Whatsapp Sahte Mesajlar Nasıl Anlaşılır, Nasıl Önlenir?


74
734 Paylaşım, 74 points

Whatsapp kullanıcıları bazı zamanlarda yetkisiz kişilerden istenmeyen mesajlar alabilir. Bu durum tüm Whatsapp kullanıcıları için rahatsızlık veren bir durumdur. Whatsapp sahte mesajlar, özellikle son yıllarda çok sık görülen bir sorundur. Bu yazımızda Whatsapp Sahte Mesajlar Nasıl Anlaşılır, Nasıl Önlenir sorularına cevap vereceğiz.

Whatsapp kullanıcıları, uygulama üzerinden birbirlerine ücretsiz olarak istedikleri kadar mesaj gönderebilirler. Ancak bazen Whatsapp kullanıcıları, uygulama üzerinden kendilerine gönderilmiş sahte mesajlarla karşılaşırlar. Bu durum, kullanıcılar için can sıkıcı olabilir. Kimse, sahte hesaplardan gelen Whatsapp mesajları ile uğraşmak istemez.WHATSAPP SAHTE MESAJLAR NASIL ANLAŞILIR?

Whatsapp üzerinden gönderilen mesajların gerçek mi yoksa sahte mesaj mı olduğunu anlamak için bazı noktalara dikkat etmek yeterli olacaktır. Sahte mesajların tespit edilmesinin ardından WhatsApp’ a bildirilmesi gerekir. Yetkisiz üçüncü şahıs uygulamalar üzerinden spam mesajları, söylentiler ve dolandırıcılık mesajları sıklıkla görülecektir.

Whatsapp sahte mesajlar nasıl anlaşılır sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir;

  • Gönderici WhatsApp’ la bir bağlantısı olduğunu iddia ederek hesabınız ile ilgili tehditler iletebilir.
  • Mesaj içeriğinde bunu nasıl başka kişilere iletebileceğiniz yazmaktadır.
  • Mesaj içeriğinde eğer bu mesajı başkalarına iletirseniz hesabınızın bloke edilmesi gibi cezaları önleyebileceğiniz yazmaktadır.
  • Bir kişiden bir ödül veya hediye kazandığınız bilgisi yer alan mesajlar, en sık karşılaşılan sahte mesajlardandır.

WHATSAPP SAHTE MESAJLAR NASIL ÖNLENİR?

Yukarıda sıraladığımız şekilde mesajlar geldiği zaman sahte mesaj olduğu anlaşılabilir. Whatsapp kullanıcıları sahte mesaj aldıkları zaman öncelikle bu mesajı dikkate almamalıdır. Hemen bu kişiyi engellemek ve spam mesaj bildirimi yapmak doğru olacaktır.

Whatsapp, kendisine spam olarak bildirilen mesajlar ve bu mesajı atan numaralara engel koyarak bir daha rahatsızlık vermesine izin vermeyecektir.

Whatsapp sahte mesajlar nasıl önlenir sorusunun cevabı şu adımlarla takip edilir;

  • Birinci Adım

Whatsapp uygulaması açılır.

  • İkinci Adım

Sahte mesajın gönderildiği hesabın sayfasına girilir.

  • Üçüncü Adım

Sayfanın alt kısmında yer alan seçeneklerden “Spam Olarak Bildir” yazan seçenek işaretlenir.

  • Dördüncü Adım

Spam olarak bildirim yapıldıktan sonra hesap incelemeye alınır. Bu hesabın birden fazla kişiye mesaj atmasının tespit edilmesi durumunda bu hesap tamamen kapatılır.

  • Beşinci Adım

Whatsapp sahte hesaplarının bildirilmesinin ardından bir daha bu hesaptan herhangi bir şekilde sahte mesaj gönderilmesi mümkün olmayacaktır.

Siber korsanlar, özellikle Whatsapp üzerinden kullanıcılara ulaşarak dolandırmaya ve zarar vermeye çalışmaktadır. Özellikle Whatsapp adı altında hazırlanmış olan üçüncü şahıs uygulamalarına çok dikkat etmek gerekir. Bu tür uygulamaların cep telefonuna indirilmesi ile birlikte zararlı yazılımların da yüklenmesi mümkün olacaktır. Whatsapp kullanıcılarının sahte hesaplardan dolayı rahatsızlık duymaması ve zarar görmemesi için yüklediği uygulamanın gerçek olup olmadığına çok dikkat etmesi gerekir. Whatsapp kullanıcıları bununla birlikte kendilerine gelen sahte mesajlar hakkında çevrelerine de bilgi vererek onların da zarar görmesini engelleyebilirler.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

74
734 Paylaşım, 74 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
16
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
61
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
87
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir