Wifi Şifresi Nasıl Değiştirilir? (Adım Adım)


64
624 Paylaşım, 64 points

Evinden wifi ile internete bağlananların en büyük sıkıntılarından birisi, wifi şifresinin başkası tarafından kullanılması ihtimalidir. İnternet bağlantısının yavaş olmasının en büyük nedenlerinden birisi de fazla kişi tarafından kullanılmasıdır. Bununla birlikte internet kullanıcısı istediği zaman istediği nedenle şifre değiştirme hakkına da sahiptir. Bu yazımızda Wifi Şifresi Nasıl Değiştirilir sorusuna cevap vereceğiz.

Wifi şifre değiştirme işlemi çok kolay şifreler için, akılda tutulamayacak kadar zor şifreleri için ve başkaları tarafından internetin kullanılmaması için gerçekleştirilir. Wifi kullanıcıları, istedikleri zaman şifre değiştirme işlemi yapmak hakkına sahiptir. Kullanılan modem ya da internet sağlayıcısı ne olursa olsun, wifi şifre değiştirme işlemi her zaman aynıdır.WİFİ ŞİFRESİ NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Wifi Şifresi Nasıl Değiştirilir sorusunun cevabı temel olarak aynı şekilde verilir. Wifi şifresini değiştirmek için ilk yapılması gereken modemin ara yüzüne girmektir. Wifi şifresi değiştirme adımları şu şekilde gerçekleştirilir;

 • Birinci Adım

Wifi şifresini değiştirmek için öncelikle modem ara yüzüne girilir.

 • İkinci adım

Bu işlem için arama motorunu açarak arama çubuğuna “92.168.1.1” yazıp enter tuşuna basmak gerekir.

 • Üçüncü Adım

Açılan ekranda kullanıcı adı ve şifre talep edilir. Bu alanlara admin yazarak sisteme giriş yapılabilir.

 • Dördüncü Adım

Şifre değişimi daha önce yapılmadı ise internet sağlayıcının adı denenebilir.

 • Beşinci Adım

İnternet modem şifresi değiştirilmiş ancak kullanıcı bu şifreyi hatırlamıyor ise o zaman modemin arkasında bulunan reset tuşuna 5 – 10 saniye basılarak modem resertlendikten sonra müşteri hizmetleri üzerinden şifre öğrenilebilir.

 • Altıncı Adım

Sisteme giriş yaptıktan sonra şifre değiştirme işlemi gerçekleştirilir. Bu işlem için ön paylaşım anahtarı bölümünden kablosuz ağın şifresi değiştirilebilir.

 • Yedinci Adım

Şifre oluştururken küçük ve büyük harflerinde yer aldığı uzun ve zor bir şifre belirlemek güvenlik açısından doğru yöntem olacaktır.

WİFİ ŞİFRESİ DEĞİŞTİRMENİN FAYDALARI NELERDİR?

Wifi şifresi belirli aralıklarla güncellenmelidir. Bu durum özellikle güvenlik açısından çok önemlidir. Wifi şifresinin başkaları tarafından bulunmuş ve kullanılıyor olmasını elbette kimse istemez. Hele ki kotalı internet kullanıcıları istenmeyen faturalarla karşılaşabilir. Herhangi bir sıkıntı yaşamamak için wifi şifresinin aralıklarla değiştirilmesi çok önemlidir. Wifi şifresi değiştirirken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

 • Şifrenin güvenliği açısından uzun seçilmesi önemlidir.
 • Şifrede büyük ve küçük harflerde dahil olmak üzere en az 8 harf kullanılmalıdır.
 • Sembol ve rakamların belirli bir mantığa göre yerleştirilmesi, akılda kalıcılığını artıracaktır.
 • Şifrenin karışık olması durumunda mutlaka bir yere not edilmesi gerekir. böylece unutulduğu zaman bakılabilecek bir yer olur.
 • Çift bantlı modemlerde 2,4 GHz ve 5 GHZ bantlar için farklı şifreler belirlemek mümkündür.
 • Modeme basit şifre konmamalıdır. İnternet korsanları basit şifreleri saniyesinde çözerek internet bağlantısını rahatlıkla kullanabilirler.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

64
624 Paylaşım, 64 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir