Usta Öğretici Nasıl Olunur, Ne Kadar Maaş Alır?


66
644 Paylaşım, 66 points

Ülkemizde faaliyet gösteren Sanat ve Meslek Edindirme Kursları sayesinde her yıl binlerce kişi usta öğretici olmaya hak kazanır. Usta öğretici olmak için belirli bir dalda gerekli eğitimleri almak ve başarılı olmak gerekmektedir. Bu yazımızda usta öğretici nasıl olunur, usta öğretici ne kadar maaş alır sorularına cevap vereceğiz.

USTA ÖĞRETİCİ NEDİR?

Günümüzde eğitim sadece okullarla sınırlı tutulmamaktadır. Belediyelere bağlı olarak açılan özel kurslar sayesinde binlerce kişiye meslek öğretilmektedir. Sanat ve Meslek Edindirme Kursları olarak bilinen bu kurslardan yararlanan öğrenciler, kursun tamamlanmasının ardından başarılı olmaları şartı ile usta öğreticilik yapabilirler.Usta öğretici, sanat ve meslek edindirme kurslarında görev yapan ve mesleki eğitim veren kişilerdir. Usta öğretici olmak için 4 yıllık üniversite mezunu olma şartı bulunmaz. Branşına göre lise mezunu hatta ilköğretim mezunu usta öğreticiler bile bulunmaktadır.

UTA ÖĞRETİCİ NASIL OLUNUR?

Usta öğretici olmak, seçilen branşa göre değişiklik gösterecektir. Bazı branşlarda ilköğretim mezunu olmak usta öğreticilik için yeterli görülürken, bazı branşlar için 4 yıllık fakülte ya da ön lisans mezunu olmak gerekmektedir. Usta öğretici nasıl olunur sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir; bir kişi, herhangi bir sanat ya da meslek dalında gerekli eğitimleri aldıktan sonra usta öğretici olma hakkına sahip olacaktır. usta öğretici olabilmek için merkez tarafından verilen “Usta Öğretici Belgesi” ne sahip olmak gerekir.

USTA ÖĞRETİCİ BELGESİ NASIL ALINIR?

Usta öğretici belgesi almak için öncelikle gerekli branşlardan birisinden eğitim almak gerekir. sanat ve meslek edindirme kurslarında oldukça fazla bölüm bulunur. Usta öğreticilik yapmak isteyen bir kişi, bu bölümlerden birisine kayıt yaptırdıktan sonra belirlenen süre içerisinde eğitim almak zorundadır.

Usta öğretici olmak isteyenler için devlet tarafından iki farklı kurs verilmektedir. Sanat ve Meslek Edindirme Kurs merkezleri şu şekildedir;

  • Halk Eğitim Merkezi
  • Meslek Eğitim Merkezi

Söz konusu merkezlerde eğitim alan kişiler, kademeli eğitim sistemi sayesinde temelden en yükseğe doğru çıkacaktır. Kursa acemi olarak başlayan bir kişi öncelikle çıraklık evresinden geçecektir. Çıraklığı olan kişilerin 1 günlük eğitim ile kalfalığa yükselmesi mümkündür. Tüm eğitimlerin sonrasında merkez tarafından yapılan sınava girilmesi gerekir. Sınavda belirlenmiş başarı puanının üzerinde alanlar, usta öğretici belgesi almaya hak kazanacaktır.

USTA ÖĞRETİCİ BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

Usta öğretici belgesi almaya hak kazanmış kişiler usta öğretici olarak görev yapmaya başlayabilirler. Ancak öncesinde gerekli başvuruları yapmak gerekir. Usta öğretici olarak görev yapılabilecek yerlerin başında Halk Eğitim Merkezleri gelmektedir. Türkiye’nin hemen her içinde en az bir şubeye sahip olan Halk Eğitim Merkezleri, her yıl binlerce usta öğreticiye iş fırsatı sunmaktadır.

Halk eğitim merkezlerinin her şubesinde en az 10 – 50 arası usta öğretici göre almaktadır. Bu kurum, usta öğretici alım ilanlarını resmi internet sitesi üzerinde yayınlar. Duyurunun ardından usta öğretici olmak isteyen kişi, internet üzerinden Online başvuru yapabilmektedir. Başvurunun ardından şartlara uygun olan usta öğreticiler açık kadro dahilinde göreve başlatılacaktır.

USTA ÖĞRETİCİ BAŞVURULARINDA SINAV YAPILIR MI?

Usta öğretici belgesine sahip olan kişiler, Halk Eğitim Merkezleri’ne usta öğretici olmak için başvuru yaptıktan sonra bir sınava girmek zorundadır. Sınavda başarılı olan kişilerle mülakat yapıldıktan sonra uygun olan adayların işe girişi sağlanır. Sınav sorularında genel kültür ağırlıklı olarak bulunmaktadır. Bazı branşlarda ise sınavlar genelde uygulamalı olarak gerçekleştirilmektedir.

USTA ÖĞRETİCİ NE KADAR MAAŞ ALIR?

Usta öğretici olmak için tüm sınavlardan geçen ve mesleğe hak kazanan kişiler, usta öğretici olarak Halk Eğitim Merkezlerinde göreve başlatılır. Usta öğretici olarak çalışan kişiler ortalama 3,500 TL maaş almaktadır. Bu maaş, usta öğreticilik yapılan bölüme göre değişiklik gösterebilmektedir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

66
644 Paylaşım, 66 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
84
Şaşkın
Başarısız Başarısız
48
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
84
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
108
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
84
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir