Vücut Geliştirmeyi Kolaylaştıran Besinler Nelerdir?


69
674 Paylaşım, 69 points

Sporcuların yaptıkları antrenmanın yanı sıra tükettikleri besinlere de dikkat etmesi gerekmektedir. Doğru beslenme spordan doğru şekilde yararlanmak için de oldukça önemlidir. Bu yazımızda Vücut Geliştirmeyi Kolaylaştıran Besinler Nelerdir? Sorusuna şu şekilde cevap vereceğiz.

Sporcuların yaptıkları spor aktiviteleri kadar doğru beslenmeye de dikkat etmesi gerekmektedir. Tüketilen her gıdada protein, karbonhidrat ve yağ oranlarına dikkat etmek gerekmektedir. Bu nedenle vücut geliştirme ile ilgilenenlerin besinlerini iyi seçmeye çalışması önemlidir.VÜCUT GELİŞTİRMEYİ KOLAYLAŞTIRAN BESİNLER NELERDİR?

Vücut Geliştirmeyi Kolaylaştıran Besinler Nelerdir? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

  • Peynirler
  • Süt ve yoğurt
  • Yumurta
  • Kırmızı et
  • Beyaz et
  • Balık ve deniz canlıları
  • Tahıllar
  • Kuruyemişler
  • Baklagiller

VÜCUT GELİŞTİRMEYİ KOLAYLAŞTIRAN PEYNİR NASIL TÜKETİLMELİDİR?

Vücut Geliştirmeyi Kolaylaştıran peynir, sıklıkla ihtiyaç duyulan hayvansal proteinlerden birisidir. Kahvaltıda ya da antrenman sonrasında gerekli proteinin karşılanmasını sağlayan peynir, beslenme programına mutlaka dahil edilmesi gereken besinlerden birisidir. Yüksek protein içeriğine sahip olan peynir, türüne göre farklı protein oranlarına sahiptir. Vücut geliştirmek isteyenlerin yüksek tuzlu ve yağlı peynirleri tüketmemesi gerekmektedir.

VÜCUT GELİŞTİRMEYİ KOLAYLAŞTIRAN SÜT VE YOĞURT NASIL TÜKETİLMELİDİR?

Vücut Geliştirmeyi Kolaylaştıran süt ve yoğurt, sıklıkla ihtiyaç duyulan hayvansal proteinlerden birisidir. Yüksek proteinli doğal gıdalardan birisi olan süt ve yoğurt içerdiği probiyotik sayesinde bakterilerin de vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Vücut geliştirenleri sağlıklı beslenmesi için az yağlı sütleri ve yoğurtları tercih etmesi gerekmektedir.

VÜCUT GELİŞTİRMEYİ KOLAYLAŞTIRAN YUMURTA NASIL TÜKETİLMELİDİR?

Vücut Geliştirmeyi Kolaylaştıran yumurta, sıklıkla ihtiyaç duyulan hayvansal proteinlerden birisidir. Vücut geliştiricilerin olmazsa olmazları arasında yer alan yumurta, özellikle beyazı ile zengin protein kaynağı olmaktadır. Vücut geliştiricilerin birkaç yumurta beyazı ile yapacakları omlet oldukla faydalı olacaktır.

VÜCUT GELİŞTİRMEYİ KOLAYLAŞTIRAN KIRMIZI ET NASIL TÜKETİLMELİDİR?

Vücut Geliştirmeyi Kolaylaştıran kırmızı et, sıklıkla ihtiyaç duyulan hayvansal proteinlerden birisidir. Protein bakımından oldukça zengin olan kırmızı et dikkatli tüketilmesi gereken besinlerdendir. Fazla tüketildiği zaman kolesterolü yükseltme özelliği bulunmaktadır. Aynı zamanda yüksek kalorisi nedeniyle kilo artışına da sebep olabilmektedir. Bu nedenle kırmızı eti 100 gram olacak şekilde tüketmek akıllıca olacaktır.

VÜCUT GELİŞTİRMEYİ KOLAYLAŞTIRAN BEYAZ ET NASIL TÜKETİLMELİDİR?

Vücut Geliştirmeyi Kolaylaştıran beyaz et, sıklıkla ihtiyaç duyulan hayvansal proteinlerden birisidir. Düşük yağ oranı ile dikkat çeken beyaz et, vücut geliştiricilerin vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Maddi açıdan alımı da kırmızı ete göre daha kolay olan beyaz et, beslenme listesinden eksik edilmemesi gereken ürünlerden birisidir.

VÜCUT GELİŞTİRMEYİ KOLAYLAŞTIRAN BALIK VE DENİZ CANLILARI NASIL TÜKETİLMELİDİR?

Vücut Geliştirmeyi Kolaylaştıran balık ve deniz canlıları, sıklıkla ihtiyaç duyulan hayvansal proteinlerden birisidir. Beyaz et grubuna göre daha düşük proteine sahip olan balık ve deniz canlıları, içerdikleri omega 3 yağ asitleri sayesinde mutlaka tüketilmesi gereken besinler arasındadır. Özellikle alabalık, ton balığı, somon, uskumru, hamsi, karides ve ahtapot sıklıkla tüketilmesi gerekenlerden birisidir.

VÜCUT GELİŞTİRMEYİ KOLAYLAŞTIRAN TAHILLAR NASIL TÜKETİLMELİDİR?

Vücut Geliştirmeyi Kolaylaştıran tahıllar, sıklıkla ihtiyaç duyulan bitkisel proteinlerden birisidir. Protein bakımından oldukça yüksek olan tahıllar, sahip oldukları lifler sayesinde sindirim sistemine de fayda sağlamaktadır. Dengeli karbonhidrat değerleri ile de dikkat çeken tahılları kahvaltıda mutlaka tüketmek gerekmektedir.

VÜCUT GELİŞTİRMEYİ KOLAYLAŞTIRAN KURUYEMİŞLER NASIL TÜKETİLMELİDİR?

Vücut Geliştirmeyi Kolaylaştıran kuruyemişler, sıklıkla ihtiyaç duyulan bitkisel proteinlerden birisidir. Hem protein hem de mineraller açısından sengin olan kuruyemişler, vücudun ihtiyaç duyduğu yap miktarını sağlamaktadır. Enerji verici özelliğe sahip olan kuruyemişlerden özellikle yer fıstığı, badem, antep fıstığı, kaju, ceviz ve fındık tüketilmelidir.

VÜCUT GELİŞTİRMEYİ KOLAYLAŞTIRAN BAKLAGİLLER NASIL TÜKETİLMELİDİR?

Vücut Geliştirmeyi Kolaylaştıran baklagiller, sıklıkla ihtiyaç duyulan bitkisel proteinlerden birisidir. Vejetayen ve vegan sporcular için oldukça önemli besinlerden olan baklagiller, sindirimi zor olduğu için hayvansal gıdalara göre daha zor sindirilmektedir. Düşük yap oranı ve kaliteli amino asitleri ile dikkat çeken baklagillerden soya fasulyesi, yeşil mercimek, barbunya, kaju ve ceviz mutlaka tüketilmelidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

69
674 Paylaşım, 69 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
85
Şaşkın
Başarısız Başarısız
49
Başarısız
Komik Komik
37
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
84
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
108
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
84
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir