Unutulmaz Atari Oyunları, İşte 30 Efsane Atari Oyunu…


72
704 Paylaşım, 72 points

80 – 90 ‘ lı yılların vazgeçilmez eğlencesi kuşkusuz atari oyunlarıdır. En eğlenceli zamanların geçirildiği atari oyunları, o dönemin teknolojisi ile çocuklara verilebilecek tek keyifli oyundu. Günümüzde unutulmaya yüz tutmasına rağmen o dönem çocukları hala büyük bir heyecan ve özlemle atari oyunlarını hatırlar. Bu yazımızda Unutulmaz Atari Oyunları hakkında bilgi vereceğiz.

UNUTULMAZ ATARİ OYUNLARI, İŞTE 30 EFSANE ATARİ OYUNU…

Unutulmayan atari oyunları şu şekilde sıralanır; • Süper Mario
 • Contra
 • Bomberman
 • Battle City (Tank 90)
 • Duck Hunt
 • Pac – Man
 • FC Road Fighter
 • Donkey Kong
 • Tetris
 • Elevator Action
 • Fc Galaxian
 • Aladdin
 • Mortal Kombat
 • Magic Jewelry
 • Pole Position
 • Pitfall
 • Combat
 • River Raid
 • T.
 • Olympic Games
 • Brick City: Tank
 • Street Fighter
 • Street Hoop
 • Freeway
 • Lode Runner
 • Tennis
 • Kick Off

SUPER MARİO OYUNU NASIL OYNANIR?

Atari dünyasının en sevilen ve en popüler oyunlarından birisi olan Super Mario, seri oyunlardan birisidir. Kaçırılan prensesi kurtarmak için mücadele veren Süper Mario’ya yardım edilen oyunda tüm engellerden kaçmak ve altınları toplamak için oldukça zorlu bir mücadele vermek gerekmektedir.

CONTRA OYUNU NASIL OYNANIR?

Geçmiş yılların Counter – Strike oyunu olarak nitelendirilen Contra, komando olan oyun karakterinin kontrol edilmesi ve düşmanları öldürerek yeni silahlar alma temeline dayanmaktadır. Bu oyun iki karakter kullanılarak iki kişilik şekilde de oynanabilir.

BOMBERMAN OYUNU NASIL OYNANIR?

Tuğlalarla kaplı bir oyun ekranında bomba yerleştirme ve tuğlaları kırma mantığı ile oynanan Bomberman,  bölümleri geçildikçe zorlaşan ve ekstra canavarların, hayaletlerin ve özelliklerin devreye girdiği oldukça eğlenceli oyunlardan birisidir.

BATTLE CİTY (TANK 90) OYUNU NASIL OYNANIR?

Battle City ya da bir diğer adı ile Tank 90, ekranın altında bulunan kartal şeklindeki üst bölgesine gitmek için düşman tanklarla savaşmak zorunda kalan bir tankın mücadelesidir. Oyuncu, kontrol ettiği tank ile tüm engelleri aşıp üsse gitmeye çalışacaktır.

DUCK HUNT OYUNU NEDİR?

Duck Hunt oyunu, atariye özel silah başlanması ile oynanan oldukça farklı bir oyundur. Silahla ekrana ateş eden oyuncu, havalanan çalıların arasından çıkan ördekleri hedef alıp vurmak zorundadır. Vurulan ördekler ekranda yer alan köpek tarafından toplanır.

PAC – MAN OYUNU NASIL OYNANIR?

Kısa bir süre öncesine kadar popülerliğini korumayı başaran Pac – Man, labirentler arasında yemleri toplarken canavarlardan da kaçmak zorunda olan karakterin kontrol edilmesi şeklinde oynanır. Günümüzde de ilgi gören Pac –Man, yenilenmiş hali ile hala oynanmaktadır.

FC ROAD FİGHTER NASIL OYNANIR?

Araba yarışı tarzında bir oyun olarak bilinen FC Road Fighter,  kırmızı araba ile kenarlara ve diğer araçlara çarpmadan aracın benzini bitene kadar en uzun mesafede gitmeye çalışılan bir oyundur.

DONKEY KONG OYUNU NASIL OYNANIR?

Donkey Kong oyununda dev goril tarafından kaçırılmış olan prensesi kurtarmak için Mario karakterine yardım etmek gerekmektedir. mario karakteri yönlendirilerek zorlu engeller aşılmalı ve prensese ulaşılmalıdır.

TETRİS OYUNU NASIL OYNANIR?

Oynayanlara adeta bağımlılık yapan Tetris oyunu, farklı şekillerdeki blokların doğru yerleştirilerek üst üste birikmiş olan satırların yok edilmesi amacı ile oynanır. Tetris günümüzde de ilgi gören ve zevkle oynanan oyunlar arasındadır.

ELEVATOR ACTİON OYUNU NASIL OYNANIR?

Elevator Action oyununda bir bina içerisindeki farklı kapıların arkasına gizlenmiş olan belgeleri ajanlara yakalanmadan toplamak gerekir. Bu oyunda çok dikkatli hareket etmek ve tüm belgeleri toplamak gerekmektedir.

FC GALAXİAN OYUNU NASIL OYNANIR?

FC Galaxian oyununda üst üste sıralanmış olan uzay gemileri ile savaşmak gerekir. Karşıda duran gemilerden bazıları, oyuncuya ait savaş gemisini vurmak için aşağıya doğru gelecektir. Oyuncu, hem tüm savaş gemilerini yok etmek hem de kendisine zarar vermek isteyen gemilerden kaçmak zorundadır.

ALADDİN OYUNU NASIL OYNANIR?

Aladdin oyununda sihirli lambasını kaybeden Aladdin isimli karaktere yardımcı olunur. Oyuncu, kontrol ettiği karakteri tüm karşılaştığı engellerden kurtararak lambasına kavuşturmak için mücadele etmelidir.

MORTAL KOMBAT OYUNU NASIL OYNANIR?

Mortal Kombat oyunu atari döneminin en popüler dövüş oyunlarından birisidir. Stres attıran oyunlardan birisidir. Birbirinden farklı yeteneklere sahip dövüşçüler arasından seçim yaparak dövüş turnuvasının kazananı olmak için mücadele verilir.

MAGİC JEWELRY OYUNU NASIL OYNANIR?

Tetris benzeri bir oyun olan Magic Jewelry, üstten farklı renk ve desende gelen nesnelerle yatay, dikey ya da çapraz olarak an az üçerli eşleştirme yapmak ve nesneleri yok etmek şeklinde oynanır. Bu oyun, özellikle müzikleri ile dönemin en iyi atari oyunlarından birisi olmayı başarmıştır.

POLE POSİTİON OYUNU NASIL OYNANIR?

Pole Position, yarış oyunları arasında yer alan ve büyük ilgi gören atari oyunlarından birisidir. 1982 yılında Namco tarafından hazırlanan bu oyunda Formula araçları ile mücadele edilmektedir.

PİTFALL OYUNU NASIL OYNANIR?

Pitfall oyunu, Activision şirketi tarafından hazırlanmış ilk platform oyunlarından birisidir. ormanda engellerin aşılması ile ilerleme sağlanan oyunun Türkçe çevirisinde çok fazla tuzak yer almaktadır.

COMBAT OYUNU NASIL OYNANIR?

Combat oyunu, 1977 yılında atari oyunu olarak oynanmaya başlamış bir savaş oyunudur. Oyuncunun bir tankı yönettiği bu oyunda karşı taraftaki düşman tankı yok etmek ve ondan gelen bombalardan kaçma için mücadele edilir.

RİVER RAİD OYUNU NASIL OYNANIR?

En zevkli uçuş oyunu olarak bilinen River Raid oyunu, hafızalara yer etmiş oyunlardan birisidir. Bir savaş uçağının kontrol edildiği oyunda oyuncu karşısına çıkan helikopter ve jetleri vurarak ilerlemek zorundadır.

GALAXİAN OYUNU NASIL OYNANIR?

Namco oyunlarından birisi olan Galaxian oyununda karşıdan gelen düşmanlara karşı oyuncu gemisini doğru kontrol etmek ve ateş ederek düşmanlarını yok etmek zorundadır.

OLYMPİC GAMES OYUNU NASIL OYNANIR?

Atari oyunları arasında en ilgi çekicilerden birisi olan Olympic Games, birçok olimpiyat oyununu bünyesinde barındıran oyunlardan birisidir. Oyun içinde istenilen olimpiyat sporu dalında mücadele etmek mümkün olacaktır.

 BRİCK CİTY: TANK OYUNU NASIL OYNANIR?

Brick City: Tank oyunu, savaş oyunundan hoşlananlar için oldukça eğlenceli atari oyunlarından birisidir. 1982 Tank Taburu oyununun devamı niteliğinde hazırlanmış olan bu oyunda düşman tanklarla ve engellerle mücadele etmek gerekir.

STREET FİGHTER OYUNU NASIL OYNANIR?

1987 yılında piyasaya sürüldüğü zaman geniş bir kitle tarafından oynanan Street Fighter, en popüler dövüş oyunlarından birisidir. Dünyanın çeşitli ülkelerinde ün yapmış olan dövüşçülerin bir araya getirildiği bu oyunda her oyuncunun nasıl dövüşçü olduğu hikayesi de anlatılmaktadır.

STREET HOOP OYUNU NASIL OYNANIR?

Sokak basketbolu sevenler için hazırlanmış olan Street Hoop, farklı takımlardan oluşan basketbol dünyasında verilen mücadelenin oyunudur.

FREEWAY OYUNU NASIL OYNANIR?

Kalabalık bir otoyolda verilen mücadelenin anlatıldığı Freeway oyununda, oyuncu karakterini kalabalık yoldaki araçlar arasından karşıya geçirmek için çaba gösterecektir.

LODE RUNNER OYUNU NASIL OYNANIR?

Lode Runner oyunu, engeller ve karşısına çıkan düşmanlar ile baş etmek zorunda kalan bir karakterin altın toplayarak oyun seviyelerini ilerlemesi temeline dayanmaktadır.

TENNİS OYUNU NASIL OYNANIR?

Tenis oyunundan hoşlanan atari tutkunları için hazırlanmış olan Tennis, birbirinden heyecanlı maçların yapıldığı bir spor oyunu olarak bilinmektedir.

KİCK OFF OYUNU NASIL OYNANIR?

Futbol tutkunu oyuncular için hazırlanmış olan Kick Off, atari oyuncularına eğlenceli bir futbol turnuvası sunmaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

72
704 Paylaşım, 72 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
84
Şaşkın
Başarısız Başarısız
48
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
84
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
108
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
84
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
49
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir