Yanlış Adres Beyanında Bulunma Cezası Nedir?


61
605 Paylaşım, 61 points

Ülkemizde yapılan yasa değişiklikleri ile birçok durum için cezai işlem uygulaması gerçekleştirilir. Bu cezalar devlete yapılması gereken ancak yapılmayan beyanlar için de gereklidir. Cezai işlem gerektiren durumlardan birisi de yanlış adres beyanında bulunmadır. Bu yazımızda yanlış adres beyanında bulunma cezası hakkında bilgi vereceğiz.

Yeni alınan kararlar yasalaştıktan sonra Resmi Gazete de yayımlanır. Resmi Gazete de yayımlanan tüm bilgiler, bu tarihten itibaren geçerli olacaktır. Resmi Gazete de son yayımlanan kararlardan birisi de yanlış adres beyanında bulunan kişiler ile ilgilidir. Bir kişinin ikamet ettiği adresi yanlış şekilde beyan etmesi, cezai işlem gerektirir.YANLIŞ ADRES BEYANINDA BULUNMA CEZASI NEDİR?

Herkes, oturduğu eve ait adresi bilgilerini beyan etmek zorundadır. Devlet sisteminde kayıtlı olan bu adreslerin doğru olması çok önemlidir. Yanlış adres beyanında bulunmak yasalara göre suçtur ve cezai işlem gerektirir.

Son yasalar kapsamında bir kişinin yanlış adres beyanında bulunması durumunda 1188 TL para cezası verilecektir. Bu ceza genel olarak oturduğu yerden farklı bir adreste yaşıyormuş gibi gösterenler için geçerlidir. Yanlış adres gösterimi en fazla okul kayıtları için yapılır. Çocuğunu iyi bir okula göndermek isteyen veliler, beğendikleri okula yakın bir evde oturuyormuş gibi adres beyanında bulunabilir. Bu durum yasaktır ve tespit edilmesi durumunda para cezası verilecektir.

ADRES DEĞİŞİKLİĞİ NASIL YAPILIR?

Yanlış adres beyan etmiş ve ceza almış bir kişinin hemen adres değişikliği işlemini gerçekleştirmesi gerekir. Adres değişikliği işlemleri Nüfus Müdürlüklerinden kolaylıkla yapılabilir. Bu işlem için bazı belgeleri hazırlamak gerekmektedir. Adres değişikliği işlemleri için gerekli belgeler şu şekildedir;

  • Önceden oturulan adres ile ilgili belge götürülmelidir.
  • Oturulacak evde bir başkası yaşıyor ise o kişi ile birlikte başvuru yapmak gerekir. Zaten hali hazırda oturulan bir eve başka birisinin adres beyanında bulunması mümkün olmaz.
  • Birlikte oturulacak kişinin adres değişikliği için gelememesi durumunda muhtar ya da apartman yöneticisi kişiye eşlik edebilir.
  • Geçilecek yeni adres boş ise oturacak kişinin üzerine aldığı elektrik, su ya da doğalgaz faturasını götürmek gerekecektir.

Ev değişikliği yapan ancak bu değişikliği gerekli yerlere bildirmeyen kişilere tespit edilmesi durumunda 50 TL para cezası verilir. Bununla birlikte yanlış adres beyanında bulunan kişilere ise 1188 TL para cezası verilecektir.

YANLIŞ ADRES BEYANI NEREYE İHBAR EDİLİR?

Bir kişinin yanlış adres beyanında bulunduğunun belirlenmesi ve ihbar edilmesi işlemi Nüfus Müdürlükleri üzerinden gerçekleştirilir. Yanlış adres beyanı yapıldığını belirleyen kişi, Nüfus Müdürlüğüne giderek durum ile ilgili şikayette bulunur. Şikayeti alan müdürlük, kişi ve adres ile ilgili inceleme başlatır. İnceleme sonucunda kişinin gerçekten yanlış adres beyanında bulunduğu belirlenirse,  o kişiye idari para cezası uygulaması yapılacaktır. Adres nedeniyle ceza almamak için yanlış adres beyanında bulunmamaya özen göstermek akıllıca olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

61
605 Paylaşım, 61 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
61
Şaşkın
Başarısız Başarısız
26
Başarısız
Komik Komik
13
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
61
Helal Olsun!
lol lol
100
lol
Aşk Aşk
85
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
61
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
25
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir