Türkiye’de Mutlaka Görülmesi Gereken 15 Tarihi Yer


67
654 Paylaşım, 67 points

Ülkemiz hemen her köşesi ile adeta bir cennettir. Gezilmesi gereken çok fazla yeri bulunur. Her şehrinde farklı bir hikaye, yaşanmışlık bulunan Türkiye’de herkesin en az 1 defa görmesi gereken yerler bulunmaktadır. Bu yazımızda Türkiye’de Mutlaka Görülmesi Gereken 15 Tarihi Yer hakkında bilgi vereceğiz.

TÜRKİYE’DE MUTLAKA GÖRÜLMESİ GEREKEN 15 TARİHİ YER NERESİDİR?

Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken 15 tarihi yer şu şekilde sıralanabilir; 1. İstanbul – Adalar
 2. İstanbul – Poyrazköy
 3. İstanbul – Anadolu Kavağı
 4. Çanakkale – Gelibolu
 5. Bursa – Uludağ
 6. Bursa – Cumalıkızık
 7. Bartın – Amasra
 8. Karabük – Safranbolu
 9. Nevşehir – Kapadokya
 10. Çorum – Alacahöyük
 11. Adıyaman – Nemrut
 12. İzmir – Şirince
 13. İzmir – Efes
 14. Denizli – Pamukkale
 15. Muğla – Ölüdeniz

TÜRKİYE’DE MUTLAKA GÖRÜLMESİ GEREKEN İSTANBUL – ADALAR

Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken İstanbul – Adalar, 9 adadan oluşan oldukça tarihi bir yerdir. İstanbul Adalar olarak bilinen adalar şu şekildedir;

 • Büyükada
 • Heybeliada
 • Burgazada
 • Kınalıada
 • Sedefadası
 • Sivriada
 • Yassıada
 • Kaşık adası
 • Tavşan adası

Adalar, 1846 yılından bu yana vapur seferleri ile ziyaret edilmektedir. Günümüzde Kabataş, Kadıköy ve Bostancı’dan vapur seferleri düzenlenmektedir.

TÜRKİYE’DE MUTLAKA GÖRÜLMESİ GEREKEN İSTANBUL – POYRAZKÖY

Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken İstanbul – Poyrazköy, görülmesi gereken tarihi yerlerden birisidir. Poyrazköy’de ilk yaşayanların Cenevizliler olduğu tahmin edilir. Bizanslıların yerleştiği bu bölge daha sonra Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetine geçmiştir. Trabzon ve Rize’den getirilen insanların yerleştirildiği Poyrazköy, günümüzde de tipik bir Karadeniz köyü olarak bilinmektedir.

TÜRKİYE’DE MUTLAKA GÖRÜLMESİ GEREKEN İSTANBUL – ANADOLU KAVAĞI  

Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken İstanbul – Anadolu Kavağı, İstanbul Boğazı’nın Karadeniz’den giriş kapısı olarak nitelendirilir. Nostaljik bir balıkçı köyü özelliğine sahiptir. Hem karadan hem de denizden ulaşım mümkündür. Özellikle sonbahar aylarında gezmek için en doğru adreslerden birisidir.

TÜRKİYE’DE MUTLAKA GÖRÜLMESİ GEREKEN ÇANAKKALE – GELİBOLU

Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken Çanakkale – Gelibolu, manevi değeri oldukça yüksek tarihi yerlerden birisidir. Birinci Dünya Savaşı, Çanakkale Deniz ve Kara Muharebeleri burada yapılmıştır. Büyük şehirlerin gürültüsünden uzakta ve deniz kenarında yaşamak isteyenler için en doğru seçeneklerden birisidir. Doğal güzellikleri ile ünlü olan Gelibolu, savaş eserlerinin bolca yer aldığı bölge olmasından dolayı tarihi milli park olarak koruma alanı içerisine alınmıştır.

TÜRKİYE’DE MUTLAKA GÖRÜLMESİ GEREKEN BURSA – ULUDAĞ

Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken bursa – Uludağ, ülkemizin en büyük kış ve doğal sporlarının merkezi olarak bilinir. Marmara Bölgesi’nin en yüksek dağıdır. Türkiye’nin en büyük kayak merkezidir. Özellikle kış aylarında ziyaretçi akınına uğrar.

TÜRKİYE’DE MUTLAKA GÖRÜLMESİ GEREKEN BURSA –CUMALIKIZIK

Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken Bursa – Cumalıkızık, 1300’lü yıllarda kurulmuştur. bir vakıf köyü olarak kurulmuş olan Cumalıkızık, kırsal kesim mimari özellikleri ile dikkat çekmektedir. Sık sık tarihi filmlere ev sahipliği yapmaktadır. Cumalıkızık’a hem kara hem de deniz yolu ile ulaşım mümkündür. bursa Cumalıkızık da her sene Haziran ayında ahududu Şenliği yapılmaktadır.

TÜRKİYE’DE MUTLAKA GÖRÜLMESİ GEREKEN BARTIN – AMASRA

Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken Bartın – Amasra, denize doğru uzanmış bir burun olarak bilinir. 3000 yıllık tarihi geçmişe sahip olan Amasra, kendine özgü balık lokantaları, yerel sanatları ve ormanlık alanı ile görülmesi gereken yerlerden birisidir.

TÜRKİYE’DE MUTLAKA GÖRÜLMESİ GEREKEN KARABÜK – SAFRANBOLU

Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken Karabük – Safranbolu, klasik Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden birisidir. Safranbolu evleri ile ünlü olan şehir, 1994 yılından bu yana Türkiye’nin Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır. Karabük ilinin en eski ve en gelişmiş ilçelerinden birisidir. ilçe adını nadir bulunan safran bitkisinden alır.

TÜRKİYE’DE MUTLAKA GÖRÜLMESİ GEREKEN NEVŞEHİR – KAPADOKYA

Türkiye’nin mutlaka görülmesi gereken Nevşehir – Kapadokya, 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’dan püsküren lav ve küllerden oluşmuştur. Günümüzde en önemli turizm merkezlerinden birisidir.

TÜRKİYE’DE MUTLAKA GÖRÜLMESİ GEREKEN ÇORUM ALACAHÖYÜK

Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken Çorum – Alacahöyük, dört ayrı kültürü içerisinde barındıran bir köydür. Bölgeden çok sayıda tarihi eser çıkartılmış ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenmektedir. Alacahöyük, 1988 yılında Milli park ilan edilmiştir.

TÜRKİYE’DE MUTLAKA GÖRÜLMESİ GEREKEN ADIYAMAN – NEMRUT

Türkiye’ de mutlaka görülmesi gereken Adıyaman – Nemrut, 2150 metre yüksekliğinde bir dağdır. 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya mirası kapsamına alınmıştır. Dünyanın sekiz harikasından birisi olarak nitelendirilmektedir.

TÜRKİYE’DE MUTLAKA GÖRÜLMESİ GEREKEN İZMİR – ŞİRİNCE

Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken İzmir – Şirince, tarihi mimarisi korunmuş turistik bir köydür. Şirince, 21 Aralık 2012 yılında kopacağı söylenen kıyamette tek güvenli alan olarak gösterilmiştir. O günden bu yana turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir.

TÜRKİYE’DE MUTLAKA GÖRÜLMESİ GEREKEN İZMİR – EFES

Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken İzmir – Efes, Selçuk ilçesi sınırlarında yer alır. Ylda 1,5 milyon turist Efes’i ziyaret etmektedir. Tarihi olarak büyük önem taşıyan Artemis Tapınağı, Celsus kütüphanesi, Meryem Ana Evi, yedi uyurlar ve İsa Bey Camii burada yer alır. Efes, yıllar içerisinde birçok efsaneye konu olmuştur.

 TÜRKİYE’DE MUTLAKA GÖRÜLMESİ GEREKEN DENİZLİ – PAMUKKALE

Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken Denizli Pamukkale, kaplıcaları ve akan sulardan oluşan karbonat mineralli terasları, travertenleri ile bembeyaz bir cenneti andırır. UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır. Pamukkale’de 30 – 100 derece arasında sıcak su bulunur.

TÜRKİYE’DE MUTLAKA GÖRÜLMESİ GEREKEN MUĞLA – ÖLÜDENİZ

Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken Muğla – Ölüdeniz, ülkemizin en önemli tatil merkezlerinden birisidir. Her yıl yaz aylarında yüzlerce turisti ağırlamaktadır. Denizin temizliği ve çok sakin olması, insanların dikkatini çekmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

67
654 Paylaşım, 67 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
36
Şaşkın
Başarısız Başarısız
120
Başarısız
Komik Komik
108
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
36
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
60
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
36
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
120
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir