Wi-Fi Şifresi Kırmak Suç Mu?


44
434 Paylaşım, 44 points

İnternete ücretsiz girmenin tek yolu Wi-fi bağlantısını kullanmaktır. Wi-fi sahipleri, internet hatlarının başkalarınca kullanılmaması için bir şifre belirlerler. Şifreyi bilmeyen kişiler, Wi-fi bağlantısını kullanamaz. Bu durum bazı kişilerin Wi-fi şifresi kırmasına neden olmaktadır. Bu yazımızda Wi-Fi Şifresi Kırmak Suç Mu sorusuna cevap vereceğiz.

Günümüzde hemen her işlem internet üzerinden gerçekleştiriliyor. İnternete girmek için insanların mobil bağlantı ya da Wi-fi üzerinden bağlantı kurması gerekiyor. Mobil bağlantı için ücret ödenmek zorunda olması, birçok insanı Wi-fi kullanımına yöneltmektedir.Wİ-Fİ ŞİFRESİ KIRILABİLİR Mİ?

İnsanlar bedava internet kullanabilmek için çoğunlukla Wi-fi bağlantılarını tercih eder. Ancak kendisine ait bir Wi-fi bağlantısı bulunmayan kişiler, bu kullanımı bedavaya getirmek için başkalarına ait Wi-fi bağlantılarına göz dikerler.

Wi-fi bağlantıları kişilere özel olduğu için çoğunlukla şifreli şekilde kullanılır. Bu bağlantıları dışardan kişilerin kullanmasının imkanı yoktur. Bu nedenle birçok kişi Wi-fi şifrelerini kırarak bedava kullanım sağlamaya çalışırlar.

Wİ-Fİ ŞİFRESİ KIRMAK SUÇ MU?

Wi-fi şifresi kırmak birçok kişi tarafından yapılan bir işlem olmasına karşılık yasal bir işlem değildir. Wi-fi şifresi kırmak yasal olarak suç kapsamında değerlendirilir. Suç kapsamında olmasından dolayı Wi-fi şifresi kıran kişilere belirlenmiş olanlarda ceza verilir.

Wi-Fi Şifresi Kırmak Suç Mu sorusunun cevabı kesinlikle evet olarak verilir. Bir kişinin başkasına ait Wi-fi hattını izinsiz kullanması yani Wi-fi şifresini kırması durumunda 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilir.

Wi-fi şifresini kırmak ile ilgili Türk Ceza Kanunu’nun 16. maddesinin 2. Fıkrasında şu şekilde belirtilmektedir; “Telefon hatları ile frekanslarından veya elektromanyetik dalgalarla yapılan şifreli veya şifresiz yayınlardan sahibinin veya zilyedinin rızası olmadan yararlanan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.”

Wİ-Fİ ŞİFRESİNİN KIRILDIĞI NASIL ANLAŞILIR?

İnternet bağlantısı olarak Wi-fi kullanan kişiler, bağlantılarının şifresinin başkaları tarafından kırılıp kırılmadığını merak ederler. Özellikle bağlantı hızında yavaşlama meydana gelen kişilerin aklına ilk gelen, Wi-fi şifrelerinin kırılmış olma ihtimalidir.

Wi-fi şifresinin kırıldığı nasıl anlaşılır sorusuna şu şekilde cevap verilir; modem sahibi olan kişi modem şifresi ile Router admin paneline girdiği zaman internet bağlantısını kimlerin kullandığını kolaylıkla görebilir. Kablosuz durum ve DHCP sunucu işlemci listesinde modeme bağlantı kurmuş olan tüm cihaz adları görüntülenir. Bu sayede Wi-fi bağlantısına sahip olan kişi, bağlantısını kendisinden habersiz kullanan olup olmadığını rahatlıkla görecektir.

Wİ-Fİ ŞİFRESİ KIRMAK HIRSIZLIĞA EŞDEĞER GÖRÜLÜR

Wi-fi şifresini kırmak, bir kişinin sahip olduğu bir şeyi izinsiz kullanmaktır. Bu suç, hırsızlık kategorisinde yer almamakla birlikte hırsızlıktan hiçbir farkı da bulunmamaktadır. Wi-fi şifresi kırma işi bir kişinin malını çalmak olarak değerlendirilmediği için aynı kategoride tutulmamaktadır.

Birçok kişinin internet bağlantısını ücretsiz hale getirmek için sıklıkla başvurduğu bu durum çok masum bir işlem gibi görünmesine karşılık oldukça tehlikeli bir durumdur. Wi-fi şifresi kırılmış olan bağlantının sahibi bu durumu fark eder ve şifresini kıran kişi ile ilgili şikayette bulunursa, Wi-fi şifresini kıran kişinin hapis cezası alması kaçınılmaz olacaktır.

Wi-fi şifresi kırarak herhangi bir ceza almamak için kişilerin mobil bağlantı ya da kendilerine ait bağlantı kullanmaları, bu şartlara sahip değillerse şifresiz olarak hizmet veren Wi-fi bağlantılarına girmeleri çok daha akıllıca olacaktır. Herkese açık Wi-fi bağlantılarının güvenlik yönünden bazı sıkıntılara neden olabileceği gerçeği de asla unutulmamalıdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

44
434 Paylaşım, 44 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
72
Şaşkın
Başarısız Başarısız
36
Başarısız
Komik Komik
25
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
73
Helal Olsun!
lol lol
108
lol
Aşk Aşk
96
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
72
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
36
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir