Yapılan EFT Nasıl İptal Edilir, EFT İptal Yöntemleri


70
694 Paylaşım, 70 points

Banka üzerinden yapılan işlemler arasında en çok tercih edilenlerden birisi para gönderme işlemidir. Teknolojinin tam olarak gelişmediği dönemlerde banka şubelerine giderek para gönderim işlemlerini yapan kullanıcılar, günümüzde internet bankacılığı ya da mobil bankacılık aracılığı ile oturdukları yerden bu işlemi gerçekleştirmektedir. Banka üzerinden para gönderme işlemi iki şekilde yapılmaktadır.  Bu işlemler havale ve EFT olarak isimlendirir. Bu yazımızda size EFT ile yapılan işlemler ve bu işlemlerin nasıl iptal edilebileceği hakkında bilgi vereceğiz.

EFT Nedir?

Elektronik Fon Transferi işleminin kısa adı olan EFT, farklı banka hesapları arasında para gönderme işlemine denilmektedir. EFT göndermek için belirlenmiş saatler vardır. Bu saatlerin dışında işlemler gerçekleştirilemez. Bankalar arasında EFT gönderimi 09:00 – 16:00 saatleri arasında yapılmaktadır.EFT işlemi sırasında bazen yanlış gönderimler de yapılabilmektedir. Yanlış bir tutarın gönderilmesi ya da yanlış bir hesaba EFT yapılması sonucunda kullanıcı büyük bir telaşa kapılır. Böyle bir durum yaşandığı zaman EFT işleminin iptal edilmesi gerekmektedir.

EFT İptal İşlemi Nasıl Yapılır?

Yanlış yapılmış bir EFT işleminin iptal edilmesi mümkündür. Bunun için öncelikle işlemin Banka Genel Müdürlüğü tarafından onaylanmamış olması gerekir. Yapılan EFT işleminin henüz onaylanmamış olması durumunda kısa sürede iptali sağlanabilmektedir. EFT işlemi iptali için şu yollar denenebilir;

  • İnternet bankacılığı üzerinden yapılan işlemlerde bekleten işlemler menüsü üzerinden EFT işlemini iptal etmek mümkündür.
  • Banka şubesi aranarak EFT işlemi iptal edilebilir
  • Telefonla bankanın çağrı merkezi aranarak işlem iptal edilebilir.

Karşı Tarafa Ulaşmış EFT İşlemi Nasıl İptal Edilir?

Kullanıcının yapmış olduğu yanlış EFT işlemi çoktan karşı tarafa ulaştıysa bu işlemin iptali de biraz zor olmakla birlikte mümkündür. Gönderilen paranın karşı tarafın hesabına geçmiş olması, iptali için bankalar arası yazışmaların yapılmasına neden olacaktır.

Yapılan EFT işleminde yanlış IBAN numarasına gönderim yapıldıysa işlem otomatik olarak iptal edilir ve para geri iade edilir. Aynı şekilde hesap numarasının ya da alıcının ad – soyadı bilgilerinin yanlış ya da eksik girilmesi de işlemin iptalini sağlar. EFT işlemi yapan kişinin ufak harf hataları ya da eksik girişleri, banka çalışanları tarafından düzeltilir. Gönderim sırasında alıcı adında yapılan bir harf eksikliği banka çalışanı tarafından tespit edilir ve eksik harf tamamlanarak EFT işlemi gerçekleştirilir.  Bu sayede işlemin tamamlanması sağlanır.

Yanlış EFT Gönderimi Hemen Bankaya Bildirilmeli

Ancak EFT’nin yanlış kişiye gönderiminin sağlanması durumunda hemen bankanın bilgilendirilmesi gerekmektedir. Bu durumda alıcı ve gönderici bankalar arasında gerekli yazışmaların yapılması gerekir. Bu yazışmalar sonucunda paranın gönderildiği banka şubesi, hatalı gönderim tutarına bloke koyar ve karşı tarafın parayı çekmesini engeller. EFT yapan kişinin dilekçe ile banka şubesine yapacağı başvuru sonrasında banka alıcı ile irtibata geçerek EFT’nin hatalı olduğunu teyit ettirir. Bu işlemin sonrasında yanlış gönderilen tutar, alıcının hesabından geri alınarak kullanıcının hesabına iade edilecektir.

EFT İptali Sonrası Para İadesi Ne Kadar Zamanda Yapılır?

EFT işleminin iptali sonrasında paranın iade edilme süreci her bankada farklıdır. Bankalar, çalışma politikaları kapsamında belirlenmiş süre dâhilinde geri ödemeyi kullanıcının hesabına yapacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

70
694 Paylaşım, 70 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
126
Şaşkın
Başarısız Başarısız
87
Başarısız
Komik Komik
73
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
122
Helal Olsun!
lol lol
37
lol
Aşk Aşk
24
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
120
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir