Uyuşturucu Kullanan Çocuklardaki Belirtiler Nelerdir?


71
676 Paylaşım, 71 points

Uyuşturucu, günümüzün en büyük illetlerinden birisidir. Özellikle genç yaştaki çocukları hedef alan bu zehir, artık çok küçük yaşlarda bile kullanılmaya başlamıştır. Anne babaların çocukları için dikkatli olması ve iyi gözlem yapması gerekir. Bu yazımızda Uyuşturucu Kullanan Çocuklardaki Belirtiler Nelerdir sorusuna cevap vereceğiz.

Ne yazık ki çocuk yaşta sayılabilecek gençler, bir kereden bir şey olmaz mantığı ile girdikleri sosyal ortamlarda madde kullanımını denemektedir. Bir kere başlandığında bir daha bırakılması çok zor olan uyuşturucu, çocukları pençesi altına almaktadır. Bu nedenle anne babaların çocukları konusunda çok dikkatli ve uyanık olması zorunludur.UYUŞTURUCU KULLANAN ÇOCUKLARDAKİ NASIL ANLAŞILIR?

Yapılan araştırmalar, uyuşturucuya başlama yaşının 13’e kadar düştüğünü ortaya koymaktadır. Uyuşturucu kullanan bir çocuğun erken teşhis edilmesi ve hemen tedaviye başlanması çok önemlidir. Bu nedenle belirtilerin önceden fark edilmesi gerekir. Uyuşturucu kullanan çocuklar nasıl anlaşılır sorusunun cevabı şu şekilde verilir;

 • Çocuğun arkadaşlık çevresinde birden değişiklik yapması ve zamanının çoğunu bu arkadaşlarla geçirmesi
 • Çocuğun duygu durumunda ani değişiklikler yaşanması
 • Çocuğun bazen çok depresif ve huysuz bazense çok neşeli ve mutlu olması
 • Çocuğun aile ilişkilerinden uzaklaşmaya, anne ve babasıyla arasına mesafe koymaya başlaması
 • Çocuğun sürekli olarak evde tek başına kalma isteği duyması
 • Çocuğun dışarıda gittiği yerler hakkında ailesine bilgi vermekten kaçınması
 • Çocuğun para harcama miktarında artış olması ve sürekli para talep etmesi
 • Çocuğun daha çok karamsar bir tavır sergilemesi
 • Çocuğun derslerindeki başarısının ve ilgisinin bir anda düşmesi, okul devamsızlığının artması
 • Çocuğun arkadaşları ve sosyal ortamla ilişkisinde sorunlar yaşamaya başlaması
 • Çocuğun iştahında ve uyku düzeninde değişimler yaşanması, aralıklarla kriz halinde yemek yemesi, gereğinden fazla uyuması, bazen çok uykusuz kalması
 • Çocuğun kıyafetlerine, dış görüntüsüne özen gösterme süresinin azalması
 • Çocuğun kilo kaybetmeye başlaması
 • Çocuğun gözlerinde kızarıklık olması, iştahsızlık, bulantı ve kusma yaşaması

UYUŞTURUCU KULLANDIĞI ANLAŞILAN ÇOCUĞA NASIL DAVRANILMALIDIR?

Anne ve babalar bu belirtileri gördükleri çocuklarının uyuşturucu kullandığını anladıkları zaman büyük bir korku, üzüntü ve endişe duyacaklardır. Çocuklarının uyuşturucu kullandığını anlayan anne babaların öncelikle sakin olması ve yapılması gerekenleri öğrenmesi gerekir. Uyuşturucu kullandığı anlaşılan çocuğa nasıl davranılmalı sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir;

UYUŞTURUCU HAKKINDA BİLGİLENMEK

Anne babaların öncelikle uyuşturucu ile ilgili bilgilenmesi gerekir. Uyuşturucu ile ilgili kitapların okunması, internet sitelerinden araştırma yapılması nasıl bir tavır sergilenmesi gerektiği ve ne önlemler alınacağı konusunda faydalı olacaktır.

UYUŞTURUCU İLE İLGİLİ ÇOCUKLA KONUŞMAK

Anne babaların çocukları ile uyuşturucu hakkında mutlaka konuşması gerekir. Çocuklar zararlı olduğunu bildikleri şeylerden uzak durmaya çalışırlar. Bu nedenle anne babanın çocuğuna uyuşturucunun zararlarını detaylı şekilde anlatması, çocuğun bu konuda bilinçli olmasını sağlayacaktır.

UYUŞTURUCU KULLANAN ÇOCUĞA TEPKİ GÖSTERMEK YERİNE YARDIM ETMEK

Çocuğunun uyuşturucu kullandığını öğrenen anne babaların tepki vermek yerine ona yardımcı olacaklarını hissettirmeleri gerekir. Bir çocuk anne ve babasından tepki görmeyeceğini anlarsa, çok daha rahat sıkıntısını paylaşacaktır.

ÇOCUĞUN ARKADAŞLARINI VE AİLELERİNİ TANIMAK

Anne babalar, öncelikle çocuklarının arkadaş çevresini ve hatta arkadaşlarının ailelerini tanımalıdır. Çocuğun arkadaş çevresi ne kadar iyi bilinirse, tehlikelerden korumak o kadar kolay olacaktır.

ŞÜPHELİ DURUMLARDA ÇOCUĞU TAKİP ETMEK

Anne babalar, çocuklarının uyuşturucu kullandığı yönünde şüpheye kapıldığında öncelikle çocuğunu takibe almalıdır. Çocuğa belli etmeden odası aranabilir, çocuğun hal ve hareketleri dikkatle izlenebilir. Uyuşturucu kullanan çocuklar öncelikle davranışsal değişiklikler gösterecektir. Davranış takibi ile şüphelerin doğru olup olmadığı belirlenebilir.

Anne babalar çocuklarında uyuşturucu kullanımını tespit ettikleri anda sakin olmalı ve en kısa zamanda bir uzmandan yardım ve destek alma yoluna gitmelidir. Çocuklarda uyuşturucu kullanımının erken fark edilmesi bu illetten çok daha kolay kurtulmak anlamına gelecektir.

 

 

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

71
676 Paylaşım, 71 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
109
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
61
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
109
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir