Yağ Yakmanın Yolları Nelerdir Sağlıklı Yağ Yakma


69
674 Paylaşım, 69 points

Sağlıklı zayıflamak için kişilerin öncelikle yağ yakıyor olması gerekir. Yağ yakmanın ilk yolu metabolizmanın hızlandırılmasından geçer. Metabolizmayı hızlandırmak ve yağ yakmak için bazı yöntemleri kullanmak gerekmektedir. Bu yazımızda Yağ Yakmanın Yolları Nelerdir sorusuna cevap vereceğiz.

İdeal kiloya ulaşmak için öncelikle metabolizmayı hızlandırmak gerekir. Metabolizmanın hızı farklı nedenlere bağlı olarak azalıp hızlanabilmektedir. Bu nedenleri belirlemek ve ona göre hareket etmek, metabolizmanın hızlanmasını sağlar.METABOLİZMA HIZINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

Metabolizmanın hızı, yağ yakımını doğrudan etkilemektedir. İnsanların hayatında metabolizma hızını etkileyen birçok faktör yer alır. Metabolizma hızını etkileyen faktörler şu şekilde sıralanır;

 • Yaş
 • Boy
 • Büyümek
 • Vücut kompozisyonu
 • Ateş
 • Stres
 • Sıcaklık
 • Açlık
 • Yetersiz beslenme

SAĞLIKLI YAĞ YAKMANIN YOLLARI NELERDİR?

Sağlıklı yağ yakmak için kullanılabilecek birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Sağlıklı yağ yakmanın yolları şu şekilde sıralanır;

 • Vücut kompozisyonuna dikkat etmek
 • İdeal kiloda kalmak
 • Hormonal dengeyi sağlamak
 • Bol sıvı tüketmek
 • Yeterli protein almak
 • Yeterli lif almak
 • Düzenli egzersiz yapmak
 • Glisemik indeksi düşük gıdalar tüketmek
 • C vitamini almak
 • Sarımsak ve soğan tüketmek
 • Baharat kullanmak
 • Güne kahvaltıyla başlamak
 • Akşam yemeğini erken yemek
 • Düzenli beslenmek
 • Aralı antrenman yapmak
 • Ağırlık kaldırmak
 • Hareketli olmak
 • Demir depolamak
 • Süt ve yoğurt tüketmek
 • Düşük kalorili diyet yapmak
 • Sabırlı olmak

SAĞLIKLI YAĞ YAKMAK İÇİN VÜCUT KOMPOZİSYONUNA DİKKAT ETMEK

Sağlıklı yağ yakmak için vücut kompozisyonuna dikkat etmek, yağ yakımını kolaylaştırmak için gereklidir. Sağlıklı yağ yakmak için vücuttaki fazla yağı kaybetmek ve kas oranını artırmak gerekir. Kişinin yağ dokusu ne kadar az olursa hastalıklara yakalanma oranı da o kadar az olur.

SAĞLIKLI YAĞ YAKMAK İÇİN İDEAL KİLODA KALMAK

Sağlıklı yağ yakmak için ideal kiloda kalmak, önemli ayrıntılardan birisidir. Metabolizmanın çalışması için kişinin asla aç kalmaması gerekir. Aç kalındığı zaman yağ hücreleri hareketlerini kısıtlar, iştahın açılmasına ve metabolizmanın yavaşlamasına neden olur.

SAĞLIKLI YAĞ YAKMAK İÇİN HORMONAL DENGEYE DİKKAT ETMEK

Sağlıklı yağ yakmak için hormonal dengeye dikkat etmek, sağlıklı kilo vermeyi kolaylaştırır. Şişmanlayan kişilerin hem hormonları hem de metabolizmaları değişir. Hormonların dengeli çalışması, yağların yanması için etkilidir.

SAĞLIKLI YAĞ YAKMAK İÇİN BOL SIVI TÜKETMEK

Sağlıklı yağ yakmak için bol sıvı tüketmek, oldukça önemlidir. Günde ortalama 500 ml su içmek metabolizmanın %20 hızlanmasına yardımcı olur. İnsan vücudunun en az 2 litre suya ihtiyacı vardır. Suyun dışında bitki çayları ve metabolizmayı hızlandıran çaylar da tüketilmelidir.

SAĞLIKLI YAĞ YAKMAK İÇİN YETERLİ PROTEİN ALMAK

Sağlıklı yağ yakmak için yeterli protein almak, oldukça önemlidir. Protein, kasların oluşmasını sağlar. Her öğünde protein alımı sayesinde kan şekeri dengelenir ve tokluk hissi oluşur. Fazla protein alımı vücutta yağ depolanmasına neden olacaktır. Bu nedenle dikkatli olmak gerekir.

SAĞLIKLI YAĞ YAKMAK İÇİN YETERLİ LİF ALMAK

Sağlıklı yağ yakmak için yeterli lif almak, oldukça önemlidir. Vücuda lif alındığı zaman toksinlerin atılması sağlanır, tokluk hissi gelir,  yağ emilimini azaltır. Kan şekerinin dengelenmesi işin lif tüketilmesi gerekir. Kalorisi olmadığı için lif tüketmekte herhangi bir sakınca yoktur.

SAĞLIKLI YAĞ YAKMAK İÇİN DÜZENLİ EGZERSİZ YAPMAK

Sağlıklı yağ yakmak için düzenli egzersiz yapmak, oldukça önemlidir. Egzersizin ilk 20 dakikasında karbonhidrat yakımı gerçekleşirken sonrasında protein ve yağın enerjiye dönüşmesi sağlanır. Bu nedenle 15 dakika koşmak yerine 35 dakika yürümek çok daha sağlıklıdır. Yağ yakımını kolaylaştırmak için günlük 10 bin adım atmak gerekir.

SAĞLIKLI YAĞ YAKMAK İÇİN GLİSEMİK İNDEKSİ DÜŞÜK GIDALARI TÜKETMEK 

Sağlıklı yağ yakmak için glisemik indeksi düşük gıdaları tüketmek, oldukça önemlidir. İnsülin dengesi düşük olan kişiler sürekli açlık hisseder ve karbonhidratlara yönelir. Sağlıklı yağ yakımı için haftalık 2 – 3 gün balık tüketmek gerekir.

SAĞLIKLI YAĞ YAKMAK İÇİN C VİTAMİNİ ALMAK

Sağlıklı yağ yakmak için C vitamini almak, oldukça önemlidir. Turunçgiller, portakal, greyfurt ve limon C vitamini en yüksek gıdalar arasındadır. C vitamini tüketmek kolesterolü düşürür. Her öğün mutlaka C vitamini içeren yiyecekler tüketilmelidir.

SAĞLIKLI YAĞ YAKMAK İÇİN SARIMSAK VE SOĞAN TÜKETMEK

Sağlıklı yağ yakmak için sarımsak ve soğan tüketmek, oldukça önemlidir. Sarımsak ve soğan doğal antibiyotik olarak tüketilebilir. Yüksek tansiyon ve kalp hastalığı tehlikesini azaltmaktadır. Sağlıklı yağ yakımı ve kanserden korunmak için mutlaka soğan ve sarımsak tüketilmelidir.

SAĞLIKLI YAĞ YAKMAK İÇİN BAHARAT KULLANMAK

Sağlıklı yağ yakmak için baharat kullanmak, oldukça önemlidir. Zencefil, acı biber ve köri gibi baharatlar metabolizmayı hızlandırma etkisine sahiptir. Tarçın kan şekerinin dengelenmesini sağlarken rezene fazla suyun vücuttan atılmasını sağlar.

SAĞLIKLI YAĞ YAKMAK İÇİN GÜNE MUTLAKA KAHVALTIYLA BAŞLAMAK

Sağlıklı yağ yakmak için güne mutlaka kahvaltıyla başlamak gerekir. Vücudun geceden bu yana 10 saatten fazla aç olması, metabolizmanın yavaşlamasına neden olur. Kahvaltı yapan kişilerin metabolizması çalışmaya ve yağ yakımı hızlanmaya başlar.

SAĞLIKLI YAĞ YAKMAK İÇİN AKŞAM YEMEĞİNİ ERKEN YEMEK

 Sağlıklı yağ yakmak için akşam yemeğini erken yemek, sağlıklı kilo vermek ve yağ yakımını hızlandırmak için gereklidir. Geç saatte yenen yemek, atıştırmalıklar nedeniyle kilo alımı gerçekleşir. Akşam yemeğini erken yiyen kişilerde sağlıklı yağ yakımı gerçekleşmektedir.

SAĞLIKLI YAĞ YAKMAK İÇİN DÜZENLİ BESLENMEK

Sağlıklı yağ yakmak için düzenli beslenmek, oldukça önemlidir. Ara öğünleri de beslenme programına eklemek gerekir. Meyve, sebze ve tahıl gibi karbonhidrat gruplarının düzenli tüketilmesi, metabolizmanın kısa sürede hızlanmasını sağlayacaktır.

SAĞLIKLI YAĞ YAKMAK İÇİN ARALI ANTRENMAN YAPMAK

Sağlıklı yağ yakmak için aralı antrenman yapmak, oldukça önemlidir. Düzenli olarak aerobik yapan kişiler, buna ek olarak öğle ve akşamları 10 – 15 dakika hızlı tempolu yürüyüş yapmalıdır. Bu sayede metabolizma daha da hızlanarak yağ yakımı artacaktır.

SAĞLIKLI YAĞ YAKMAK İÇİN AĞIRLIK KALDIRMAK

Sağlıklı yağ yakmak için ağırlık kaldırmak, doğru adımlardan birisidir. Sağlıklı yağ yakmak isteyen kişi haftada 2 – 3 gün ağırlık çalışması yapmalıdır. Aerobik ile yağ yakımını hızlandıran kişi, ağırlık kaldırarak vücudunun sıkılaşmasını sağlayabilecektir.

SAĞLIKLI YAĞ YAKMAK İÇİN HAREKETLİ OLMAK

Sağlıklı yağ yakmak için hareketli olmak, oldukça önemlidir. Yağ yakmak isteyen kişiler mümkün olduğunda fazla hareket halinde olmalıdır. Bunun için araba yerine yürümeyi tercih etmek, merdiven çıkmak, evi toplarken tüm eşyaları tek tek toplamak doğru olacaktır.

SAĞLIKLI YAĞ YAKMAK İÇİN DEMİR DEPOLAMAK

Sağlıklı yağ yakmak için demir depolamak, doğru adımlardan birisidir. Demir vücutta yağ yakımını hızlandırmak ve kaslara oksijen taşınmasını sağlamak için kullanılır. Özellikle her ay regl olan kadınların kaybettiği kadının yerine konması gerekir.

SAĞLIKLI YAĞ YAKMAK İÇİN SÜT VE YOĞURT TÜKETMEK

Sağlıklı yağ yakmak için süt ve yoğurt tüketmek, oldukça önemlidir. Yetersiz kalsiyum alımı, metabolizmanın hızlanmasını engelleyecektir. Bu nedenle kalsiyum yönünden zengin olan yoğurt ve sütün sıkça tüketilmesi gerekir.

SAĞLIKLI YAĞ YAKMAK İÇİN DÜŞÜK KALORİLİ DİYET YAPMAMAK

Sağlıklı yağ yakmak için düşük kalorili diyet yapmamak, doğru yollardan birisidir. Günlük 1000 kkal’ den düşük diyetler metabolizmanın yavaşlamasına neden olmaktadır. Bu nedenle diyet yaparken çok düşük kalorili diyetlere yönelmemek gerekmektedir.

SAĞLIKLI YAĞ YAKMAK İÇİN SABIRLI OLMAK

Sağlıklı yağ yakmak için sabırlı olmak, en önemli detaylardan birisidir. Metabolizmayı hızlandırmak ve yağ yakımını artırmak hemen olabilecek bir durum değildir. Kişinin biraz sabırlı olması ve beklemesi gerekmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

69
674 Paylaşım, 69 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
36
Şaşkın
Başarısız Başarısız
120
Başarısız
Komik Komik
108
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
36
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
60
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
36
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
120
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir