Uyku Duası Nedir, Uyuyabilmek için Okunabilecek Dualar Hangileridir?


84
824 Paylaşım, 84 points

Uykusuzluk, insanların hayatını olumsuz yönde etkileyen ve oldukça rahatsız edici bir durumdur. Uykusuzluğun birçok farklı nedeni olabilir. Bir kişinin rahatça uykuya dalabilmesi için dualardan yardım almak mümkündür. Uykusuzluk problemi yaşayan kişilerin edebileceği en etkili dua, uyku duasıdır. Bu yazımızda uyku duası nedir, uyuyabilmek için okunacak dualar hangileridir sorularına cevap vereceğiz.

Uyku, canlıların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için gerekli temel bir ihtiyaçtır. Her bireyin günlük düzenli olarak uyuması ve uykusunu alarak kalkması gerekir. Uykusuzluk, kişinin günlük hayatını olumsuz etkiler. Uykusuzluk problemi çekenler, uykuya dalmakta zorlananlar, duaların da yardımı ile bu sıkıntılı durumdan kolaylıkla kurtulabilir.UYKU DUASI NEDİR?

Uyumakta güçlük çeken kişiler, uyku duasını okuyarak Allah’tan yardım isteyebilir. Uyku duası, huzursuzluğun geçmesine ve rahat bir şekilde uyumaya yardımcı olur. Kullar, uyku duasını okuyup Allah’tan yardım diler ve bu sayede rahatça uyuyacaklarına inanırlarsa, uykusuzluk problemini kolaylıkla atlayacaklardır.

Rivayetlere göre bir Müslüman uykusuzluk problemi yaşamamak için namaz kılar gibi abdest aldıktan sonra yatağa girmeli ve sağ tarafına yatmalıdır. Yattıktan sonra uyku duasını okuyan kişi, sorunsuz şekilde uykuya dalacaktır.

Uyku duasının okunuşu şu şekildedir;

Allahümme garabi’nnucumu vehadaeti’luyunu ve entelhayyu’l gayyumullezi la te’huzuhu sinetün vela nevmun ya hayyun ya gayyumu ihdileyli veenim ayneyya.

Uyku duasının Türkçe okunuşu şu şekildedir;

Allah’ım, yıldızlar battı, bütün gözler sükûne erdi, Sen ise kendisini uyuklama ve uyku tutmayan Hayy ve Kayyûm’sun! Ey Hayy ve Kayyûm olan Allah’ım, gecemi sükûna erdir ve gözlerimi uyut!

Uyku duası 2 okunuşu şu şekildedir;

Allahümme eslemtü nefsi ileyke veveccehtü vechi ileyke vefevveztü emri ileyke veelce’tu zehri ileyke. Rağbeten ve rahbeten ileyke. La melcae velamenca minke illa ileyke. Amentü bikitabikellezi enzelte venebiyyikellezi erselte.

Uyku duası 2 Türkçe anlamı şu şekildedir;

Ey Rabbim, bütün varlığımı sana teslîm ettim, işimin tasarrufunu sana havale ettim, yönelişim sanadır, korkum da ancak sendendir, senin azâbından kaçıp sığınılacak ancak yine senin rahmetindir. İndirdiğin kitabına ve gönderdiğin Resulüne îmân ettim ey Rabbim!” demektir. Bunları söyler de uyur, o gecede ölür isen fıtrat üzere ölmüş olursun. Uyumadan evvel bunlar son sözlerin olsun.

UYUMAK İÇİN OKUNABİLECEK DUALAR HANGİLERİDİR?

Uyku duasının dışında uyumak için okunabilecek çok sayıda farklı dua da bulunur. Dualar, insanlar için ilaçtır. Her derdin dermanı olacak bir dua yüce Allah tarafından gönderilmiştir. Kullara düşen tek görev, duaların amacını ve anlamını bilmek ve bol bol okumaktır.

Duaların kabul olması için gönülden gelerek okumak gerekir. Uyku duasında da durum aynıdır. Bir kişi gönlünden gelerek ve inanarak dua ederse, Allah onun huzurla ve kolaylıkla uyumasına yardımcı olacaktır. Dua okuyarak uykuyu çağırmak mümkündür.

Uyumak için okunabilecek dualar şu şekildedir;

NAMAZIN ARDINDAN 7 DEFA FATİHA SURESİ OKUMAK

Uykusuzluk problemi çeken kişiler, namaz kıldıktan sonra diz üstü çökerek 7 defa Fatiha suresini okumalıdır. Fatiha suresi, uykuya kolay dalmak için oldukça etkilidir. 7 defa Fatiha suresini okuyan kişi ardından şu şekilde dua etmelidir;

Allah’ım, gündüzü çalışma ve meşguliyet için mükemmel şekilde planlayan ve geceye de dinlenme ve rahatlık görevi yükleyen sonsuz hikmetine ve nihayetsiz ilmine müracaat ederek senden rahatlık ve dinlenme talep ediyorum. Ne olur, gözlerime sihirli iksirini dök ve beni uykunun kolları ile sarıp sarmala. Âmin.

UYKUSUZLUKTAN KURTULMAK İÇİN 7 DEFA İHLAS SURESİ OKUMAK

Uykusuzluk problemi yaşayan kişilerin okuyabileceği bir diğer dua ise İhlas suresidir. Uyumakta zorlanan kişi, yatmadan önce diz üstü çöküp 7 defa İhlas suresini okumalı ve ardından şu şekilde dua etmelidir;

Allah’ım, geceyi gündüze ve gündüzü geceye çeviren sonsuz ilmin, şüphesiz ki kullarına da rahatlık ve huzur vermeye kadirdir. Sana boyun eğen ve yüreğinde seni hisseden bir kul, her türlü musibetin ve sıkıntının çözümüne kavuşur. Sana itaat eden bir gönül, senden başkasına bel bağlamanın beyhudeliğini bilir. Bu bilginin hatırına ve sana itaat edip yönelen gönlümün masumiyetine istinaden senden tatlı ve güzel bir uyku istiyorum.

UYKU İSTEMEK İÇİN 3 KEZ İNŞİRAH OKUMAK

Uyku problemi yaşayan kişiler, bu sıkıntıdan kurtulmak için İnşirah suresini de okuyabilir. İnşirah suresi, uyku istemek için oldukça faydalı dualardan birisidir. Yatmadan önce 3 kere İnşirah suresini okuyan kişi ardından şu şekilde dua etmelidir;

Yürekleri inşirah ve sükunet ile dolduran ve sana iman eden kullarını her türlü nusretin ile muhafaza buyuran sırlı kudretine iltica ediyorum. Sen, gönüllerin sonsuz tabibi ve bütün kulların değişmez habibi olan Ezeli ve Ebedi Sultansın. Senin saltanatın hem kainatın her bucağında hem de mümin yüreklerin derununda hüküm sürer. Saltanatının ihtişamı ve kudretinin göz kamaştıran şaşaası hatırına gözlerime ve bedenime uykunun sıcaklığını nasip eyle. Amin.

21 KERE YA ŞAFİ ESMASI OKUMAK

Düzenli ve kaliteli bir uyku isteyenler, Ya Şafi Esması ile bu amaçlarına ulaşabilirler. Uykusuzluk sorunu çeken kişi, 21 defa Ya Şafi esmasını okuduktan sonra şu şekilde dua etmelidir;

Şifası her mustarip kulun yüreğine şifa olan ve dermanı en büyük dertleri kökünden kurutan şifalı merhametin ve merhametli şifanın sahibi sensin. Senin sırlı şifan, darda kalan her mahluka medet eder ve senin müessir dermanın her yaraya merhem sürer. Beni de sonsuz şifanın harika merhametinden mahrum bırakma ve gözümü kapattığımda beni şifalı merhametine mahzar kıl. Amin.

21 KERE YA KADİYE’L HACAT DUASINI OKUMAK

Uykusuzluk sorunu çeken kişiler, ihtiyaçların giderilmesi amacı ile okunan Ya Kadiye’l Hacat duasından da şifa bulabilir. Kolay uyumak ve uykusuz kalmamak isteyen kişi yatmadan önce 21 defa Ya Kadiye’l Hacat duasını okuduktan sonra şu şekilde dua etmelidir;

Allahım, sensin ihtiyaç sahiplerinin gözü kuşağı ve sensin darda kalanların dili dudağı. Sen, kulum bana yönelince ben kulumun eli, gören gözü ve işiten kuşağı olurum, buyurursun. İşte ben de içimdeki tüm safiyet ve masumiyet ile sana yöneliyor ve senin dergah-ı merhametine el açıp niyaz ediyorum. Ne olur, benim de gören gözüm ol ve bana uykumda tatlı rüyalar göster. Amin.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

84
824 Paylaşım, 84 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
13
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir