Vücuttaki Benleri Aldırmak Zararlı mı?


56
544 Paylaşım, 56 points

Vücut benleri birçok kişide buluna bir leke türüdür. Vücut benleri birçok insan için rahatsızlık verici bir durumdur. Benlerin sayısı arttıkça rahatsızlık derecesi de artar. Çok sayıda beni olan bir kişi, bu benleri aldırmak için harekete geçebilir. Bu evrede akıllara benleri aldırmak zararlı mı sorusunu getirecektir. Bu yazımızda vücuttaki benleri aldırmak zararlı mıdır sorusuna cevap vereceğiz.

Benler vücudun hemen her yerinde çıkabilen oval ya da yuvarlak şekle sahip küçük koyu renkli lekelerdir. Ben oluşumunun başlıca nedeni, moleküler olmakla birlikte tam olarak bilinememektedir. Benlerle ilgili bilinmesi gereken birçok önemli nokta vardır.BENLER HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Benler hakkında bilinmesi gerekenler oldukça önemlidir. Ben ile ilgili ne kadar fazla bilgi olursa, korku ve endişelerin o kadar önüne geçilecektir. Benler hakkında bilinmesi gerekenler şu şekildedir;

BENLERİN BÜYÜKLÜĞÜ ÇOK ÖNEMLİDİR

Benin büyüklüğü, sağlık açısından sorun olup olmadığının göstergesidir. Benlerin belli bir büyüklüğün üzerine çıkması, Melanoma adı da verilen cilt kanseri belirtisi olarak görülmektedir. Ten ve göz rengi açık olan, açık renk saçlı, sürekli olarak bronzlaşan, çilli olan ve yoğun şekilde güneşe maruz kalan kişilerde ben oluşması yüksektir.

BENLERDE RENK DEĞİŞİKLİĞİNE DİKKAT EDİLMELİDİR

Benlerde zamanla renk, şekil ve boyut değişikliği görülebilir. Benlerde meydana gelen bu değişikliklerin dikkatle takip edilmesi gerekir. ben kenarlarında yaşanan düzensizlikler, renginde değişiklik olması, kaşıntı, birden büyüme gibi durumlarda mutlaka bir dermatoloğa başvurmak gerekir.

MUTLAKA DÜZENLİ MUAYENE EDİLMELİDİR

Benler çok önemsenmemekle birlikte mutlaka düzenli muayene edilmesi gerekir. Vücutta yer alan benlerde yaşanan ani değişiklikler kanser belirtisidir. Benlerin düzenli muayene edilmesi, olası bir soruna hemen müdahale etmeyi sağlayacaktır.

VÜCUTTAKİ BENLERİ ALDIRMAK ZARARLI MIDIR?

Vücudunda bulunan benlerden rahatsızlık duyan birçok kişi, aldırmak için adım atarlar. Özellikle estetik olarak görüntüden rahatsız olanlar, benlerini aldırmak için doktorun yolunu tutarlar. Vücuttaki benleri aldırmak zararlı mıdır sorusuna verilecek cevap şu şekilde olacaktır;

Vücuttaki benlerin alınması sıkça görülen bir durum olmakla birlikte uzman bir kişi tarafından alınması durumunda herhangi bir zararı yoktur. Özellikle tarak, tıraş bıçağı, gömlek yakası, pantolon kemeri ve çorap koncu gibi alanlara denk gelen benlerin aldırılması genel olarak tavsiye edilir.

Uzman tarafından alınan benlerin kansere sebep olup olmadığının anlaşılması için mutlaka histopatolojik olarak incelenmesi gerekir. Uzmanlar tarafından doğru şartlarda alınan benlerin hiçbir şekilde kansere dönüşme ihtimali yoktur. Ancak uzman bir kişi tarafından yapılmayan işlem, kansere sebebiyet verebilmektedir.

Vücutta oluşan benlerin özellikle takip edilmesi ve farklı boyutlarda ve renklerde olması durumunda bir uzmana gidilmesi hayati önem taşımaktadır. Hızla büyüyen benler, kanser belirtisi olabilir. Böyle bir durumda benden alınacak parça üzerinde yapılacak inceleme ile bir karara varmak daha kolay olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

56
544 Paylaşım, 56 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
120
Şaşkın
Başarısız Başarısız
84
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
120
Helal Olsun!
lol lol
36
lol
Aşk Aşk
24
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
120
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir