Uykusuzluk Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?


60
567 Paylaşım, 60 points

Kaliteli bir uyku, insanların günlük hayatlarını da kaliteli geçirebilmesi için çok gereklidir. Ancak bazı insanlar, yaşadıkları uykusuzluk problemi nedeniyle kötü bir gece geçirirler. Bu durumda gün içerisindeki tüm işlerine yansır. Günümüzde çok sayıda kişide uykusuzluk sorunu görülmektedir. Bu yazımızda uykusuzluk nedir, uykusuzluk neden olur, uykusuzluk nasıl geçer gibi sorularınıza cevap vereceğiz.

UYKUSUZLUK NEDİR?

Uyku, bir insanın bebeklik döneminden başlayarak her yaşta en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden birisidir. Normalde insanlar her gün düzenli olarak uyumaktadır. Uykuya dalma süresi ise 30 dakikayı bulmaktadır.  Bir kişi, bir haftalık süre içerisinde 3 ve daha fazla kez 6 saatten az uyuyorsa, o kişide uykusuzluk problemi olduğu söylenebilir.Uykusuzluk bir hastalık belirtisi olabileceği gibi başlı başına bir hastalık olarak da ortaya çıkabilmektedir. Uykusuzluk sorunu yaşayan kişilerde yaşam kalitesi oldukça düşecektir. Bu durumda bir uzmana başvurmak ve uykusuzluk sorununun temel nedenlerini ortaya çıkarmak gerekmektedir.

UYKUSUZLUK NEDEN OLUR?

Uykusuzluk nedenleri oldukça büyük bir çerçevede incelenebilmektedir. Bir kişinin uykusuzluk problemi yaşayıp yaşamadığını tam olarak anlamak için birkaç farklı uzmanlık alanına görünmek gerekmektedir. Genel olarak bakıldığı zaman uykusuzluk probleminin temelinde gündelik sorunların yattığı görülebilmektedir. Uykusuzluk nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

STRESE BAĞLI UYKUSUZLUK

Kişinin günlük yaşamındaki sıkıntılar, uyku öncesinde kafanın meşgul olmasına neden olabilmektedir. Günlük hayatta çok stres yaşayan kişiler, uykuya dalmakta güçlük çekmektedir. Stres, sadece beyni değil tüm vücudu alarma geçirerek uykuya dalmasını engellemektedir.

DEPRESYONA BAĞLI UYKUSUZLUK

Depresif bir ruh haline bağlı kişilerde uykusuzluk görülme oranı yüksektir. Depresyona bağlı uykusuzluk yaşayan bir kişinin mutlaka psikoloğa giderek bu durumun nedenini belirlemesi gerekmektedir. Geçirilen psikolojik travmalar depresyona neden olabilmektedir.

YAŞAM TARZINA BAĞLI UYKUSUZLUK

Kötü bir yaşam tarzına sahip olan inşalar, uykusuzluk sorununu sıkça yaşamaktadır. Gece uzun saatler boyunca bilgisayar başında olmak, vardiyalı çalışmak, geç saatlere kadar uyumak, belirli bir uyku saatine sahip olmamak, uykusuzluğun nedenleri arasında gösterilebilmektedir.

İLAÇ KULLANIMINA BAĞLI UYKUSUZLUK

Reçeteli ya da reçetesiz satılan birçok ilaç, uykusuzluk sorununa neden olmaktadır. İlaca bağlı uykusuzluk yaşamamak için kişilerin öncelikle bir doktora danışması ya da ilacın prospektüsünü okuması gerekmektedir. Uyumak için sürekli uyku ilacı kullanmak çok hatalı bir davranıştır. Bir süre sonra uyku bağımlılığı yaşanabilir ve uyku kalitesi tamamen bozulabilir.

KAFEİN TÜKETİMİNE BAĞLI UYKUSUZLUK

Kafeini çok tüketen kişilerde uykusuzluk problemi sıkça görülmektedir. Gün içerisinde fazla kafein alan kişilerde kalp çarpıntısı ve uykusuzluk görülecektir. Kafeine bağlı uykusuzluğun geçmesi için kola, çikolata, çay ve kahve gibi içeceklerin tüketimini azaltmak gerekmektedir.

ÇEVRESEL FAKTÖRLERE BAĞLI UYKUSUZLUK

Uykusuzluğun nedenlerinden birisi de çevresel faktörlerdir. Uykusuzluğa neden olan çevresel faktörler şu şekilde sıralanabilir;

·         Odada ışık olması

·         Havasız ortamda uyuma

·         Yatağın ya da yastığın rahat olmaması

·         Odayı bir başkasıyla paylaşmak

BESLENME BİÇİMİNE BAĞLI UYKUSUZLUK

Beslenme biçimine bağlı uykusuzluk problemi yaşayan kişilerin özellikle uyku öncesi çok fazla yemek yedikleri görülmektedir. Aşırı yağlı yemek yiyenler, hem midelerini uyarmakta hem de uykuya geçişi zorlaştırmaktadır. Özellikle baharatlı gıdalar ve kızartmalar, uykusuzluğa neden olan başlıca besinlerdir.

SAĞLIK SORUNLARINA BAĞLI UYKUSUZLUK

Yaşadıkları sağlık sorununa bağlı olarak da uykusuzluk problemi yaşayan kişiler bulunmaktadır. Tiroit, Alzheimer, Parkinson, eklem rahatsızlıkları, mide rahatsızlıkları ve beyin rahatsızlıkları, uykusuzluğun başlıca nedenleri arasındadır.

UYKUSUZLUK NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Uykusuzluğun tedavi edilmesi için öncelikle altta yatan nedenin belirlenmesi ve ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra uykusuzluğu önleyen bazı tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Uykusuzluk tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir;

·         Uyku davranışlarının değiştirilmesi

·         Uyku hijyeninin sağlanması

·         Uyku rutini oluşturma

·         Kafeini azaltma

·         Uyku öncesi diyeti

·         İlaç tedavisi

·         Terapi

 

UYKUSUZLUKTAN KURTULMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR?

Uykusuzluk problemi yaşayanların bu sorundan kurtulması için evde alabilecekleri bazı önlemler de bulunmaktadır. Evde uykusuzluk sorunundan kurtulma yöntemleri şu şekilde sıralanmaktadır;,

·         Loş ışık tercih edilmelidir

·         Odanın ses yalıtımı gözden geçirilebilir

·         Duvarlar uykuya yardımcı renklerde boyanabilir

·         Oda sadece uyumak için kullanılmalıdır

·         Oda sıcaklığını doğru ayarlamak gerekir

·         Yastık en az 2 yılda bir yenilenmelidir


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

60
567 Paylaşım, 60 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
32
Şaşkın
Başarısız Başarısız
113
Başarısız
Komik Komik
97
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
27
Helal Olsun!
lol lol
61
lol
Aşk Aşk
50
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
26
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
109
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir