Yağmur Duası (İstiska) Nedir, Yağmur Duası Nasıl Yapılır?


79
774 Paylaşım, 79 points

Bir bölgede kuraklık olması, o bölgede özellikle tarım ile uğraşılıyor ise oldukça sıkıntılı bir durumdur. Yağmurun yağmaması yüzünden yaşanan kuraklık sıkıntısından kurtulmak için bölgede yaşayanlar toplanarak yağmur duasına çıkarlar. Bu yazımızda Yağmur Duası (İstiska) Nedir, Yağmur Duası Nasıl Yapılır sorularına cevap vereceğiz.

YAĞMUR DUASI NEDİR?

Yağmur duası, kuraklık olan bir bölgede yaşanan sıkıntıların son bulması ve yağmur yapması için bölgede yaşayan kişilerin topluca bölge dışına çıkarak yaptıkları duadır. Yağmur duasına çıkan kişiler, öncelikle tövbe istiğfar yaptıktan sonra Allah’tan bolluk ve bereket için yağmur göndermesini isterler. Bu isteklerini de yağmur duası ile yaparlar. Yağmur duası, birçok bölgede İstiska duası olarak da bilinir.YAĞMUR DUASI NASIL YAPILIR?

Yağmur duasına çıkmadan önce fakirlere sadaka verilmesi, günahı olanların bu durumdan arınmak için tövbe etmesi, düşman ve dargın olanların barışması önemlidir. Yağmur duasına giden kişilerin boynu bükük ve mütevazı bir tavırda olmaları gerekir. Yağmur duasına giderken yaşlıları, çocukları ve yavruları ile birlikte hayvanları da götürmek müstehaptır.

Yağmur duası okurken kıbleye dönmek gerekir. İmam ayakta dururken elleri yukarıya kaldırarak dua etmelidir. Cemaat ise oturdukları yerden ellerini havaya kaldırarak imamın duasına âmin demelidir. Yağmur duası öncesinde namaz kılmak iyi olarak görülse de yağmur duasının kılınması gereken bir sünneti yoktur. Ancak cemaati ayrı ayrı namaz kılabilir. Yağmur duasında ezan okunmaz, kamet getirilmez. Namazdan sonra hutbe okunur ve hutbenin ardından imam insanlarla birlikte kıbleye dönerek dua eder ve yağmur talep eder.

YAĞMUR DUASININ OKUNUŞU NASILDIR?

Yağmur duasının okunuşu şu şekildedir;

“Elhamdü lillahi Rabbil alemin. Errahmanirrahim. Maliki yevmid-din. Le ilahe illallahu yef’alü me yurid. Allahümme entellahu la ilahe ille entel ganiyyün ve nahnül fugarau enzil aleynel ğayse vec’al me enzelte lene guvveten ve beleğan ilehin.”

“Allahümmel Eskina ğaysen muğisen henien merien ğadekan mücellilen şeyhan ammen tabekan. Allahümme! Eskine’l ğayse ve tec’alna mine’l kanitin. Allahümme! İnne bil biladi vel ibadi vel hakkı minel levai vaddanki mala neşku illa ileyk. Allahümme! Enbit lena ezzer’a ve edirre lenaddar’a ve eskina min berekatis sema ve enbit lena min berekatil arz. Allahümme! İnna nestağfirüke inneke künte ğaffaren fe erseles semae Aleyna midraran.”

Yağmur duasının okunuşu şu şekildedir;

” Ya Rab! Bize yararlı bol, her tarafa akan, her tarafı sulayan genel bir yağmur ihsan et. Ya Rab! Bize yağmurla su ver. Bizleri ümitlerini kesmiş olan kimselerden eyleme. Kullarda, bölgelerde ve yaratılmış şeylerde öyle darlık vardır ki, senden başkasına sunamayız. Ya Rab! Bizim için ekinleri bitir, memeleri sütle doldur, bize göğün bereketinin içinden su ver, bize yeryüzünün bereketinden yetiştir. Ey Rabbimiz! Biz senden mağfiret istiyoruz. Şüphesiz sen çok mağfiret edensin. Bize gökten bol yağmur yağdır.”

YAĞMUR DUASI KURANDA VAR MIDIR?

Yağmur duası ile ilgili Kur’an – ı Kerim’de ayetler ve hadisler vardır. Yağmur duası dinimize göre sünnettir. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in de yağmur duası yaptığı bilinmektedir. İki rekat namaz kılan müminler, namaz sonrasında Allah’a dua ederek yağmur istediklerini iletmelidir. Yağmur duasının yağmur yağması istenen yerin dışında yapılması önemlidir. Yağmur duasının kabul olması için üst üste 3 gün yapılması gerekir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

79
774 Paylaşım, 79 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir