Vücutta Vitamin Eksikliği Nasıl Belli Olur?


60
585 Paylaşım, 60 points

İnsanlar fiziken ve ruhen sağlıklı olabilmek için vitaminlerden gerekli miktarda almak zorundadır. Vitamin eksikliği, kişide hem fiziki hem de ruhsal olarak bazı sorunların oluşmasına neden oldu. Vitamin eksikliğini anlamak için bazı belirtiler dikkatlice gözlemlenmelidir. Bu yazımızda Vücutta Vitamin Eksikliği Nasıl Belli Olur? Sorusuna cevap vereceğiz.

Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak, hastalıklardan korunmak ve daha dinç hissetmek isteyenlerin mutlaka gerekli vitaminleri günlük olarak almaları gerekmektedir. Vitaminler, sağlıklı bir yaşamın temel kaynağıdır. Vitamin eksikliği durumunda bazı sağlık sorunları ortaya çıkacaktır.VÜCUTTA VİTAMİN EKSİKLİĞİ NASIL BELLİ OLUR?

Bir insanda vitamin eksikliği meydana gelmiş ise vücut bazı şekillerde bu eksikliğin sinyallerini verecektir. Vücutta Vitamin Eksikliği Nasıl Belli Olur? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

  • Görme problemleri
  • Uzun süreli yorgunluk
  • Dil ve deride çatlaklar
  • Kansızlık
  • Zihinsel yorgunluk
  • Ciltte meydana gelen çürük ve morarmalar
  • Kemik ağrıları
  • Kas kaybı
  • Aşırı kanama
  • Cansız tırnak ve saçlar

VÜCUTTA VİTAMİN EKSİKLİĞİNDEN KAYNAKLI GÖRME PROBLEMLERİ

Vücutta vitamin eksikliğinden kaynaklı görme problemleri, en sık görülen belirtilerden birisidir. Vitamin eksikliği sorunu yaşayan kişilerde sıklıkla görme problemleri yaşanmaktadır. Görme problemlerinin temelinde A vitamini eksikliği yatar. A vitamini eksikliği durumunda göz akı ve korneanın parlaklığını sağlayan Kseroftalmi eksikliği yaşanır ve bu da görme bozukluklarına neden olur.

VÜCUTTA VİTAMİN EKSİKLİĞİNDEN KAYNAKLI UZUN SÜRE YORGUNLUK

Vücutta vitamin eksikliğinden kaynaklı uzun süreli yorgunluk, en sık görülen belirtilerden birisidir. Vitamin eksikliği durumunda kişinin vücudunda uzun süreli yorgunluk, zihinsel bulanıklık ve fiziksel koordinasyon bozukluğu meydana gelir. B1 vitamini eksikliğinde sıklıkla yorgunluk hissi görülmektedir.

VÜCUTTA VİTAMİN EKSİKLİĞİNDEN KAYNAKLI DİL VE DERİDE ÇATLAKLAR

Vücutta vitamin eksikliğinden kaynaklı dil ve deride çatlaklar, en sık görülen belirtilerden birisidir. B6 vitamini eksikliğinde bazı deri hastalıkları ve sinir sisteminde bozukluklar meydana gelir. Özellikle dil ve dudaklarda çatlama, egzama gibi durumlar bu vitamin eksikliğinde karşılaşılan sorunlardır. B6 vitamin eksikliğinde vücutta hücre yenilenmesi yavaşlar ve iltihaplanma gibi sorunlar daha sıklıkla görülür.

VÜCUTTA VİTAMİN EKSİKLİĞİNDEN KAYNAKLI KANSIZLIK

Vücutta vitamin eksikliğinden kaynaklı kansızlık, en sık görülen belirtilerden birisidir. Kansızlık B9 vitamini eksikliğinde sıklıkla görülmektedir. Bu vitaminin vücutta yeterince bulunmaması, bir süre sonra kansızlık oluşmasına neden olur.

VÜCUTTA VİTAMİN EKSİKLİĞİNDEN KAYNAKLI ZİHİNSEL YORGUNLUK

Vücutta vitamin eksikliğinden kaynaklı zihinsel yorgunluk, en sık görülen belirtilerden birisidir. Zihinsel yorgunluk sorunu en fazla B12 vitamini eksikliğinde görülmektedir. B12 vitamini, zihinsel fonksiyonları etkileyen en önemli vitamin türüdür. Bu vitaminin eksikliğinde unutkanlık, hafıza kaybı, konsantre bozukluğu sıklıkla yaşanmaktadır.

VÜCUTTA VİTAMİN EKSİKLİĞİNDEN KAYNAKLI CİLTTE MEYDANA GELEN ÇÜRÜK VE MORARMA

Vücutta vitamin eksikliğinden kaynaklı ciltte meydana gelen çürük ve morarma, en sık görülen belirtilerden birisidir. Vücutta nedensiz yere meydana gelen kırmızı – mavi renkli morarmalar, C vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır. C vitamini eksikliğinde vücut kalojen yapamaz bir hale gelir. Bu da vücuttaki bazı dokuların yıkılmaya başlamasına ve dokuların yıkılmasına neden olmaktadır.

VÜCUTTA VİTAMİN EKSİKLİĞİNDEN KAYNAKLI KEMİK AĞRILARI

Vücutta vitamin eksikliğinden kaynaklı kemik ağrıları, en sık görülen belirtilerden birisidir. Kemik ağrılarının başlıca nedeni vücutta D vitamininin eksikliğidir. D vitamini eksikliğinde kemik ağrıları sıklıkla görülmektedir. Kemik ağrısı bölgesel olabileceği gibi tüm vücudu etkileyecek şekilde de gelişebilmektedir.

VÜCUTTA VİTAMİN EKSİKLİĞİNDEN KAYNAKLI KAS KAYBI

Vücutta vitamin eksikliğinden kaynaklı kas kaybı, en sık görülen belirtilerden birisidir. Kas kaybının başlıca nedeni E vitamini eksikliğidir. E vitamini eksikliğinde kaslarda zayıflama meydana gelir. Bu zayıflama kısa sürede kasların kaybolması, güçsüzlüğü ve denge problemlerine neden olmaya başlayacaktır.

VÜCUTTA VİTAMİN EKSİKLİĞİNDEN KAYNAKLI AŞIRI KANAMA

Vücutta vitamin eksikliğinden kaynaklı aşırı kanama, en sık görülen belirtilerden birisidir. Özellikle Regl döneminde yaşanan yoğun kanamaların nedenlerinden birisi de K vitamini eksikliğidir. K vitamini eksikliği olan kişilerde burun kanamaları, sebepsiz diş eti kanamaları, idrar ve dışkıda kanama görülmesi sıklıkla olmaktadır.

VÜCUTTA VİTAMİN EKSİKLİĞİNDEN KAYNAKLI CANSIZ TIRNAK VE SAÇLAR

Vücutta vitamin eksikliğinden kaynaklı cansız tırnak ve saçlar, en sık görülen belirtilerden birisidir. Saç ve tırnak problemlerinin başlıca nedeni B7 vitamini eksikliğidir. B7 vitamini eksikliğinde saçlarda kepeklenme, dökülme, cansızlık, tırnaklarda çabuk kırılma, yumuşama, beyaz lekelenme ve yavaş uzama gibi sorunlar sıklıkla görülmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

60
585 Paylaşım, 60 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
72
Şaşkın
Başarısız Başarısız
36
Başarısız
Komik Komik
24
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
72
Helal Olsun!
lol lol
108
lol
Aşk Aşk
96
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
72
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
36
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir