Türkiye’de Gelmiş Geçmiş En Ünlü 14 Kabadayı!


66
644 Paylaşım, 66 points

Çok eski zamanlarda mahallelerin en önemli kişisi kabadayılar olarak bilinirdi. Herkesin korktuğu kabadayılar hakimiyet kurdukları yerde sözü en çok geçen kişiler olurdu. Bu yazımızda Türkiye’de Gelmiş Geçmiş En Ünlü 14 Kabadayı! Hakkında bilgi vereceğiz.

Osmanlı döneminden itibaren sokakların yöneticisi olan kabadayılar, statüleri, cesaretleri ve korku salmaları ile bilinen kişilerdi. Sözleri geçen ve bulundukları sokakları yöneten bu kabadayılar, günümüze kadar isimleri ile nam salmayı başarmışlardır.TÜRKİYE’DE GELMİŞ GEÇMİŞ EN ÜNLÜ 14 KABADAYI KİMLERDİR?

Türkiye’de Gelmiş Geçmiş En Ünlü 14 Kabadayı şu şekilde sıralanır;

 • İpsiz Recep (Emice – 1862)
 • Solak Ligor (1888)
 • Odesalı Kosti (1895)
 • Şık Manol (1890)
 • Piç Ardaş (1886)
 • Arap Hüsnü (1870)
 • Baltalo Halo (İlk kadın kabadayı)
 • Abdullah Palaz (1923)
 • Hiristo Anastadiyadis (1898)
 • Dündar Kılıç (1935)
 • İdris Özbir (Kürt İdris – 1937)
 • Çilli burhan (1960)
 • Kürt Cemali (1950)
 • Abdo Ağa (Arap Abdullah)

İPSİZ RECEP KİMDİR?

İpsiz Recep, Türkiye’de Gelmiş Geçmiş En Ünlü kabadayılardan birisidir. Cesareti, gözü pekliği ve ataklığı ile dikkat çeken kabadayı, bu özellikleri sayesinde “İpsiz” lakabını almıştır. İpsiz Recep isimli kabadayının en büyük özelliği, elinde ne varsa ihtiyaç sahiplerine vermesidir. Milli Mücadele dönemindeki başarıları ile Mustafa Kemal Atatürk’ ün de takdirini almayı başaran kabadayı, Kandıra taraflarında Müslüman halka zulmeden Rum çetelerine karşı mücadele etmiştir.

SOLAK LİGOR KİMDİR?

Solak Ligor, Türkiye’de Gelmiş Geçmiş En Ünlü kabadayılardan birisidir. Küçük yaşlarda ailesi ve hısımları arasında çıkan bir çatışma sırasında sol kolundan yaralanarak sakat kalan Ligor, İstanbul’ a geldikten sonra terzilik görevini sakatlığından dolayı yerine getirememiş ve kabadayılığa soyunmuştur. Kısa sürede sol kolunu kullanarak çok hızlı bıçak kullanmayı başaran Ligor, Unkapanı – Eyüp arası bölgenin 4 yıl boyunca tek kabadayısı olmuştur. Bir hayat kadını ile birlikte olmaya başlamasının ardından kabadayılık macerası son bulmuştur.

ODESALI KOSTİ KİMDİR?

Odesalı Kosti, Türkiye’de Gelmiş Geçmiş En Ünlü kabadayılardan birisidir. Yunanistan doğumlu olan Kosti, uzun yıllar Tünel – Taksim arası bütün mekanların haracını yemiş ve hiç ipucu bırakmadan kaçmayı başarmıştır. Kabadayının en büyük özelliği sağ kolunda bulunan kamalı kıs dövmesiyle dol kolunda bulunan iki çiçek ve M harfli dövmesidir. Yaptığı haraç toplama işlerinden her seferinde işgalci polisler yardımı ile kurtulmayı başarmıştır.

ŞIK MANOL KİMDİR?

Şık Manol, Türkiye’de Gelmiş Geçmiş En Ünlü kabadayılardan birisidir. Tokat doğumlu olan kabadayı, İstanbul kabadayıları arasında adam öldürmemiş tek kabadayı olarak bilinmektedir. Kavgalara sıklıkla karışan ancak asla silah kullanmayan Manol, bunun yerine kafasını ve yumruğunu kullanmıştır. Her daim şık görüntüsü sayesinde bu lakabı almıştır.

PİÇ ARDAŞ KİMDİR?

Piç Ardaş, Türkiye’de Gelmiş Geçmiş En Ünlü kabadayılardan birisidir. Sivas doğumlu olan kabadayı, İstanbul’ a geldikten sonra göz koyduğu Üsküdar’ ın tek kabadayısı olan Manavcı Ali’ yi öldürdükten sonra bölgenin tek hakimi olmuştur. Sağ elindeki baş parmağı ve işaret parmağı kesik olan Ardaş, uzun dönem bu bölgede kabadayılık yapmıştır.

ARAP HÜSNÜ KİMDİR?

Arap Hüsnü, Türkiye’de Gelmiş Geçmiş En Ünlü kabadayılardan birisidir. Trablusgarp’ tan neden ve nasıl geldiği bilinmeyen Hüsnü, iri yarı heybetli görüntüsü ile herkese korku salmayı başarmıştır. Düşmanlarını Arap yapımı kaması ile öldürdüğü bilinen Arap Hüsnü, uzun süre Tophane’ de korku salmayı başarmıştır. Cumhuriyet’ in ilanının ardından sınır dışı edilmiş ve bir daha ülkeye girememiştir.

BALTALI HALO KİMDİR?

Baltalı Halo, Türkiye’de Gelmiş Geçmiş En Ünlü kabadayılardan birisidir. Türkiye’ nin ilk kadın kabadayısı olan Baltalı Halo’ nun gerçek adı Hanzade’ dir. Varoş semtlerden birisinde bir kabadayının sevgilisi olarak yaşayan Halo, 12 yaşındaki oğlunun ortadan kaybolması sonrasında erkek kılığına girerek kabadayı sevgilisini takip etmiş ve oğlunun sevgilisi tarafından hamam oğlanı yapıldığını öğrenmiştir. Bunun üzerine sevgilisi dahil hamamda bulunan 21 kişiyi balta ile öldürmüş sonraki 17 ay boyunca mahallesinde terör estirmiştir. Topladığı haraç ve baltayla adam öldürme suçlarından kurşuna dizilerek öldürülmüştür.

ABDULLAH PALAZ KİMDİR?

Abdullah Palaz, Türkiye’de Gelmiş Geçmiş En Ünlü kabadayılardan birisidir. “Antep Canavarı” lakabı ile bilinen kabadayı, 15 kişinin katili olarak girdiği Konya Cezaevi’nde bir çete kurmuş ve diğer koğuş ağalarını yaraladığı için başka cezaevlerine sürgün edilmiştir. Her gittiği cezaevinde sorun çıkartan Palaz, şartlı tahliye ile çıktıktan 9 ay sonra hayatını kaybetmiştir. Abdullah Palaz’ ın 4 idam, 740 yıl hapis cezası bulunmaktadır. 48 yıl 38 ay hapis yatan kabadayı kendisini “Abdullah Dayı” olarak isimlendirmiştir.

HİRİSTO ANASTADİYADİS KİMDİR?

Hiristo Anastadiyadis, Türkiye’de Gelmiş Geçmiş En Ünlü kabadayılardan birisidir. Çocuk yaşlarda suç batağına bulaşan kabadayı, ağabeyi ile birlikte tramvaylarda yolcuların çanta ve paralarını çalmıştır. İlerleyen yaşlarında ıssız yollarda ölümle korkuttuğu insanları soyan kabadayı dönemin ünlü haydutları ile de bir suç çetesi kurmuştur.

DÜNDAR KILIÇ KİMDİR?

Dündar Kılıç, Türkiye’de Gelmiş Geçmiş En Ünlü kabadayılardan birisidir. “Hata yapmam, özür dilemem” sloganı ile tanınan Kılıç, İstanbul’ a göç ettikten sonra ünlü kabadayı Avni Çakıroğlu’ nu yaralayarak adından söz ettirmiştir. Sayısız yaralama, silah taşıma ve uyuşturucu suçu bulunan Kılıç, 38’ den fazla kere hapse girmiştir. Yaptığı yasa dışı işlerden dolayı kısa sürede İstanbul Yer altı dünyasının önemli isimlerinden birisi olmayı başarmıştır.

İDRİS ÖZBİR KİMDİR?

İdris Özbir, Türkiye’de Gelmiş Geçmiş En Ünlü kabadayılardan birisidir. İstanbul’ a geldikten sonra kumar, dolandırıcılık, bıçak ve tabanca ile adam yaralama gibi suçlarla adını duyuran Özbir, yer altı dünyasının büyük isimleri arasında yer almayı başarmıştır. Suç örgütü yöneticiliği yapmak, silahla tehdit, zorla senet imzalatmak, zorla para almak gibi birçok suçtan dolayı hapis cezası almıştır. Kürt İdris lakaplı kabadayı, karaciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybetmiştir.

ÇİLLİ BURHAN KİMDİR?

Çilli Burhan, Türkiye’de Gelmiş Geçmiş En Ünlü kabadayılardan birisidir. Türkiye’ ye babalık kavramını getiren isimlerden birisi olan Çilli burhan, eskinin kimseye zarar vermeyen, mahalleliyi koruyan ve otoriter olan imajını zedeleyen isimlerden birisi olmuştur. “Babaların babası” lakabını alan Burhan, dönemin çete savaşları içerisinde sıklıkla yer almıştır.

KÜRT CEMALİ KİMDİR?

Kürt Cemali, Türkiye’de Gelmiş Geçmiş En Ünlü kabadayılardan birisidir. Asıl adı Cemali Coşar olan kabadayı, Ankara’ nın en belalı kabadayılarından birisi olmuştur. Dönemin ünlü kabadayısı olan Kabadayı Mehmet’ in yakın arkadaşı Sarı Veli’ yi öldürdükten sonra 15 yıl hapis cezası alan Kürt Cemali, kumar oynatılan bölgeleri bir türlü paylaşamadığı Kabadayı Mehmet ile bir araya gelerek kumar oynadığı bir gece çıkan çatışma sonrasında vurularak hayatını kaybetmiştir.

ABDO AĞA KİMDİR?

Abdo Ağa, Türkiye’de Gelmiş Geçmiş En Ünlü kabadayılardan birisidir. Uzun boyu, traşlı kafası, çıkık elmacık kemikleri, seyrek bıyıkları ile dikkat çeken kabadayının iki kulağı da sağırdır. Yaz kış ayağından çizmelerini çıkarmayan Abdo Ağa, yanından asla silahını, usturpasını, söğüt yaprağı bıçağını ve sapı gümüş kamçısını ayırmamıştır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

66
644 Paylaşım, 66 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
36
Şaşkın
Başarısız Başarısız
120
Başarısız
Komik Komik
108
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
36
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
60
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
36
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
120
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir