Yandex Geçmiş Silme Nasıl Yapılır?


47
524 Paylaşım, 47 points

Ülkemizde Google ’ dan sonra en çok kullanılan arama motoru Yandex’tir. Yandex, arama motoru olarak birçok konuda internet kullanıcılarına yardımcı olur. Yandex üzerinden de aynı Google’da olduğu gibi bilgi sahibi olmak mümkündür. Yapılan her arama, Yandex geçmişine kaydedilecektir. Bu yazımızda Yandex geçmiş silme nasıl yapılır sorusuna cevap vereceğiz.

Yandex, ülkemizde her geçen gün daha fazla kişi tarafından kullanılıyor. Mozilla Firefox tarayıcısının da varsayılan arama motoru olan Yandex, özellikle navigasyon konusunda oldukça başarılı hizmetler sunmaktadır. Bu nedenle de sıklıkla tercih edilir.YANDEX GEÇMİŞ GÖRÜNTÜLEME NASIL YAPILIR?

Yandex arama motoru kullanıcıları, istedikleri zaman Yandex geçmişini görüntüleyebilirler. Yandex geçmişi üzerinde o güne kadar girilmiş olan tüm sitelerin dökümü görülür. Bu bölümden hangi sitelerin ne zaman ziyaret edildiğini tespit etmek oldukça kolaydır.

Yandex geçmişini görüntülemek için izlenmesi gereken yol şu şekilde sıralanabilir;

 • Birinci Adım

Yandex arama motoru açılır. Açılan sayda üzerinden ok işaretli simgenin üzerine basılır.

 • İkinci Adım

Bu simge birden fazla sayfa görüntülendiği zaman çıkar. Eğer simge kullanılmıyor ise ‘tüm geçmiş’ e gidilir.

 • Üçüncü Adım

Geçmiş üzerinden son görüntülenen 12 sayfa hemen görülecektir. Eğer tüm geçmiş sayfalara bakılmak isteniyorsa o zaman tüm geçmiş bölümüne gidilmesi gerekir.

 • Dördüncü Adım

Geçmiş sayfası açıldığı zaman daha önceden hangi sitelere girildiği saat ve tarih şeklinde ayrıntılı olarak görüntülenecektir. Bu sayfa istenildiği zaman silinerek temizlenebilir.

YANDEX GEÇMİŞ SİLME NASIL YAPILIR?

Yandex üzerinden arama yapılmış olan sayfalar biriktikçe sistemde fazla depolamadan dolayı yavaşlamalar meydana gelecektir. Arama motorunun yavaşlamaması adına düzenli olarak geçmişinin silinmesi akıllıca olur. Yandex geçmiş silme işlemi şu şekilde gerçekleştirilir;

 • Birinci Adım

Yandex geçmiş görüntülenir.

 • İkinci Adım

Geçmiş açıldıktan sonra isteğe bağlı olarak silme işlemi gerçekleştirilir. Bazı siteleri kaldırmak için sitenin yanında yer alan simgeye tıklanarak işaretlenir.

 • Üçüncü Adım

İşaretli olan siteler tamamlandıktan sonra en üstte yer alan ‘Seçilen öğeleri kaldır’ butonuna tıklanır. Bu işlemle sadece seçilen sayfalar geçmişten kaldırılır.

 • Dördüncü Adım

Yandex geçmişin tamamen silinmesi için sayfanın sağ tarafında yer alan ‘Geçmiş kayıtları temizle’ butonuna basılır. Bu işlemin ardından tümü seçeneği işaretlenerek Yandex geçmişinin tamamen temizlenmesi sağlanır.

YANDEX TÜM GEÇMİŞ SİLME NASIL YAPILIR?

Yandex tüm geçmiş silme işleminin detayları şu şekilde verilebilir;

 • Birinci Adım

Yandex arama motoru açılır.

 • İkinci Adım

Geçmiş bölümüne gelinir. Geçmiş sayfasının sağ üst kısmında bulunan ‘geçmiş kayıtları Temizle’ butonuna basılır.

 • Üçüncü Adım

Bu işlemin ardından ekrana geçmiş temizleme penceresi gelir. bu pencerede hangi zaman aralığının silinmesi istendiği sorulur.

 • Dördüncü Adım

Pencereden hangi zaman aralığı seçilirse o zaman içerisindeki aramalar silinir. Bununla birlikte görüntülemeler, indirilenler, otomatik form verileri, önbellek gibi seçeneklerden de hepsi ya da sadece istenilenler seçilerek silme işlemi sağlanır.

 • Beşinci Adım

Seçme işleminin tamamlanmasının ardından pencerenin altında yer alan ‘temizle’ seçeneğine basılır ve tüm geçmiş temizlenmiş olur.

YANDEX SİLİNEN GEÇMİŞ NASIL GERİ YÜKLENİR?

Yandex geçmişi silme işleminin ardından geri getirilmek istenen ve yanlışlıkla silinen bölümler olduğu fark edilirse, geri getirme işlemi uygulanabilir. Yandex silinenleri geri getirme işlemi şu şekilde yapılır;

 • Birinci Adım

Bilgisayarın C klasörüne girilir.

 • İkinci Adım

Sırası ile şu adımlar takip edilir; C:/ kullanıcılar / kullanıcı hesabının adı / AppData / Local / Yandex / Yandex Browser / User Data / Default sıralaması takip edilir. Bu dizinde dosya düzenleme tarihi kontrol edilir.

 • Üçüncü Adım

Burada bulunan History dizini bilgisayar masaüstüne taşınır.

 • Dördüncü Adım

C: / kullanıcılar / kullanıcı hesap adı / AppData / Local / Yandex / Yandex Browser/ User Data / Default dizinine geri gidilir.

 • Dördüncü Adım

History.bak dosya adı History olarak değiştirilir.

 • Beşinci Adım

Tarayıcı yeniden başlatılır. Böylece silinen geçmiş geri getirilecektir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

47
524 Paylaşım, 47 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
48
Şaşkın
Başarısız Başarısız
12
Başarısız
Komik Komik
121
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
48
Helal Olsun!
lol lol
84
lol
Aşk Aşk
73
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
48
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir