Vatandaşın Bilmediği 5 Devlet Desteği İşte Detaylar!


74
722 Paylaşım, 74 points

Devletin sağladığı desteklere her gün bir yenisi daha eklenmeye devam ediyor. Her kesimden vatandaşın rahat bir yaşam sürmesi amacı hazırlanmış olan bu destek projeleri, insanların yüzünü güldürmeye devam ediyor. Birçok destek projesi büyük yankı uyandırırken öyle devlet destekleri var ki birçok insan ne yazık ki bilmiyor. Bu yazımızda size belki de ilk defa duyacağınız 5 devlet desteği hakkında bilgi vereceğiz.

Devlet destekleri arasında yer alan 5 farklı destek var ki birçok insan bu destekler konusunda bilgi sahibi ne yazık ki değil. Farklı kesimlerden kişilerin yararlanabileceği bu destek paketleri şu şekilde sıralanıyor.

Vatandaşın Bilmediği 5 Devlet Desteği  1. Emekli olamayanlarda Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan toplu para ödemesi
  2. Kız çocuklarına çeyiz yardımı
  3. Yol ödemesi yardımı
  4. Cenaze yardımı
  5. Kadın doğum yardımı

Söz konusu bu 5 desteği sırasıyla inceleyelim;

1-Emekli Olamayanlara Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan Toplu Para Ödemesi

Vatandaşlar tarafından ilk bilinmeyen destek, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından veriliyor. Kısa adı SGK olan bu kurum, emekli olamayan vatandaşlara toplu şekilde para ödemesi yapıyor. SGK’ya prim ödemiş ancak emekli olamamış kişileri ilgilendiren bu destek projesinden belirlenmiş şartlara uyan herkes yararlanabiliyor.

SGK tarafından yapılan bu toplu para ödemesinden yararlanmak için erkeklerin 25 yıl sigorta primi ödemesi, kadınların ise 20 yıl sigorta primi ödemesi gerekiyor. Söz konusu sigorta primini almak için kişinin kendi işini yapmıyor olması da aranan şartlar arasında yer alıyor.

2-Kız Çocuk Çeyiz Yardımı

Sosyal Güvenlik Kurumu, kız çocuklarına çeyiz hazırlığı konusunda da destek sağlıyor. Bu destekten yararlanmak için kız çocuğunun SSK ya da Bağ Kurlu olan anne ya da babasının vefat etmiş olması gerekiyor. Yetim olan kız çocuklarının evlendiklerinde aldıkları yetim maaşının kesilmesine karşılık bir destek amaçlı bu ödemede kesilen maaşın 24 aylık tutarı evlenecek olan kız çocuğuna peşin olarak ödeniyor. Çeyiz yardımından yararlanmak için SGK merkezlerine başvuruda bulunmak yeterli.

3-Yol Ödemesi Yardımı

Sosyal Güvenlik Kurumu, organ nakli ve kanser tedavisi gibi önemli sağlık sorunlarında ve bu sorunlardan kaynaklı olarak yerleşim yeri dışına sevk olunması halinde hastaya yol ödemesi yardımında bulunuyor. Söz konusu ödeme, hasta olan kişinin kendisine, eşine, annesine, babasına ya da çocuklarına yapılıyor. PTT ile gerçekleştirilen yol yardımı sayesinde hastanın tedavisini daha kolay şekilde yaptırması sağlanıyor. Yol ödeme yardımından yararlanmak için SGK il müdürlükleri ya da sosyal güvenlik merkezlerine başvuruda bulunmak gerekiyor.

4-Cenaze Yardımı

Sosyal Güvenlik Kurumu, hayatını kaybetmiş olan sigortalı kişinin cenaze masraflarının giderilmesi için yakınlarına yapılan yardım olarak biliniyor. Bu yardımdan yararlanabilmek için, vefat eden sigortalının Sosyal Güvenlik Kurumu’na 360 gün sigorta primi ödemiş olması gerekiyor. Cenaze desteği, vefat eden kişinin eş ya da çocuklarına yapılıyor. Her ikisinin de olmaması durumunda yardımı anne, baba ya da kardeşler de alabiliyor. SGK Cenaze Yardımı ödemesinden yararlanmak için dilekçe ile kuruma başvuruda bulunmak gerekiyor.

5-Kadın Doğum Parası

Sosyal Güvenlik Kurumu, yeni doğum yapmış kadınlara da yardımda bulunuyor. 2015 yılı Mayıs ayından sonra çocuk sahibi olmuş olan kadınlar sahip oldukları çocuk sayısına göre kurumdan ödeme alıyor.  Sosyal Güvenlik Kurumu, bir çocuk için 300 TL, iki çocuk için 400 TL, üç çocuk için ise 600 TL çocuk yardımında bulunuyor. Annelerin bu yardımdan yararlanabilmesi için çocuklarına ait doğum belgesi ile ilgili kuruma başvuruda bulunması yeterli oluyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

74
722 Paylaşım, 74 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
99
Şaşkın
Başarısız Başarısız
68
Başarısız
Komik Komik
56
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
115
Helal Olsun!
lol lol
16
lol
Aşk Aşk
133
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
102
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
67
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

8 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Meraba iyi gunler.bilgilendirmeniz cok guzel ama keske basvurabilmek icin linkleri de paylassaydiniz en azindan basvururdurk