Yağ Yakımını Hızlandıran Şerbetçi Otunun Faydaları Nelerdir, Nasıl Hazırlanır?


104
1k Paylaşım, 104 points

Yağ yakımını hızlandıran bitkilerden birisi olan şerbetçi otu, özellikle bayanlar tarafından çok kullanılmaktadır. Kökeni çok eski zamanlara dayanan şerbetçi otu, yak yakımının yanı sıra vücut için birçok farklı fayda da sağlamaktadır. Bu yazımızda yağ yakımını hızlandıran şerbetçi otunun faydaları nelerdir, şerbetçi otu nasıl hazırlanır sorularına cevap vereceğiz.

ŞERBETÇİ OTU NEDİR?

Şerbetçi otu, çok eski zamanlardan günümüze kadar gelen kenevirgiller ailesinden şifalı bir bitki türüdür.  Genel olarak gıda endüstrisinde kullanılan bu bitki, kilo vermek isteyenlerin de vazgeçilmezleri arasındadır. Sağlık için çok fazla faydası olduğu bilinen bu ot, kanserden de koruyucu özelliği sayesinde doktorlar tarafından önerilmektedir.ŞERBETÇİ OTU NASIL KULLANILIR?

Şerbetçi otu günümüzde birçok farklı sektörde kullanılmaktadır bira yapımından kreme kadar hemen her sektör bu şifalı bitkiye yer vermektedir. Şerbetçi otu kullanımında dikkat edilmesi gereken doğru dozda kullanımıdır. Şerbetçi otu miktarı, kişinin yaşına, sağlık durumuna, geçirdiği hastalıkları ya da ihtiyacına göre farklı dozlarda kullanılabilir. Bu nedenle kullanmadan önce mutlaka bir doktor tavsiyesi almak akıllıca olacaktır.

ŞERBETÇİ OTUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Şerbetçi otu çok fazla farklı sektörde kullanımına bağlı olarak sayısız fayda içerir. Şerbetçi otunun faydaları şu şekilde sıralanabilir;

UYKUSUZLUĞA İYİ GELİR

Şerbetçi otu, sakinleştirici özelliğe sahiptir. Tüketen kişinin sakinleşmesini ve kolayca uykuya dalmasını sağlar. Bu özelliği sayesinde özellikle uykusuzluk problemi çekenlerin tüketmesi faydalıdır.

SİNİR SİSTEMİNİ YATIŞTIRIR

Şerbetçi otu içerdiği yatıştırıcı ve kas gevşetici maddeler sayesinde kaygı giderici özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde başta anksiyete olmak üzere sinir sistemi ile ilgili tüm rahatsızlık ve sorunlarda tüketilmesi faydalıdır.

İDRAR SÖKTÜRÜCÜDÜR

Şerbetçi otu, gereksiz toksinlerin vücuttan kolay atılmasını sağlar. Bu özelliği sayesinde böbrekler, karaciğer ve mesane sorunlarında oldukça fayda sağlamaktadır. Şerbetçi otu kullanan kişilerde böbrek taşı oluşma ihtimali oldukça azalır.

SİNDİRME YARDIMCIDIR

Şerbetçi otu, mide asidinin fazla üretilmesini sağlayarak sindirimi kolaylaştırır. Düzenli olarak tüketildiği zaman anti bakteriyel özelliği devreye girerek mesane ve idrar yolu enfeksiyonu gibi rahatsızlıkların tedavisine destek olur. Günde bir bardak şerbetçi otu çayı tüketenlerde hazımsızlık sorunu çözülür.

DİŞ AĞRILARINI GİDERİR

Şerbetçi otunun ağrı kesici ve iltihap giderici özelliği bulunur. Bu özelliği sayesinde diş ağrısı çekenler tarafından tüketildiğinde ağrı ve iltihabın hafiflediği görülecektir.

YAĞ YAKIMINI HIZLANDIRIR

Şerbetçi otu,  çay olarak tüketildiği zaman metabolizmayı hızlandırır. Düzenli olarak tüketilmesi durumunda metabolizmanın daha hızlı çalışması sayesinde yağ yakımı artar ve daha kolay kilo verilir.

ADET VE MENOPOZ SIKINTILARINA İYİ GELİR

Şerbetçi otu, çay olarak tüketildiği zaman adet düzensizliklerine ve regl sancılarına iyi gelir. menopoz döneminde tüketiminde durumundan kaynaklı sıkıntıların hafiflemesini sağlar. Araştırmalarda şerbetçi otunun jel halinin vajinal bölgeye uygulanması sonucunda vajina kuruluğu, yanması ve kaşıntı gibi sorunların azaldığı belirlenmiştir.

İLTİHAPLI ROMATİZMA TEDAVİSİNDE FAYDALIDIR

Şerbetçi otu ile hazırlanmış olan bazı karışımların başta iltihaplı romatizma (Artrit) olmak üzere birçok kemik hastalığına faydalı olduğu belirlenmiştir.

YARALARI İYİLEŞTİRİR

Şerbetçi otu harici olarak kullanıldığı zaman yanık, kesik, çürük, sıyrık ve böcek ısırığı gibi sorunları tedavi edebilir. Bunun için sorunlu bölgeye şerbetçi otu çayı ile kompres yapmak yeterli olacaktır.

KANSERİ ÖNLER

Şerbetçi otu, içerdiği anti oksidanlar sayesinde özellikle prostat kanseri ile mücadele konusunda etkilidir.

KEMİK ERİMESİ İLE SAVAŞIR

Şerbetçi otu, hastalıkları engelleme özelliğine sahiptir. Yapılan araştırmalardan kemiklerin kaybı ile mücadelede şerbetçi otunun çok faydalı olduğu belirlenmiş, kemik erimesini tam tersi duruma çevirdiği gözlemlenmiştir.

 ŞERBETÇİ OTU HANGİ ŞEKİLLERDE KULLANILIR?

Şerbetçi otu kullanım alanını artırmak için farklı formlarda hazırlanmıştır. Şerbetçi otu hangi şekillerde kullanılır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

BİTKİ ÇAYI OLARAK KULLANIMI

Şerbetçi otu genel olarak kurutulmuş hali ile bitki çayı olarak tüketilir. Sıcak olarak tüketilebildiği gibi soğuk kompres olarak da kullanılması mümkündür.

KREM OLARAK KULLANIMI

Şerbetçi otu ile hazırlanmış olan kremler piyasada özellikle göğüs büyütmek için satılır. Şerbetçi otu kremini evde de kolaylıkla hazırlamak mümkündür.

YAĞ OLARAK KULLANIMI

Şerbetçi otunun yağı birçok hastalığa iyi gelmektedir. Rahatlatıcı ve gevşetici özelliği olan şerbetçi otu yağı, başka yağlarla karıştırılmadan kullanılmalıdır. Aksi durumda istenmeyen sonuçlar yaşanabilir.

HAP OLARAK KULLANIMI

Şerbetçi otu, ilaç sektörünün önemli malzemelerinden birisidir. birçok hatalığı tedavi etme özelliğine sahip olan şerbetçi otu, hap olarak da kullanılabilir.

ŞERBETÇİ OTU NASIL HAZIRLANIR?

ŞERBETÇİ OTU ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

Şerbetçi otu çayının hazırlanışı şu şekildedir;

 • Kaynamış bir fincan suya bir tutam şerbetçi otu eklenir.
 • 15 dakika demlenmesi beklenir.
 • Demlenmesi sırasında üstü mutlaka kapatılmalıdır.
 • Demlenme işleminin ardından içerisine kolay tüketilmesi için birkaç damla limon sıkılır.
 • Yatmadan önce tüketilmesi önerilir.
 • Çayın etkisi 2 – 3 gün sonra görülmeye başlar.

ŞERBETÇİ OTU KREMİ NASIL HAZIRLANIR?

Şerbetçi otu kreminin hazırlanışı şu şekildedir;

 • İstenilen miktarda şerbetçi otu sıcak suda haşlanır.
 • Kaynama işleminin ardından suyun ılıması beklenir.
 • Ilıyan su ile otlar püre haline getirilir.
 • Bu püreye yağsız vücut kremi ilave edilebilir.
 • Karışım bir kapta bir gün süreyle dinlendirilir.
 • Krem hazır olunca göğüs bölgesine eşit şekilde yumuşak hareketlerle sürülür.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

104
1k Paylaşım, 104 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir