Umre İbadeti Önemi Nedir, Neden Yapılır?


57
564 Paylaşım, 57 points

Umre kelime olarak ziyaret anlamındadır. Dini olarak ise belirli bir zamana bağlı olmadan Kabe’ye giderek tavaf etmek, Safa ve Merve arasında sa’y yapmak ve traş olarak ihramdan çıkmak üzerine yapılan bir ibadet türüdür. Her Müslümanın imkanları dahilinde ömründe bir kere umreye gitmesi sünnettir. Bu yazımızda umre neden yapılır sorusuna cevap verirken, umrenin önemi hakkında da bilgi vereceğiz.

UMRE NEDİR?

Umre, hac ibadetinin dışında istenildiği zaman kutsal topraklara yapılan ziyarettir. Her Müslümanın ömründe bir defa mutlaka umreye gitmesi gerekir. Umreye gidenlerin Arafat ve Müzdelife vakfesi, kurban kesme zorunluluğu ve şeytan taşlama görevleri bulunmaz. Umre, küçük hac olarak da nitelendirilir.Umre yapmanın iki farzı vardır. Umrenin farzları şu şekilde sıralanır;

  • İhram
  • Tavaf

İhram şart olarak bilinirken tavaf rükündür. Umrenin vacipleri ise sa’y ve traş olduktan sonra ihramdan çıkmaktır.

UMRE NASIL YAPILIR?

Umrenin belli başlı aşamaları vardır. Bu aşamaların hepsinin sırası ile tamamlanması gereklidir. Umrenin aşamaları şu şekildedir;

İHRAMA GİRMEK

Umreye giden Müslümanlar ihrama girerken öncelikle niyet ve telbiye ile giriş yapar. Erkekler iki parça beyaz örtüye bürünür ve ayaklarına terlik giyerler. İhram, sadece umre için giyilen kıyafettir. Umre dışında Müslümanlar normal kıyafetleri ile dolaşabilirler.

KABEYİ TAVAF ETMEK

İhrama bürünen Müslümanlar Kabe’ yi tavafa başlar. Bu tavaf için Hacer – i Esved köşesinden başlanır ve Kabe’ nin etrafı yedi defa dönülür. Umre ibadetinin dışında da Kabe’yi tavaf etmek mümkündür. Tavafın tamamlanmasının ardından iki rekat tavaf namazı kılınır.

SAFA VE MERVE ARASINDA SAY YAPMAK

Tavafın tamamlanmasının ardından Safa ve Merve arasında say aşamasına gelinir. Bu ibadet için Safa tepesinden başlayarak Merve tepesine kadar dört kere gidiş, üç kere dönüş yapmak gerekir.

UMRE NE ZAMAN YAPILIR?

Umrenin yapılabilmesi için herhangi bir zaman dilimi bulunmaz. Müslümanlar hac görevi için belirlenmiş zaman aralıklarında ibadetlerini gerçekleştirmek zorundadır. Ancak umre için böyle bir zorunluluk bulunmaz. Kurban bayramında teşrik tekbirinin getirildiği 5 gün boyunca umre yapılamaz. Bunun dışında kalan tüm zamanlarda umre ibadeti gerçekleştirilebilir.

Kurban bayramında 4. Günü güneş batana kadar umre yapmak mekruh olarak bilinir. Bu günler hac ibadetinin yapılması için ayrılmıştır. Şafii, Maliki ve Hanbeli mezheplerine göre hac niyeti ile gitmeyenler, kurban bayramında da umre ziyaretini yapabilirler.

Umrenin yapılması için Ramazan ayının beklenmesi çok daha faziletlidir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed, umre için ramazan ayını seçenlerin hacca gitmiş gibi sevap alacağını belirtmiştir.

UMRE İBADETİNİN ÖNEMİ NEDİR?

Umre, Müslümanlar için önemli ibadetlerden birisidir. Müslümanların ömründe bir defa mutlaka umre yapması gerekir. Hanefi ve Maliki mezheplerine göre umreye gitmek müekked sünnet, Şafii ve Hanbeli mezheplerine göre ise farzdır.

Hangi mezhepte olursa olsun umre görevinin başlandıktan sonra yarım bırakılmaması ve tamamlanması oldukça önemlidir.

UMRENİN FAZİLETLERİ NELERDİR?

Umreye gitmenin çok sayıda fazileti bulunur. Umrenin faziletleri şu şekilde sıralanır;

  • Umreye giden Müslümanlar, Allah’ın verdiği her türlü nimete, sağlığa ve mal zenginliğine şükür etmiş olur.
  • Umre, günahların af olması için önemli bir vesiledir.
  • Umreye giden her Müslümanın ayrım yapılmaksızın beyaz ihram giymesi gerekir. bunun amacı insanların eşit olduğunu göstermektir.
  • Umre, Müslümanlar arasına yakınlaşma, kaynaşma, birlik ve beraberli sağlaması yönünden İslam dini için oldukça önemli ibadetlerden birisi olarak görülür.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

57
564 Paylaşım, 57 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
109
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir