Yalnızlıkla Nasıl Baş Edilir, Yalnızlıktan Kurtulma Yolları


80
786 Paylaşım, 80 points

Yalnızlık duygusu, bir insanın hissedebileceği en kötü duygulardan birisidir. Kimse yalnızlık duygusunu hissetmek istemez. Bu duyguları yaşayanlar da kurtulmanın çarelerini aramaya başlarlar. Bu yazımızda yalnızlık duygusu ile nasıl baş edileceği hakkında bilgi verirken, yalnızlıktan kurtulma yollarını anlatacağız.

YALNIZLIKLA NASIL BAŞ EDİLİR?

İnsanların hayatının huzurlu ve mutlu bir şekilde sürdürülebilmesi için diğer kişilerle bağ kurması gerekmektedir. Bu bağ, kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Kimi insanlar içi yalnızlık çevredeki kişilerle giderilebilirken, kimi kişiler için yalnızlığın ilacı romantik bir ilişki olarak görülebilmektedir. Her ne şekilde olursa olsun yalnızlıkla baş etmenin yollarını aramak en akıllıca olanıdır.Yalnızlıkla baş etme yöntemleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Yalnızlıktan kurtulmanın temelinde sağlam bir psikoloji yatmaktadır. Hem ruhen hem de fiziksel olarak sağlığa özen göstererek yalnızlıkla baş edilebilir.
  • Karamsarlık ve kötü düşünceler yalnızlık hissinin oluşmasına neden olmaktadır. Bu tür düşüncelerin hemen akıldan çıkartılması gerekir.
  • Kişi kendisini en mutlu eden durumları ve kişileri belirlemeli ve yalnızlık hissinden kurtulmak için bu kişilerle bolca vakit geçirmelidir.
  • Gönüllü olarak aktivitelere katılmak gereklidir. Başkalarına yardımcı olacak aktiviteler, kişiyi yalnızlık duygusundan kurtaracaktır.
  • İletişime açık olunmalıdır. Hem beden dili ile hem de yüz ifadesi ile insanları itmeden hareket etmek gerekmektedir.

YALNIZLIKTAN NASIL KURTULURUM?

Yalnızlıktan kurtulmak için kişinin öncelikle kendi ile ilgili bazı soruları cevaplaması ve yaptığı hataları düzeltmesi gerekmektedir. Yalnızlıktan kurtulma yolları şu şekilde sıralanabilir;

BEDENİNİZİ DİNLEYİN

Yalnızlığın başlıca nedenlerinden birisi, kişinin içine kapanık olması ve insanlarla kolay iletişime geçememesidir. İçine kapanık insanlar genel olarak düşüncelerinle değil duygularıyla hareket etmektedir. Bu tür kişilerin öncelikle bedenini dinlemesi gerekmektedir. Bedenlerinden aldıkları cevapları dışa kelimeler ile dökerek içe kapanıklık durumundan kurtulabileceklerdir.

KONUŞMANIZA FIRSAT VERECEK İNSANLAR BULUN

Bazı insanların duygularını kelimelere dökmesi biraz zaman istemektedir. Böyle insanların dışa dönük olması ve duygularını etraflarındaki kişilerle paylaşabilmeleri için biraz sabırlı olmak gerekmektedir. Bir kişi konuşmasına fırsat verecek arkadaşlar edinirse, çok daha kolay iletişime geçebilecektir.

SİZİ ÖNEMSEYEN İNSANLARLA BİRLİKTE OLUN

Bir kişinin kendisini iyi tanıyan ve önemseyen kişilerle beraber olması, çok daha kolay iletişim kurmasını sağlayacaktır. Bu tür kişiler arkadaş çevresinden, sınıftan ya da iş hayatından olabilir. Yalnızlık hissinden kurtulmak için çevredeki bu kişilerle her konuda sohbet ortamı yaratmak doğru olacaktır.

SIRLARINIZI PAYLAŞACAK BİRKAÇ KİŞİ OLSUN

Her insanın sırları vardır. Önemli olan bu sırları anlatabilecek güvenilir arkadaşlara sahip olmaktır. İnsanlar sırlarını çoğu zaman utandıkları için anlatamazlar. Bu nedenle yalnızlık hissetmeye başlarlar. Kişinin çevresinde sırrını paylaşabileceği birkaç kişinin olması, yalnızlık hissinden kurtulmasını kolaylaştıracaktır.

BAKIŞ AÇINIZI DEĞİŞTİRİN

İnsanların yalnızlık hissini yaşamasının başlıca nedeni, bakış açısının yanlış olmasıdır. Kendisini yalnız hisseden bir kişinin öncelikle olaylara bakış açısını incelemesi gerekmektedir. Yalnızlık durumu yanlış bakış açısından da kaynaklanıyor olabilir.

OLUMLU DÜŞÜNMEYE ÇALIŞIN

Olumsuz düşünceler, kişilerin yalnızlık hissinin artmasına neden olmaktadır. Sürekli olumsuz düşünen bir insan, bir süre sonra kendisini değersiz ve sevilmeyen birisi olarak görmeye başlayacaktır. Böyle sıkıntılı bir durum yaşamamak için olumlu düşünceleri artırmak en akıllıca yol olacaktır.

KENDİNİZİ SOYUTLAMAYIN

Kendisini soyutlayan insanlar, sürekli olarak yalnızlık hissi ile mücadele etmek zorunda kalmaktadır. Yalnızlık hissi yaşamamak için kişilerin kendisini soyutlamak yerine daha fazla sosyalleşmeye çalışması gerekmektedir.

DOST EDİNİN

Kişinin sağlam bir dostu olması, yalnızlıktan kurtulmasının ilk anahtarıdır. Dost edinmiş olan kişiler asla kendilerini yalnız hissetmezler.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

80
786 Paylaşım, 80 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
120
Şaşkın
Başarısız Başarısız
84
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
120
Helal Olsun!
lol lol
36
lol
Aşk Aşk
24
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
120
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Hatice

37 Yaşında Bilgisayar Mühendisiyim. Bilgi birikimimi negatif.net kullanıcılarına sunmaktan grur duyuyorum!

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir