Üniversite Öğrencilerine Maddi Destek Veren Kurum ve Kuruluşlar Hangileridir?


96
934 Paylaşım, 96 points

Üniversite, birçok öğrenci için oldukça masraflı bir süreçtir. Özellikle maddi durumu yetersiz olan aileler için üniversite öğrencilerine maddi destek sağlanmaktadır. Üniversite öğrencilerine verilen maddi destek, bazı kurum ve kuruluşlar tarafından karşılanır. Bu yazımızda Üniversite Öğrencilerine Maddi Destek Veren Kurum ve Kuruluşlar Hangileridir sorusuna cevap vereceğiz.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE MADDİ DESTEK VEREN KURUM VE KURULUŞLAR HANGİLERİDİR?

Üniversite öğrencilerine pek çok sivil toplum kuruluşu, vakıf ve şirket tarafından burs verilmektedir. Öğrenim hayatlarını rahat sürdürmeleri adına verilen bu burslar 9 – 12 ay arasında değişen sürelerle devam eder. Kurum ve kuruluşlar tarafından verilen maddi destek 250 – 500 TL arasında değişiklik gösterir.Üniversite Öğrencilerine Maddi Destek Veren Kurum ve Kuruluşlar şu şekilde sıralanır;

 • İstanbul Sanayi Odası Vakfı
 • İstanbul Ticaret Odası
 • Sosyal Yardım Vakfı
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü
 • Vehbi Koç Vakfı
 • Sabancı Vakfı
 • Türk Eğitim Vakfı
 • Mehmet Zorlu Vakfı
 • Toplum Gönüllüleri Vakfı
 • Tekfen Vakfı
 • TÜBİTAK

İSTANBUL SANAYİ ODASI VAKFI ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİ DESTEĞİ NEDİR?

İstanbul Sanayi Odası Vakfı üniversite öğrenci desteği, sadece İstanbul  – Kocaeli – Tekirdağ illerinde okuyan öğrencilere yönelik verilir. Eylül ayı içerisinde başvuruları gerçekleştirilen öğrenci desteği 450 TL olarak belirlenmiştir. Her yıl Eylül ayında verilecek burs oranında değişiklik olup olmayacağı vakıf tarafından açıklanır.

İstanbul Sanayi Odası Vakfı Üniversite Öğrenci Desteği Başvurusu İçin TIKLAYIN

İSTANBUL TİCARET ODASI ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİ DESTEĞİ NEDİR?

İstanbul Ticaret Odası Vakfı Üniversite Öğrenci desteği, İstanbul Devlet Üniversitesi lisans öğrencilerine ve ÖSYM taraşından %100 bursla vakıf üniversitesine alınmış öğrencilere verilmektedir. Geçtiğimiz yıllarda 665 TL olarak verilen burs, 9 ay süreyle ödenmektedir.

İstanbul Ticaret Odası Üniversite Öğrenci Desteği Başvurusu İçin TIKLAYIN

SOSYAL YARDIM VAKFI ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİ DESTEĞİ NEDİR?

Sosyal Yardım Vakfı üniversite öğrenci desteği, Ağustos – Eylül ayları arasında başvuru almaktadır. Bu vakıf sadece tıp, eczacılık, hemşirelik, diş hekimliği ve sağlık bilimleri fakültelerinde okuyan öğrencilere yönelik verilmektedir. Vakıf borcu 400 TL olarak belirlenmiştir.

Sosyal Yardım Vakfı Üniversite Öğrenci Desteği Başvurusu için TIKLAYIN

VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİ DESTEĞİ NEDİR?

Vakıflar Genel Müdürlüğü Üniversite öğrenci Desteği, Eylül – Ekim ayları arasında başvuru kabul etmektedir. 8 ay boyunca öğrencilere ödeme yapan kurum, aylık 250 TL vermektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü anne ve babası hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz olan öğrencilere yöneliktir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Üniversite Öğrenci Desteği Başvurusu için TIKLAYIN

VEHBİ KOÇ VAKFI ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİ DESTEĞİ NEDİR?

Vehbi Koç Vakfı Üniversite Öğrenci Desteği, Eylül ayı içerisinde başvuru kabul etmektedir. 10 ay süre ile burs veren vakıf, 625 TL aylık ödeme yapmaktadır. Bu miktar her sene Eylül ayında belirlenir. Vehbi Koç vakfından burs almak için devlet üniversitelerinde okumak yeterlidir.

Vehbi Koç Vakfı Üniversite öğrenci Desteği Başvurusu için TIKLAYIN

SABANCI VAKFI ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİ DESTEĞİ NEDİR?

Sabancı Vakfı Üniversite Öğrenci Desteği, üniversiteden başlayıp mezuniyete kadar devam etmektedir. Her yıl Eylül ayında başvurusu gerçekleştirilen burstan Ankara, Boğaziçi, Çukurova, Dokuz Eylül, Ege, Gazi, Hacettepe, İstanbul, İstanbul – Cerrahpaşa, İTÜ, Marmara, ODTÜ ve Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencisi olmak gerekir.  Vakıf, burs alan öğrencilere aylık 600 TL ödeme yapmaktadır.

TÜRK EĞİTİM VAKFI ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİ DESTEĞİ NEDİR?

Türk Eğitim Vakfı Üniversite Öğrenci Desteği, 2 farklı burs sunmaktadır. Bu burslardan birincisi maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere verilir. İlk burs aylık 700 TL olarak belirlenmiştir. İkinci burs ise üniversite sınavında ilk 5 bine girmiş olan öğrencilere yönelik verilir. Bu burs aylık 1,400 TL olmak üzere 9 ay boyunca verilmektedir.

Türk Eğitim Vakfı Üniversite Öğrenci Desteği Başvurusu için TIKLAYIN

MEHMET ZORLU VAKFI ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİ DESTEĞİ NEDİR?

Mehmet Zorlu Vakfı Üniversite Öğrenci Desteği, sadece İktisadi ve İdari Bilimler fakültesinde mühendislik, hukuk, endüstriyel tasarım, matematik, fizik ve kimya bölümlerinde okuyan öğrencilere yönelik verilir. Başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere yönelik olan bu ödeme, üniversitelerin burs ofislerinden gerçekleştirilir ve 9 ay boyunca ödenir.

Mehmet Zorlu Vakfı Üniversite Öğrenci Desteği Başvurusu için TIKLAYIN

TOPLUM GÖNÜLLÜLERİ VAKFI ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİ DESTEĞİ NEDİR?

Toplum Gönüllüleri Vakfı Üniversite Öğrenci Desteği, Eylül – Ekim ayında başvuru kabul etmektedir. Aylık olarak 250 – 500 TL arasında burs ödemesi yapan vakıf, 10 ay süreyle burs vermektedir. Bu burstan yararlanmak isteyen öğrencilerin haftada en az 4 saat, ayda en az 16 saat Toplum Gönüllüleri Vakfı bünyesindeki etkinliklere katılmak zorundadır.

Toplum Gönüllüleri Vakfı Üniversite Öğrenci Desteği Başvurusu için TIKLAYIN

TEKFEN VAKFI ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİ DESTEĞİ NEDİR?

Tekfen Vakfı Üniversite Öğrenci Desteği, Eylül ayı içerisinde başvuru kabul etmektedir. Online başvuru yapılan vakıftan başarılı ve maddi ihtiyacı olan öğrenciler yararlanabilir. Burs hakkı kazanan öğrencilere Kasım ve Mayıs aylarında ödeme yapılmaktadır. İlk aya özel aylık burs miktarının iki katı kadar ödeme yapılır. Aylık burs ödemesi 650 TL olarak belirlenmiştir.

Tekfen Vakfı Üniversite Öğrenci Desteği Başvurusu için TIKLAYIN

TÜBİTAK ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİ DESTEĞİ NEDİR?

TÜBİTAK Üniversite Öğrenci Desteği, üniversite sınavından belli bir oranın üzerinde başarı elde edenlere yönelik verilmektedir. Başvurular TÜBİTAK’ın web sitesi üzerinden yapılmaktadır. başvuru yapan öğrencilerin başarı durumları incelendikten sonra aylık 750 – 2 bin TL arası burs verilecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

96
934 Paylaşım, 96 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
36
Şaşkın
Başarısız Başarısız
120
Başarısız
Komik Komik
108
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
39
Helal Olsun!
lol lol
73
lol
Aşk Aşk
61
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
37
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
124
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir