Uyurken Yaşadığımız Tuhaf Gerçekler


55
535 Paylaşım, 55 points

Uykuda geçen dönem uzun yıllardır gizemini korumayı başarmış bir süreçtir. İnsanlar dinlenmek ve enerji toplamak için uyumayı tercih ederler. İnsanlar farkında olmadan uyku sırasında birçok tuhaflık yaşayabilirler. Bu yazımızda Uyurken Yaşadığımız Tuhaf Gerçekler hakkında bilgi vereceğiz.

Uyumak, yorgunluğun giderilmesi için gerekli bir aktivitedir. Özellikle çok yorgun olunan zamanlarda uyumak kadar çok istenen bir şey yoktur. Uyku sürecinde insanların yaşadığı bazı tuhaflıklar bulunmaktadır.UYURKEN YAŞADIĞIMIZ TUHAF GERÇEKLER NELERDİR?

Uyurken Yaşadığımız Tuhaf Gerçekler şu şekilde sıralanır;

  • Uyku ile öğrenme arasındaki bağ
  • Uyku felci
  • Uykuda görülen halüsinasyonlar
  • Uykuda konuşma
  • Rüya içinde rüya görme
  • Uykudan irkilerek uyanma
  • Uykuda düşme hissi
  • Vücudunu uyurken görmek
  • Uykuda problem çözmek
  • Uyurgezerlik

UYKU İLE ÖĞRENME ARASINDAKİ BAĞ NEDİR?

Uyku ile öğrenme arasındaki bağ, uyurken yaşadığımız tuhaf gerçeklerden birisidir. Uyku ile öğrenme arasında bir bağ olduğu, üniversitelerde yapılan araştırmalar sonucunda ortaya konmuştur. Uyku esnasında hafızanın daha çok bilgi kaydettiğini belirleyen uzmanlar, birçok bilginin uyku esnasında verilebileceğini ve hatta bu bilgilere eklemeler yapılabileceğini belirtmektedir.

UYKU FELCİ NEDİR?

Uyku felci, uyurken yaşadığımız tuhaf gerçeklerden birisidir. Bazı insanlar uykuya daldıktan sonra felç yaşayabilmektedir. Bu uyku felcine beynin uyanık olması neden olmaktadır. Uykuda iken beynin uyanık olduğu durumlarda kasların hala uykuda olması, insanların felç geçirdiklerini düşünmelerine neden olabilmektedir.

UYKUDA GÖRÜLEN HALÜSİNASYONLAR NEDİR?

Uykuda görülen halüsinasyonlar, uyurken yaşadığımız tuhaf gerçeklerden birisidir. Birçok insan tam uykuya dalmak üzere iken tuhaf şeyler gördüklerini söylemektedir. Bunlar genel olarak korkunç yüzler ya da farklı türde canavarlar olabilmektedir. Bu durum çocuklarda daha sık görülmekle birlikte yetişkinlerde de sıklıkla görülen durumlardan birisidir. Uykuda görülen halüsinasyonların temel nedeni stres ya da kişinin hayal gücünün yüksek olması olarak gösterilebilir.

UYKUDA KONUŞMA NEDİR?

Uykuda konuşma, uyurken yaşadığımız tuhaf gerçeklerden birisidir. Birçok insan uyku esnasında konuşmaktadır. Uzmanlar bunun stresle alakalı bir durum olduğunu söylemekle birlikte özellikle yoğun stresli zamanlarda insanların uykularında çok konuştuklarını söylemek mümkündür. Bu durum erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülmektedir.

RÜYA İÇİNDE RÜYA GÖRMEK NEDİR?

Rüya içinde rüya görmek, uyurken yaşadığımız tuhaf gerçeklerden birisidir. Birçok kişi rüya gördüğü sırada kendisini başka bir rüyanın içerisinde gibi hissetmektedir. Bu durum geniş şekilde araştırılmıştır. Araştırma sonucunda manevi duyguları güçlü olan insanların sıklıkla rüyada iken rüya gördükleri ortaya çıkmıştır. Ancak bu durumun bilimsel olarak net bir açıklaması ne yazık ki yoktur.

UYKUDAN İRKİLEREK UYANMAK NEDİR?

Uykudan irkilerek uyanmak, uyurken yaşadığımız tuhaf gerçeklerden birisidir. Birçok kişi uykusundan duyduğu bir ses ya da bir ışık etkisi ile sıçrayarak uyanabilmektedir. Bu olayın herhangi bir tehlikesi olmamakla birlikte uykudan uyanan kişiyi oldukça korkuttuğu söylenebilir. Uykudan irkilerek uyanmanın temel nedeni, beynin sinirsel alanlarında meydana gelen aktivite artışı olarak gösterilebilir.

UYKU ESNASINDA DÜŞME HİSSİ NEDİR?

Uyku esnasında düşme hissi, uyurken yaşadığımız tuhaf gerçeklerden birisidir. Birçok insan uyku sırasında yüksek bir yerden düştüğünü zannederek korku ile sıçramaktadır. Oldukça rahatsızlık verici bu hissin temel nedeni, kişinin kalp atışı ve solunumunun uyku esnasında yavaşlaması ve buna karşılık beynin bu durumu ölüm olarak algılayarak korkuya kapılmasıdır. Beyin, kişinin hayatta olup olmadığını kontrol etmek için kaslara sert bir dürtü göndermektedir. Bu dürtü de insanlarda uyku esnasında düşme hissi olarak açıklanmaktadır.

VÜCUDU UYURKEN GÖRMEK NEDİR?

Vücudu uyurken görmek, uyurken yaşadığımız tuhaf gerçeklerden birisidir. Bazı insanların yarı uykulu yarı uyanık şekilde kendilerini vücutlarının dışında bir yerden görmeleri söz konusudur. Bu durum genel olarak ruhun varlığını teyit etmekle birlikte bilimsel olarak net bir açıklama yapmak oldukça zordur. Bilim insanları yaptığı çalışmalarda uyku esnasında böyle bir durumun yaşanabildiğini belirlese de bunun nasıl olduğu hala çözülememiştir.

UYKUDA ÇÖZÜLEN PROBLEMLER NEDİR?

Uykuda çözülen problemler, uyurken yaşadığımız tuhaf gerçeklerden birisidir. Bazı insanlar günlük yaşamlarında karşılaştıkları ve bir türlü çözüm bulamadıkları sorunlarının çözümünü uyku esnasında bulabilmektedir. Birçok rüya, insanların sorunlarına çözüm sunan ipuçları ile doludur. Bunun temel nedeni insanların bilinçaltında bulunan bilgilerin uyku esnasında aktif hale gelmesidir.

UYURGEZERLİK NEDİR?

Uyurgezerlik, uyurken yaşadığımız tuhaf gerçeklerden birisidir. Birçok insanın uykusu sırasında ayağa kalkıp dolaştığı bilinmektedir. Uyurgezerlik uyku felcinin tam tersi bir durumdur. Kişinin bilinci uyku halinde iken bu sefer kasları hareketli haldedir. Uykusunda yürüyen, temizlik yapan ve hatta evinden çıkarak giden birçok insan bulunmaktadır. Uyurgezerlik oldukça tehlikeli bir durumdur ve nedeni hala tam olarak bilinmemektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

55
535 Paylaşım, 55 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
120
Şaşkın
Başarısız Başarısız
84
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
120
Helal Olsun!
lol lol
36
lol
Aşk Aşk
24
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
120
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir