Whatsapp Mavi Tikten Nasıl Kurtuluruz?


53
514 Paylaşım, 53 points

Whatsapp, kullanıcılarına birçok farklı özelliğini sunuyor. Bu özelliklerden bir tanesi de mavi tik özelliği oldu. Mavi tik özelliği, gönderilen iletinin karşı tarafça okunmuş olduğunu gösteren bir özellik. Ancak birçok Whatsapp kullanıcısı mavi tik özelliğinden memnun değil. Bu yazımızda Whatsapp Mavi Tikten Nasıl Kurtuluruz sorusuna cevap vereceğiz.

Whatsapp özelliklerinden birisi olan mavi tik, bir kullanıcının gönderdiği iletiyi diğer kullanıcının okuduğunu anlamasını sağlamaktadır. Ancak birçok Whatsapp kullanıcı iletileri okuduğunu karşı tarafın görmesini istememektedir. Bu nedenle mavi tik özelliğinden kurtulmanın yollarını ararlar.WHATSAPP MAVİ TİK NE ANLAMA GELİR?

Dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp, bazı özellikleri ile yüzleri güldürürken bazı özellikleri ile kullanıcılara rahatsızlık verebiliyor. Son dönemde özelliklerinin sayısını hızla artıran Whatsapp’ ın rahatsızlık veren özelliklerinden birisi de mavi tik özelliği oldu.

Whatsapp mavi tik ne anlama gelir sorusuna şu şekilde yanıt verilebilir; Whatsapp mavi tik, uygulama üzerinden gönderilmiş bir iletinin karşı tarafça okunduğunu göstermektedir. İletilerin yanında yer alan simgelerden birisi olan mavi tik, iletinin okundu mesajı anlamına gelmektedir.

WHATSAPP MAVİ TİKTEN NASIL KURTULURUZ?

Whatsapp Mavi Tik özelliği birçok kullanıcı tarafından sıkıntısız kullanılırken bazı kullanıcılar tarafından rahatsız edici bir özellik olarak görülmektedir. Whatsapp mavi tik özelliğini kullanarak iletiyi okuduğunun görülmesini istemeyen kullanıcılar, bu özellikten kurtulmanın yollarını ararlar.

Whatsapp Mavi Tikten Nasıl Kurtuluruz sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

  • Birinci Adım

Whatsapp uygulaması açılır.

  • İkinci Adım

Uygulama içerisinde yer alan “Ayarlar” bölümüne girilir.

  • Üçüncü Adım

Ayarlar menüsünde yer alan “Hesap” bölümü açılır ve hesaplarda yer alan “Gizlilik” bölümüne girilir.

  • Dördüncü Adım

Gizlilik bölümünden “ Okundu Bilgisi Seçeneği” yazan bölümü pasif hale getirilir.

  • Beşinci Adım

Özelliğin pasif hale getirilmesinin ardından artık karşı taraf mavi tik işaretini görmeyecektir.

WHATSAPP SİMGELERİNİN ANLAMI NEDİR?

Whatsapp iletisi sırasında iletinin yanında bazı simgeler görülür. Bu simgelerin anlamını birçok kullanıcı bilmemektedir. Whatsapp simgelerinin anlamı şu şekilde sıralanır;

  • Saat simgesi: iletinin yanında yer alan saat simgesi, gönderilen mesajın henüz karşı tarafa gönderilmediği anlamına gelir. İletinin yanında saat simgesi olduğu sürece ileti karşı tarafa gönderilmemiş olacaktır. Bu simge, iletiyi gönderenin internet sıkıntısı durumunda ortaya çıkar.
  • Tek tik simgesi: iletinin yanında yer alan tek tik simgesi, mesajın gönderici tarafından karşı tarafa gönderildiği ancak karşı tarafa iletinin henüz ulaşmadığı anlamına gelmektedir. Tek tik simgesi görülmesi durumunda iletiyi gönderen kişinin internete bağlı olduğu ancak karşı tarafın internete bağlı olmadığı için iletiyi göremediği anlamına gelir.
  • İki tik simgesi: iletinin yanında yer alan iki tik simgesi, mesajın karşı tarafa iletildiği ancak henüz karşı tarafça okunmadığı anlamına gelir. İki tik simgesi çıktığında mesaj karşı tarafa ulaşmış olmaktadır.
  • Mavi tik simgesi: iletinin yanında yer alan mavi tik simgesi, mesajın karşı tarafa iletildiği ve karşı tarafça okunduğu anlamına gelmektedir.

WHATSAPP MAVİ TİK ÖZELLİĞİ KAPATILIRSA NE OLUR?

Whatsapp mavi tik özelliğinin kapatılması, birçok kullanıcı tarafından talep edilmektedir. İletinin okunduğunu karşı tarafın bilmesini istemeyen birçok kullanıcı bu özelliği kapatmayı tercih etmektedir. Whatsapp mavi tik özelliği kapatılırsa ne olur sorusuna şu şekilde cevap vermek mümkündür;

Whatsapp kullanıcısı, mavi tik özelliğini kapattığı andan sonra kendisine gönderilmiş olan iletileri okusa dahi karşı taraf okunduğunu göremeyecektir. Kişi iletiyi okuyabilir ancak iletiyi gönderen kişi sadece iki tik şeklinde mesajı görebilecektir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

53
514 Paylaşım, 53 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir