Kredi borcunuzu yasal takip sürecine rağmen ödeyemeyecek durumdaysanız, elinizdeki taşınmazları elden çıkarmanız doğru olacaktır. Bankalar ilk olarak bu taşınmazlara el koyar ve değerinin çok altında satışını gerçekleştirir.
  • Banka, yasal takip sürecinde borçlunun ve kefilin dışında kimseyi borç nedeniyle rahatsız edemez. Eğer böyle bir durum yaşarsanız yasal yollara başvurma hakkınız bulunmaktadır.
  • Yasal takip sürecinde devreye banka avukatı girecektir. Avukat ile yapıcı konuşma yapmanız, ödeme kolaylığı, taksitlendirme ve faiz indirimi gibi konularda size yardımcı olmasını sağlayacaktır.

Yasal Takip Süreci Nasıl İşler?

Yasal takip süreci, bankaya olan borç taksitinin üst üste 2 defa ödenmemesi ile başlar. Sürecin başlamasıyla birlikte 3. Taksitin de ödenmemesi ile birlikte devreye banka avukatı girer. Bu aşamadan sonra devreden çıkan banka, borç ile ilgili hiçbir bilgi vermez ve konu tamamen avukatla sizin aranızda devam eder.  Avukat, sizinle iletişim kurduktan sonra verdiği süre içerisinde ödeme yapmazsanız haciz işlemlerini başlatır.

Ev hacizlerinde borcun tamamını karşılayacak kadar eşya satışı genelde olmaz. Bu durum bankaların ev hacizlerine çok da sıcak bakmaması anlamına gelir. Avukatlar makul taksitlerle borcu yeniden yapılandırarak ödemeniz konusunda anlaşmayı daha makul görecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

56
544 Paylaşım, 56 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir