TüvTürk 2020 Zamlı Araç Muayene Fiyat Listesi


65
618 Paylaşım, 65 points

Araç sahiplerinin büyük bir merakla bekledikleri TüvTürk 2020 araç muayene fiyat listesi açıklandı. Yeni yılın ilk günlerinde yapılan açıklama ile araç muayene ücretlerinin ne kadar zamlandığı belli oldu. Bu yazımızda TüvTürk 2020 Zamlı Araç Muayene Fiyat Listesi hakkında bilgi vereceğiz.

Karayolu Taşıma kanunu ve Karayolu Trafik Kanunu kapsamında belirlenmiş olan yönetmelikte yeni düzenlemeler yapıldı. Düzenlemeler kapsamında belge, ceza ve araç muayene ücretlerinde yenilikler yapıldı. Araç sahiplerinin en merak ettiği ücret ise TüvTürk araç muayene fiyatları oldu.TÜVTÜRK 2020 ZAMLI ARAÇ MUAYENE FİYATLARI NE OLDU?

2020 yılına girdiğimiz şu ilk günlerde araç sahiplerinin heyecanla bekledikleri TüvTürk araç muayene yeni yıl zamları açıklandı. 1 Ocak 2020 tarihi itibari ile geçerli olacak zamlar kapsamında araç muayene işlemine de zam yapıldığı belirlendi.

TüvTürk 2020 Zamlı Araç Muayene Fiyat Listesi şu şekilde;

  • TüvTürk Otobüs, kamyon, çekici ve tanker muayene ücreti: 377,60 TL’den 462,56 TL’ye yükseldi.
  • TüvTürk otomobil, minibüs, kamyonet, özel taşıt, römork ve yarı römork muayene ücreti: 279,66 TL’den 342,2 TL’ye yükseldi.
  • TüvTürk traktör, motosiklet ve motorlu bisiklet muayene ücreti: 142,78 TL’den 174,64 TL’ ye yükseldi.

KATEGORİLERE GİRMEYEN ARAÇLARIN TÜVTÜRK 2020 MUAYENE ÜCRETLERİ NASIL BELİRLENİR?

Yukarıda saydığımız kategorilerden birisine dahil olmayan bir araca sahip olan sürücüler farklı bir ödeme sistemine tabi tutulacaktır. Kategorilere girmeyen araçların TüvTürk 2020 muayene ücretleri tamamen T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından belirlenir. Bu tür araçların ödeyecekleri ücreti bakanlık belirledikten sonra muayene sonrası TüvTürk tarafından bu belirlenmiş ücret talep edilecektir.

TÜVTÜRK 2020 ARAÇ MUAYENE ÜCRETİ NASIL ÖDENİR?

TüvTürk 2020 yeni yıl araç muayene ücretlerinin belli olmasının ardından birçok araç sahibinin aklına ödeme şekli ile ilgili sorular gelmeye başladı. TüvTürk üzerinden araç muayenesi yaptırmak zorunda olan sürücüler, ödemeyi nasıl yapabileceklerini merak etmeye başladı.

TüvTürk 2020 araç muayene ücreti nasıl ödenir sorusuna şu şekilde cevap vermek mümkün; TüvTürk üzerinden araç muayenesi yaptırmak isteyen sürücüler, araç türlerine göre belirlenmiş 2020 zamlı araç muayene ücretini sadece nakit olarak yapabilecekler. TüvTürk araç muayene merkezlerinde kredi kartı ya da banka kartı ile ödemeler geçerli değildir. Bu nedenle araç muayenesine gidecek olan sürücülerin ücreti mutlaka nakit olarak hazırlaması doğru olacaktır.

MUAYENE SÜRESİ GEÇMİŞ ARAÇLARIN TÜVTÜRK 2020 MUAYENE ÜCRETİ NEKADAR OLACAK?

TüvTürk 2020 Zamlı Araç Muayene Fiyatlarının belirlenmesiyle birlikte muayene süresi geçmiş olan araçların da ne kadar ücret ödemesi gerektiği hakkında açıklama geldi. Muayene süresi geçmiş araçların TüvTürk 2020 muayene ücretleri, geciktirdikleri her ay için 2020 yılı belirlenmiş muayene ücretinin %5’i kadar fazladan ödeme şeklinde gerçekleştirilecektir.

Bu kapsamda bir ay muayenesi gecikmiş olan araç sahibi, 2020 yılı Tüvtürk araç muayene ücretinin %5’i kadar daha fazla ödeme yapmak zorundadır. Bu ücret her ay gecikmesinde %5 olacak şekilde ücretin üzerine eklenir.

TÜVTÜRK 2020 MUAYENESİ ONAYLANMAYAN ARAÇLARDAN NE KADAR ÜCRET ALINIR?

TüvTürk araç muayenesine gelen ve muayene raporuna göre “Ağır kusurlu” ya da “Emniyetsiz” olarak nitelendirilen araçların muayeneleri onaylanmaz. Bu araçların belirlenmiş hataları düzelterek tekrar muayeneye gelmeleri gerekir. TüvTürk muayenesi onaylanmayan araçların muayene tekrarının yapılacağı merkezler şu şekildedir;

  • İlk muayenenin yapıldığı TüvTürk istasyonu
  • Aynı ilde bulunan bir başka TüvTürk istasyonu
  • Gezici TüvTürk muayene istasyonları
  • Gezici traktör TüvTürk muayene istasyonları

Muayene tekrarı kararı verilmiş olan araçların bir aylık süre içerisinde hatalarını düzelterek tekrar araç muayenesine gelmesi gerekir. TüvTürk 2020 muayenesi onaylanmayan araçlardan ne kadar ücret alınır sorusunun cevabı şöyledir; araç muayene tekrarı için herhangi bir ücret talep edilmez. Ancak bir aylık sürenin geçmesine rağmen muayene tekrarına gelmemiş olan araçlardan tam muayene ücreti tahsil edilecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

65
618 Paylaşım, 65 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
123
Şaşkın
Başarısız Başarısız
84
Başarısız
Komik Komik
73
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
121
Helal Olsun!
lol lol
37
lol
Aşk Aşk
24
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
121
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
85
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir