Yasaklar Sonrası Okullarda Sınavlar Nasıl Yapılacak?


70
684 Paylaşım, 70 points

Corona virüs nedeniyle okullar yüz yüze eğitime tekrar ara vermek zorunda kaldı. Yasak öncesi okulların bazılarında sınavlar tamamlanırken birçok okulda daha sınavlar yapılamadan kapanma söz konusu oldu. Bu da yasak sonrası sınavların nasıl olacağını akıllara getirdi. Bu yazımızda Yasaklar Sonrası Okullarda Sınavlar Nasıl Yapılacak? Sorusuna cevap vereceğiz.

Milli Eğitim Bakanlığı Ağustos ayı sonunda kademeli olarak yüz yüze eğitime geçirdiği okulları 23 Kasım itibari ile Corona virüs vakalarının artması nedeniyle tekrar tekrar okullar uzaktan eğitim sürecine geçirildi.BİRÇOK OKULDA SINAVLAR ERTELENMEK ZORUNDA KALDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın açıklamasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı okulları sene sonuna kadar tatil etme kararı aldıklarını belirtti. Ara tatil öncesinde belirli okullarda ilk sınav yapılırken birçok okulda ise henüz sınavlar başlamamıştı.

Ara tatil sonrasında sınava girmeye hazırlanan milyonlarca öğrenci, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamanın ardından bir belirsizliğin ortasında kaldı. Sınava girmeyi bekleyen öğrenciler okulların kapanma kararının ardından sınavlar ile ilgili ne gibi kararlar alındığını merak etmeye başladı.

YASAKLAR SONRASI OKULLARDA SINAVLAR NASIL YAPILACAK?

Corona virüs vakalarının çok yükselmesinin ardından okulların kapanmasıyla birlikte akıllara sınavların ne olacağı sorusu gelmeye başladı. Yasaklar Sonrası Okullarda Sınavlar Nasıl Yapılacak? Sorusuna bazı kesim sınavların online yapılacağı şeklinde cevap verirken bazı kesim sınavların erteleneceğini söyledi.

Öğrencilerin ve velilerin kafası bu konuda oldukça karışırken en net açıklama Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’ tan geldi. Selçuk yaptığı yazılı ve sözlü açıklamada sınavların çevrim içi yapılması ya da iptal edilmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını, sınavların sadece ertelendiğini açıkladı.

SINAVLAR OKULLARDA YÜZ YÜZE YAPILACAK

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sınavların mutlaka yapılacağını ancak şu anki durumdan dolayı ertelendiğini açıkladı. 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzaktan devam edecek olan eğitim, sonrasında yapılacak olan bilim kurulu değerlendirmesi sonucuna göre yüz yüze ya da yine uzaktan eğitim şeklinde devam ettirilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı çocukların karnelerine işlenebilmesi için en azından bir yazılı sınav olmaları gerektiğini belirterek 4 Ocak sonrasında gerekirse sadece sınavlar için çocukların okula gideceğini ifade etti. Bu kapsamda okullar acıkmasa bile sınavlar yüz yüze gerçekleştirilecek.

OKULLARDA YÜZ YÜZE SINAV NASIL OLACAK?

Okullarda yüz yüze sınav nasıl olacak? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; eğitimin durumu ne olursa olsun öğrenciler ilk dönem bitmeden en azından bir kere belirlenen derslerden sınava tabi tutulacak.

Yüz yüze eğitimde olduğu gibi yüz yüze sınavlarda da öğrenciler belirli sayıda olacak şekilde okula alınacaklar. Okullara giden öğrenciler belirlenen derslerden sınava girerek en azından karneye işlenecek tek not alacak.

Sınava giren öğrenciler diğer notlarını ise EBA performansları ve canlı derse katılımları üzerinden alacaklar. Sınav notu ile birlikte performans notu da birleştirilerek karneye not olarak yansıtılacak. Bu kapsamda öğrencilerin salgının seyrine göre ilerleyen aylarda yüz yüze olacak şekilde sınava alınması bekleniyor. Yasak öncesinde okula giderek sınava girmiş olan öğrenciler ise bir daha sınava alınmayacak. Aldıkları notlar karne notu olarak işlenecek.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

70
684 Paylaşım, 70 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
120
Şaşkın
Başarısız Başarısız
84
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
120
Helal Olsun!
lol lol
36
lol
Aşk Aşk
24
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
120
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir