Uyku Kaçıran Yöntemler, Etkili Uyku Kaçırma Yolları


70
694 Paylaşım, 70 points

Uyku, her insanın en sevdiği aktivitelerin başında gelmektedir. Vücudun dinlenmesi için uyumak şarttır. Ancak bazı özel durumlarda insanlar uyumamak için büyük çaba sarf etmektedir. Uyunmaması gereken durumlarda uykunun gelmesi ise en sinir bozucu durumdur. Bu yazımızda uyunmamak zorunda olan kişiler için uyku kaçıran yöntemler nelerdir, en etkili uyku kaçırma yöntemleri hakkında bilgi vereceğiz.

Uykusuzluk problemi çeken ve uyumak için çareler arayan insanlara karşılık sürekli uyku halinde olan ve gün içerisinde bir türlü kendisine gelemeyen insanlar da bulunmaktadır. Sürekli uyku halinde olmak, günlük işlerin daha ağır ve zor tamamlanması anlamına gelmektedir. İnsanlar uyuma isteğinden bir türlü vazgeçemedikleri için işlerine konsantre olmakta zorluk çekerler. Böyle durumlarda uykuyu açmak için çözüm yolları aranmaya başlayacaktır.UYKU AÇAN YİYECEK VE İÇECEKLER NELERDİR?

Uykusunu açmak isteyen bir kişinin tüketebileceği birçok yiyecek ve içecek bulunmaktadır. Bazı yiyecek ve içecekler, içerisinde buluna uyarıcı maddeler sayesinde insanların uyanık kalmasını sağlayacaktır. Uyku açan yiyecek ve içecekler şu şekilde sıralanabilir;

KAHVE İLE UYKU KAÇIRMA

En bilindik uyku kaçırma yöntemi, kahve içmektir. Kahve, içerisinde bulunan uyarıcı maddelerin fazla olmasından dolayı uyku hormonu üretimini geciktirmektedir. Yatmadan 3 saat önce kahve tüketmek, uyku hormonunun üretilmesini 40 dakika geciktirmektedir.  Kahve ile uyku kaçırma yöntemi ile uyunmaması gereken zamanlarda uyku kolaylıkla açılabilecektir.

SİYAH ÇAY İLE UYKU KAÇIRMA

Siyah çay tüketiminin de uyku kaçırma konusunda etkili olduğu bilinmektedir. Çay içerisinde bulunan kafein, uyku kaçırmak için kullanılabilmektedir. Ancak siyah çay içerisinde çok yüksek miktarda kafein bulunmamaktadır. Bu nedenle kafeine vücudu alışık olan kişilerde çay çok da etkili olmayacaktır. 1 bardak demli çak içen kişilerde çay içerisindeki kafein oranında uyanık kalmak mümkün olacaktır. Siyah çay ile uyku kaçırma, sadece vücudu kafeine alışık olmayanlar için geçerli olacaktır.

YEŞİL ÇAY İLE UYKU KAÇIRMA

Yeşil çay, çok fazla kafein içermemesine karşılık kişilere canlılık verme özelliği sayesinde uyku açabilmektedir. Zihin açma özelliğine sahip olan yeşil çay, uyumak istemeyenlere bu konuda yardımcı olacaktır. Yeşil çay ile uyku karcırma yöntemi için poşet değil demleme yeşil çay kullanmak gerekmektedir.

ELMA İLE UYKU KAÇIRMA

Elma, doğal uyku açıcı olarak bilinmektedir. İçerisinde yer alan früktozun uyku açma özelliği bulunmaktadır. Kafeinin verdiği etkiyi yine de yaratamayacak olan elma, uzun sürede sindirileceği için uzun süreli uyku kaçırma işlemini gerçekleştirebilmektedir. Elma ile uyku kaçırma yöntemini kullanarak da uyanık kalınabilmektedir.

ÇİKOLATA İLE UYKU KAÇIRMA

Çikolata, uyku açan besinler arasında yer almaktadır. Çikolata içerisinde de belirli miktarda kafein bulunmaktadır. Bunun yanı sıra çikolata içerisinde yer alan teobromin maddesi de uyarıcı etkiye sahiptir. Çikolata ile uyku kaçırma işleminde özellikle sıcak çikolata tüketimi çok etkili olacaktır.

MEYVE İLE UYKU KAÇIRMA

Kayısı, şeftali, erik ve kiraz gibi meyvelerin uyku açma özelliği bulunmaktadır. Meyve ile uyku kaçırma işlemi için bu tür meyveler tüketilebilmektedir. Meyveler, çay ve kahveye oranda 10 kat daha fazla uyku açma özelliğine sahiptir.

SÜT VE PORTAKAL SUYU İLE UYKU KAÇIRMA

15 dakika süre içerisinde 1 bardak süt ve 1 bardak portakal suyu tüketen kişilerde sindirim sistemi aktifleşeceği için uyku kaçmaktadır. Birbiri ile hiçbir alakası olmayan bu iki içecek, kısa aralıklarla tüketildiği zaman 3 – 4 saat kadar uyku açma özelliğine sahip olacaktır. Süt ve portakal suyu ile uyku kaçırma yöntemi, uzun süre uyanık kalmak isteyenler için oldukça etkilidir.

ENERJİ VEREN İÇECEKLER İLE UYKU KAÇIRMA

Uyku kaçırmak için en sık başvurulan yöntem, enerji içecekleridir. Vücuda verdiği enerji ile uykuyu açan bu tür içecekler sıkça kullanılmaktadır. Enerji veren içecekleri ile uyku kaçırma yöntemi için piyasada satılan enerji içecekleri ya da gazlı içecekler tüketilebilir.

VİTAMİN HAPLARI İLE UYKU KAÇIRMA

Vitamin hapları, içen kişide bulunan yorgunluk ve bitkinliği almaktadır. Enerjinin artmasını sağlayan vitamin hapları, uyku açma konusunda oldukça etkilidir. Vitamin hapları ile uyku kaçırma yöntemi için özellikle suya atıldığı zaman eriyen haplar tercih edilmelidir.

UYKU AÇMA YÖNTEMLERİ NEDİR?

Uyku açmak için başvurulabilecek bazı yöntemler vardır. Yapılabilecek ufak işlemler, uykunun kaçmasını sağlayarak kişilere enerji verecektir. Uyku açma yöntemleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Sakız çiğneyerek çene kaslarını aktif hale getirmek ve uykunun açılması mümkün olacaktır
 • Uyku en fazla havasız ve sıcak ortamlarda gelmektedir. Bol oksijenli ve soğuk ortamlar uyku açacaktır
 • Uyku açma için yüzü soğuk su ile belirli aralıklarla yıkamak gerekir
 • Ense bölgesine ve saç diplerine uygulanacak olan buz kompresi uykunun açılmasını sağlayacaktır
 • Aynı pozisyonda uzun süre oturmak uyku getirmektedir. Uykunun açılması için pozisyonun düzenli olarak değiştirilmesi gerekir
 • Uzanarak bir şeyler yapmak, kişinin uykusunu getirecektir. Uyumamak için işlerin oturur vaziyette yapılması gerekir
 • Işığı güçlü aydınlık ve ferah ortamlarda çalışmak uykuyu açacaktır
 • Hareketli müzik dinlemek, enerji yüklenmesini sağlar
 • 10 dakikalık bir yürüyüş ile 2 saat enerji depolanacaktır
 • Spor, dans ve merdiven çıkmak kan akışını hızlandırır ve uykuyu açar
 • Bulmaca çözmek, eğlenceli video izlemek vücuda enerji vereceği için uykuyu açacaktır
 • Kahkaha atmak, endorfin hormonu salgılatacağı için uykuyu açacaktır
 • Gün içerisinde 5 – 30 dakikalık kısa kestirmeler, uyanık kalma süresini artıracaktır
 • Akşam hafif yemek uykunun gelmesini geciktirir
 • Yatmadan önce enerji veren yiyecekler yemek, uykuyu açacaktır
 • Nefes egzersizleri enerji vererek uykuyu açacaktır
 • Bilgisayarda oyun oynamak uykuyu açacaktır
 • Soğuk ya da soğuğa yakın olan ılık su ile duş almak uykuyu açacaktır

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

70
694 Paylaşım, 70 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
87
Şaşkın
Başarısız Başarısız
59
Başarısız
Komik Komik
40
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
104
Helal Olsun!
lol lol
125
lol
Aşk Aşk
111
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
88
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir