Wikipedia Nasıl Girilir?


39
374 Paylaşım, 39 points

Her türlü konu hakkında bilgi alınabilecek olan internet kütüphanesi olarak bilinen Wikipedia, bir süre önce ülkemizde erişime kapatıldı. Türkiye’den giriş yapılamayan bu site, hala bilgi almak isteyenlerin en gözde siteleri arasında yer alıyor. Bu nedenle insanlar siteye giriş yapmanın farklı yollarını arıyorlar. Bu yazımızda Wikipedia’ya nasıl giriş yapılacağı hakkında bilgi vereceğiz.

Wikipedia Nedir?

Wikipedia, insanların internet üzerinden kullanabilecekleri bir sanal ansiklopedidir. 2007 yılında iki milyondan fazla konuda başlık açarak tüm zamanların en büyük ansiklopedisi olma unvanını kazanmıştır. Dünyanın en fazla ziyaret edilen 5. İnternet sitesi olarak bilinmektedir.Wikipedia Neden Yasaklandı?

Ülkemizde de büyük talep gören bu internet ansiklopedisi, bir süre önce engellendi. Hala engeli devam eden siteye Türkiye üzerinden giriş yapmak mümkün değil. Bunun en önemli nedeni ise içeriğinde yer alan bazı bilgiler. Türkiye ve terör kelimesinin aynı düzlemde gösterilmesinin ardından yetkililerce site yönetimi ile yapılan görüşmelerden içeriklerin kaldırılması yönünde olumlu bir sonuca varılmaması üzerine sitenin ülkemizden erişimi tamamen engellendi.

Engellenen Wikipedia’ya Nasıl Girilebilir?

Türkiye’den engel yiyen bu site, birçok vatandaşın bilgi aldığı sitelerin başında gelmektedir. Bu nedenle siteyi kullanmaya devam etmek isteyenler, engelli de olsa siteye nasıl giriş yapılabileceğini araştırmaya başlamaktadır. Wikipedia’ ya giriş için birden fazla yol bulunmaktadır. Bu yollar şu şekilde sıralanabilir;

 • Programsız Wikipedia girişi
 • VPN üzerinden Wikipedia girişi
 • Tarayıcı eklentisi ile Wikipedia girişi
 • Alternatif Yollar ile Wikipedia’ya giriş

Programsız Olarak Wikipedia Girişi Nasıl Yapılır?

Wikipedia’ya girmenin en kolay yolu programsız olarak giriş yapmaktır. Bunun için belirlenmiş adres üzerinden siteye girmek gerekmektedir. Siteye giriş için kullanılacak adres; http://www.Owikipedia.org olarak bilinmektedir. Bu adres üzerinden siteye kolaylıkla giriş yapılır. Herhangi bir program yüklemek ya da ayar değişikliği yapmak gerekmemektedir.

VPN Üzerinden Wikipedia Girişi Nasıl Yapılır?

Engelli ve yasaklı sitelere giriş için kullanılan yöntemlerin başında VPN programları gelmektedir. Bu programlar sayesinde engelli tüm sitelere giriş yapılabilmektedir. VPN programları arasında en fazla kullanılanlardan birisi Psiphon programıdır. Bu programı bilgisayara indirerek konum gizlenebilir ve yasaklı sitelere kolaylıkla giriş yapılabilir.

Tarayıcı Eklentisi ile Wikipedia Girişi Nasıl Yapılır?

Google Chrome ya da Firefox üzerinden eklenti kullanarak Wikipedia girişi yapılabilmektedir. Bunun için öncelikle bilgisayara ZeroWiki eklentisini indirmek gerekir. Eklenti üzerinden Wikipedia sitesine giriş yapmak oldukça kolaydır.

Chrome üzerinden eklenti indirmek için; https://chrome.google.com/webstore/detail/zerowiki/cklaghejbnabhfdlaelhbjdepkfodkcj

Firefox üzerinden eklenti indirmek için;

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/zerowiki/

Alternatif Yollar ile Wikipedia Girişi Nasıl Yapılır?

Alternatif yollar ile Wikipedia’ya giriş için iki yöntem kullanılabilir. Bunlar şu şekildedir;

 • Opera tarayıcı ile Wikipedia’ya giriş.
 • İleri derece çözüm ile Wikipedia’ya giriş.

Opera Tarayıcı ile Wikipedia’ya Giriş Nasıl Yapılır?

Opera tarayıcısı kendi içinde VPN barındırmaktadır. Bu nedenle Opera üzerinden sorunsuz giriş yapmak mümkündür. Opera üzerinden giriş şu şekilde gerçekleştirilir;

 • Opera açılır.
 • Opera içinde bulunan VPN aktif hale getirilir.
 • VPN aktif etmek için opera içinde Alt – P tuşlarına basılır ve ayarlar açılır.
 • Ayarlar menüsünden Güvenlik ve Gizlilik seçilir.
 • VPN başlığından etkinleştirme işlemi tamamlanır ve ayarlardan çıkılır.
 • Artık opera üzerinden Wikipedia’ ya giriş mümkün olacaktır.

İleri Derece Çözüm ile Wikipedia’ya Giriş Nasıl Yapılır?

Sadece Wikipedia değil tüm yasaklı sitelere giriş yapmak için bu yöntem kullanılabilmektedir. Bu yöntem teknik bilgisi yüksek kişiler tarafından kullanılmaktadır. Bu yöntemle siteye giriş için öncelikle GoogbyeDPI yazılımının indirilmesi ve ardından Wikipedia sitesine giriş yapılması gerekmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

39
374 Paylaşım, 39 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir