Vefat Eden Kişinin Mal Varlığı Nasıl Öğrenilir?


68
664 Paylaşım, 68 points

İnsanlar hayatları boyunca iyi bir yaşam sürmek için çabalarlar. Bu çabanın sonucunda da bazı mal varlıkları elde ederler. Ancak yaşam sonsuz değildir. Her insan vadesi dolduğunda bu dünyadan ayrılacaktır. İnsanların vefat etmesi durumunda sahip oldukları mal varlıkları, yakınlarının üzerine geçirilecektir. Bu yazımızda vefat eden kişinin mal varlığının nasıl öğrenileceği hakkında bilgi vereceğiz.

İnsanlar her ne kadar yaşamları boyunca bir şeyler elde etmek için çabalasa da, eninde sonunda büyüklerinden kalacak bir mala sahip olma şansı bulacaklardır. Vefat eden aile büyüklerinin sahip oldukları mal varlığı, vefatın ardından bir alt nesle geçecektir.  Ancak bazı kişiler ne yazık ki yaşamları boyunca edindikleri malları çocuklarından dahi saklamaya çalışmaktadır. Hal böyle olunca vefat durumunda kimse kişinin ne kadar malı olduğunu bilemez. Vefat edenin mal varlığını öğrenmek için çeşitli yollar denenebilir.VEFAT EDEN BABANIN MAL VARLIĞI NASIL ÖĞRENİLİR?

Bir kişinin vefat eden babasının mal varlığını öğrenmesinin bazı yolları bulunmaktadır. Kişinin babasına ait mal varlığı hakkında bilgi almasının tek yolu, miras hukuku ile ilgilenen bir avukattan yardım almaktır. Avukat, kişinin mal varlığı araştırmasını yaparak kişinin bilgi sahibi olmasını sağlayacaktır.

VEFAT EDEN KİŞİNİN MAL VARLIĞI NASIL ÖĞRENİLİR?

Vefat eden kişinin mal varlığını öğrenmek için yapılması gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Vefat eden kişinin mal varlığını öğrenme adımları şu şekilde sıralanabilir;

  • Birinci Adım

Vefat eden kişinin öldüğüne dair belge olarak bilinen ölüm belgesi alınmalıdır

  • İkinci Adım

Ölüm belgesi aldıktan sonra tüm mirasçıların birlikte bankaya başvuruda bulunması ve vefat eden kişinin mal varlığını öğrenmek istediklerini belirmesi gerekir

  • Üçüncü Adım

Bankaya mal varlığı öğrenmek için dilekçe verildikten sonra bankadan yazılı olarak cevap alınabilecektir

VEFAT EDEN KİŞİNİN BAŞKA MAL VARLIĞI OLUP OLMADIĞI NASIL ÖĞRENİLİR?

Vefat eden kişinin başka mal varlığı olup olmadığını öğrenmek için kullanılabilecek en kolay yol e – devlet sistemidir. Vefat eden kişinin e – devlet giriş bilgileri biliniyorsa, kolaylıkla mal varlığı hakkında bilgi sahibi olunabilmektedir. Vefat eden kişinin başka mal varlığı olup olmadığını öğrenmek için e – devlet sistemi kullanılamaz ise, bilgileri tapu müdürlüğünden almak mümkündür. Bunun için tıpkı bankada olduğu için mirasçıların birlikte tapu müdürlüğüne bir dilekçe vermesi gerekmektedir. Dilekçe karşılığında vefat eden kişinin tüm mal varlığı hakkında bilgi sahibi olmak mümkün olacaktır.

VEFAT EDEN KİŞİ HAKKINDA TAPU SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

Vefat eden kişinin üzerine tapu olup olmadığını öğrenmek için de e- devlet sisteminden yararlanmak mümkündür. Vefat eden kişinin e – devlet girişi bilgileri biliniyorsa, tapu müdürlüğü üzerinden kolaylıkla bilgilere erişilebilecektir. Ancak e – devlet bilgileri bulunmuyorsa, vefat eden kişinin tapu bilgilerini öğrenmek için tapu müdürlüklerine gitmek gerekecektir.

Caucasian father and son smiling

VEFAT EDEN KİŞİNİN BORCU VARSA NE OLUR?

Vefat eden kişilerin mal varlığı miras olarak kalabildiği gibi, borcu da miras olarak yakınlarına kalacaktır. Miras olarak kalan borç, mirasçı tarafından reddedilebilir. Borcu reddetmek için mirasçıların reddi miras yapması gerekmektedir. Bunun için vefatın ardından 3 ay içerisinde mirasçıların sulh mahkemesine giderek sözlü ve ya yazılı olacak şekilde mirası kabul etmediklerini bildirmeleri gerekmektedir. Veraset ilamının alınmasının ardından vefat eden kişiye ait borçların reddedilme işlemi tamamlanmış olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

68
664 Paylaşım, 68 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir